Trefl Sopot - Legia Warszawa 77:69. Rekord sezonu koszykarzy. Blisko 8,5 tys. kibiców

mip.
11 listopada 2023, godz. 20:05
Opinie (15)

Trefl Sopot ustanowił rekord frekwencji Orlen Basket Ligi w sezonie 2023/24. 8,5 tysiąca kibiców w Ergo Arenie w Święto Niepodległości. Trefl Sopot ustanowił rekord frekwencji Orlen Basket Ligi w sezonie 2023/24. 8,5 tysiąca kibiców w Ergo Arenie w Święto Niepodległości.

Trefl Sopot pokonał Legię Warszawa 77:69 (18:12, 24:20, 18:19, 17:18) w meczu 8. kolejki Orlen Basket Ligi. Był to Mecz Kaszubski, a na trybunach zasiadło 8420 kibiców co jest rekordem rozgrywek w tym sezonie. Dla sopocian było to drugie zwycięstwo z rzędu, a doskonały debiut zanotował Jakub Schenk, który zdobył 16 punktów, był najskuteczniejszym koszykarzem Trefla i wybrany został MVP spotkania.

TREFL: Van Vliet 14 pkt (3x3, 6 zb.), Best 14 (1x3, 11 zb.), Varadi 3 (1x3, 7 zb.), Musiał 3 (1x3), Witliński 2 (6 zb.) oraz Schenk 16, Zyskowski 15, Tomczak 5, Barnes 3 (1x3), Scruggs 2

Legia: Holman 16 (4x3, 8 zb.), Ponitka 13 (5 as.), Kolenda 12 (2x3), Vital 9 (1x3, 6 st.), Pipes 5 oraz Cowels 14 (4x3), Wyka, Wieluński, Linowski

8420 kibiców w Ergo Arenie oglądało mecz Trefla Sopot z Legią Warszawa, który był rozgrywany pod egidą Meczu Kaszubskiego. Dla zgromadzonych fanów przygotowano wiele atrakcji. Był to zarazem rekord frekwencji tego sezonu w Orlen Basket Lidze. Halę opuszczali w dobrych nastrojach, bo żółto-czarni wygrali 77:69.

Początek spotkania dla obu ekip nie ułożył się zbyt korzystnie. Mało było składnych akcji i celnych rzutów. Nie bez przyczyny po 5. minutach na tablicy wyników było tylko 4:5. Obaj szkoleniowcy decydowali się zatem na rotację składem. Na parkiecie pojawił się m.in. Jakub Schenk, dla którego był to debiut w barwach Trefla.

Trefl Sopot zatrudnił reprezentanta Polski. Jakub Schenk wrócił po 11 latach Trefl Sopot zatrudnił reprezentanta Polski. Jakub Schenk wrócił po 11 latach

Po 10 minutach żółto-czarni prowadzili 18:12. Podopieczni Żana Tabaka wykorzystali to, że ekipa ze stolicy miała problemy z konstruowaniem akcji ofensywnych. W drugiej kwarcie obie ekipy w końcu odblokowały się w ataku i poszły na wymianę ciosów, a szczególnie rzutów za 3 punkty.

8500 kibiców śledziło mecz Trefla Sopot z Legią Warszawa. Żółto-czarni zwyciężyli 77:69, co było ich drugą wygraną z rzędu. 8500 kibiców śledziło mecz Trefla Sopot z Legią Warszawa. Żółto-czarni zwyciężyli 77:69, co było ich drugą wygraną z rzędu.
Choć Legia potrafiła się zbliżyć na 28:25, to po chwili Trefl prowadził już 34:25 i o czas poprosił Wojciech Kamiński. Indywidualne popisy wysokich graczy, czyli Andy'ego Van VlietaArica Holmana, którzy raz po raz rzucali "zza łuku" rozgrzewały publiczność w Ergo Arenie. Na przerwę w lepszych humorach schodzili miejscowi, którzy prowadzili 42:32. Gospodarze grali bardziej odpowiedzialnie, a co ważniejsze skuteczniej.

W drugiej połowie trwała wyrównana walka. Po stronie żółto-czarnych bardzo dobrze spisywał się Jarosław Zyskowski, który trafiał bardzo ekwilibrystyczne i sytuacyjne rzuty. Wydawało się, że sopocianie powiększą swoje prowadzenie, wykorzystując choćby ofensywne zbiórki, ale trzecią partię 19:18 wygrała Legia i przed ostatnią kwartą podopieczni Tabaka mieli 9 punktów zaliczki (60:51).

Jako ciekawostkę dodajmy, że tradycyjnie posłuszeństwa odmówił jeden z zegarów nad koszem, a służby techniczne przed czwartą kwartą wymieniły go na zapasowy, ale skutkowało to kilkunastominutową przerwą.

Przeczytaj naszą zapowiedź 8. kolejki OBL Przeczytaj naszą zapowiedź 8. kolejki OBL

Po tej wymuszonej pauzie niezwykle zmotywowani byli warszawianie. Po połowie czwartej kwarty przegrywali już tylko 64:61, po tym jak efektowną "trójkę" rzucił Raymmond Cowels. Po tym zrywie sopocianie odzyskali jednak kontrolę nad meczem, a bardzo ważne punkty rzucił debiutujący Schenk, który łącznie uzbierał ich 16. Przy głośnym dopingu kibiców, miejscowi zanotowali drugie zwycięstwo z rzędu, wygrywając 77:69.

Dodajmy, że przez meczem nastąpiło oficjalne pożegnanie Michała Kolendy, który w Sopocie grał przez 11 lat. Nie zabrakło także transparentu przygotowanego przez miejscowych kibiców, którzy zachęcali koszykarza do powrotu nad morze.

16 Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 7 2 5 545:619 9
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.
Tabela wprowadzona: 2023-11-12

Wyniki 8 kolejki

• TREFL SOPOT - Legia Warszawa 77:69 (18:12, 24:20, 18:19, 17:18)
  • KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA - Arriva Twarde Pierniki Toruń 83:79 (13:14, 19:19, 27:23, 24:23)
  • Muszynianka Domelo Sokół Łańcut - Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski 85:80 (21:17, 23:26, 19:16, 22:21)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - PGE Spójnia Stargard 98:106 (26:27, 25:31, 18:25, 29:23)
  • Tauron GTK Gliwice - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 100:79 (22:24, 27:18, 27:19, 24:18)
  • Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - King Szczecin 79:90 (16:25, 15:23, 27:18, 21:24)
  • Śląsk Wrocław - Dziki Warszawa 78:72 (11:18, 17:11, 33:15, 17:28)
  • Anwil Włocławek - Polski Cukier Start Lublin 100:71 (21:13, 30:19, 23:23, 26:16)