Trefl Sopot o krok od spadku. Koszykarze przegrali z Kingiem Szczecin

Koszykarze Trefla Sopot są o krok od spadku z Energa Basket Ligi.
Koszykarze Trefla Sopot są o krok od spadku z Energa Basket Ligi. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Koszykarze Trefla Sopot przegrali w Ergo Arenie z Kingiem Szczecin 82:88 (24:28, 16:22, 22:17, 20:21). To oznacza, że żółto-czarni zmarnowali szansę, aby przybliżyć się do utrzymania w Energa Basket Lidze. Ich los rozstrzygnie się w ostatniej kolejce a może nawet już w środę, jeśli Miasto Szkła Krosno wygra ze Stelmetem Zielona Góra.

TREFL: Greene 19 (4x3), Leończyk 13 (6 zb.), Kolenda 12 (2x3, 7 as.), Milovanović 9, Flowers 5 (1x3) oraz Śmigielski 10, Varanauskas 10 (1x3), Jeszke 2, Kulka 2, Zagorac 0

King: Sajus 22 (6 zb.), Schenk 15 (1x3, 6 as.), Paliukenas 8, Kikowski 5, Diduszko 5 (1x3) oraz Jogela 10, Wilczek 7 (1x3), Bartosz 6 (6 zb.), Williams 6, Watts 4

Sopoccy koszykarze do sobotniego meczu podeszli z nożem na gardle, gdyż w ostatnich dwóch kolejkach sezonu zasadniczego ważą się losy ich utrzymania w EBL. Już pierwszy minuty pojedynku z będącym w o niebo lepszej sytuacji Kingiem pokazały, że szykuje im się piekielnie trudna przeprawa.

Choć gracze Trefla już po 2 minutach gry mieli na koncie celne trójki Phila Greene'aJermaine'a Flowersa, po 5-punktowej serii Jakuba Schenka przegrywali 6:12. Zza łuku odpowiedział Łukasz Kolenda, ale goście powiększyli prowadzenie do 16:9. Trener Marcin Stefański wziął czas, ale chwilę później gospodarze tracili do rywali już 11 pkt.

Przeczytaj jak przed meczem rozpisaliśmy scenariusze dla Trefla i co mówił Łukasz Kolenda

W 8. minucie gry zdyskwalifikowany został Sasa Zagorac i decyzją sędziego musiał udać się do szatni. Goście mieli jednak sporo problemów z faulami, a sopocianie dobrze mierzyli z linii rzutów wolnych. Dzięki temu zniwelowali stratę nawet do 3 pkt. Drugą partię mocno rozpoczął Martynas Sajus, który poprowadził przyjezdnych do serii 10:2. Przed przerwą szczecinianie odskoczyli nawet na 14 pkt, ale do szatni Trefl zszedł ze stratą 40:50.

Po powrocie na parkiet po rzutach Pawła Leończyka i dwóch Greene'a, Trefl rozpoczął grę od zmniejszenia straty o 6 pkt. Co z tego, skoro goście odpowiedzieli serią 9:0. Trójkę trafił Greene, ale sopocianie zbliżyli się dopiero pod koniec kwarty, znów za sprawą rzutów wolnych.

W ostatniej partii nadzieję na zwycięstwo przywrócił Kolenda trafiając zza łyku na 70:76. Do końca było 7 minut. Na kolejne 3,5 obie drużyny nie były w stanie zdobyć punktów, a niemoc przerwał Leończyk (72:76). Po trójce Ovidijusa Varanauskasa Trefl przegrywał 79:83 a do końca została minuta gry. Z wyskoku trafił jednak Jakub Schenk, którego rzuty wolne chwilę później przypieczętowały zwycięstwo.

Trefl zmarnował szansę aby przybliżyć się do utrzymania w Energa Basket Lidze. Wiemy już, że los sopocian rozstrzygnie się w ostatniej kolejce, gdy zagrają na wyjeździe z AZS Koszalin. Gdyby jednak w środę Miasto Szkła Krosno sensacyjnie wygrało w Zielonej Górze, spadek sopocian będzie przesądzony już przed ostatnim spotkaniem.

Wyniki 29 kolejki:

• TREFL SOPOT - King Szczecin 82:88 (24:28, 16:22, 22:17, 20:21)
  • ARKA GDYNIA - Polski Cukier Toruń 88:72 (14:27, 20:16, 31:15, 23:14)
  • TBV Start Lublin - Anwil Włocławek 70:88 (18:20, 10:26, 30:22, 12:20)
  • Spójnia Stargard - Arged BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 79:88 (26:24, 19:20, 15:23, 19:21)
  • HydroTruck Radom - Polpharma Starogard Gdański 88:81 (29:19, 15:21, 21;19, 23:22)
  • Legia Warszawa - GTK Gliwice 84:67 (18:14, 19:19, 25:20, 22:14)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - AZS Koszalin 93:91 (32:19, 26:21, 13:27, 22:24)
  • Stelmet Enea BC Zielona Góra - Miasto Szkła Krosno 105:87 (29:19, 27:21, 23:25, 26:22)