Trefl Sopot w półfinale Pucharu Polski. Szymon Tomczak zmieni klub

dak.
15 lutego 2024, godz. 22:35
Opinie (13)

Trefl Sopot wykonał pierwszy z trzech kroków do obrony Pucharu Polski. Trefl Sopot wykonał pierwszy z trzech kroków do obrony Pucharu Polski.

Trefl Sopot pokonał King Szczecin 85:65 (21:28, 14:14, 33:9, 14:17) i awansowali do półfinału Pekao S.A. Pucharu Polski. Żółto-czarni przebudzili się po przerwie i zagrali kapitalną trzecią kwartę, która miała kluczowe przełożenie dla losów spotkania. Kolejnym rywalem podopiecznych Żana Tabaka na turnieju w Sosnowcu będzie Legia Warszawa. Oba zespoły o finał powalczą w sobotę, 17 lutego, o godz. 15. W przypadku zwycięstwa, mecz o złoto odbędzie się kolejnego dnia, o godz. 17:30. Przypomnijmy, że sopocianie bronią trofeum. Z drużyną nie pojechał Szymon Tomczak, który w najbliższych dniach ma zmienić zespół.

King: Woodson 28 (8x3), Mazurczak 8 (2x3), Cuthbertson 5 (1x3), Żmudzki 4, Meier 3 oraz Borowski 5 (1x3), Udeze 5, Żołnierewicz 5, Matczak 2, Nowakowski 0

TREFL: Best 14 (3x3), Groselle 10, Varadi 6 (1x3, 8 zb.), Van Vliet 6 (1x3), Scruggs 2 oraz Schenk 23 (2x3), Zyskowski 9 (1x3), Barnes 9 (1x3, 8 zb.), Musiał 6 (2x3), Witliński 0

Trefl Sopot postawił pierwszy trzech z kroków do obrony Pekao S.A. Pucharu Polski. Żółto-czarni wygrali w ćwierćfinale z Kingiem Szczecin, choć ta przeprawa nie była taka łatwa, na jaką wygląda.

Trefl Sopot chce obronić Puchar Polski. Konkurs wsadów bez Setha Ledaya. Przeczytaj zapowiedź Trefl Sopot chce obronić Puchar Polski. Konkurs wsadów bez Setha Ledaya. Przeczytaj zapowiedź

Żółto-czarni zaczęli bardzo ospale. Mieli problemy ze skutecznością i od samego początku musieli gonić wynik. Było już nawet 2:14, później 8:22, ale po "trójce" Jakuba Schenka w końcówce premierowej kwarty udało się zminimalizować starty do 7 punktów.

Fajerwerków nie było też w drugiej partii, w której można by rzec, że tempo spadło jeszcze bardziej. W drugiej partii tempo było jeszcze mniejsze. Przerwa Treflowi była bardziej niż potrzebna i przyniosła zamierzony efekt, bo po zmianie stron oglądaliśmy totalnie odmienionych koszykarzy z Sopotu.

Sopocianie błyskawicznie zaczęli odrabiać straty. Postawili twarde warunki w obronie, gdzie szczególnie tytaniczną pracę wykonał Geoffrey Groselle, zmuszali rywali do popełniali przewinień i sami wykorzystywali rzuty wolne. Wystarczyły niespełna 4 minuty, aby doprowadzić do remisu i objąć prowadzenie, które sukcesywnie rosło. Co ciekawe, 3 minuty przed końcem trzeciej kwarty wynosiło już 10 punktów, ale że na jej koniec urośnie do 17 "oczek" raczej mało kto się spodziewał.

Drużyna ze Szczecina nie mogła dalej się otrząsnąć i miała sporo problemów w ofensywie. Dlatego każda minuta przybliżała sopocian do upragnionego awansu. Dopełnili formalności i finalnie wygrali 85:65.

KGHM BC Polkowice - VBW Arka Gdynia 89:91. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarkom i trenerowi KGHM BC Polkowice - VBW Arka Gdynia 89:91. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarkom i trenerowi

Warto dodać, że skuteczność Trefla wyniosła 53 proc. (24/45), przy jedynie 36 proc. (21/58) Kinga i to pomimo tego, że sopocianie trafili o jedną "trójkę" więcej od rywali (11/25 - 12/30). Różnice zrobiły rzuty wolne, bowiem wykorzystali ich 26 z 31 przy 11 z 22 "Wilków". Co ciekawe, żółto-czarni wygrali także pomimo 23 strat.

- W przerwie powiedzieliśmy sobie, że to jest jeden mecz i nie ma oszczędzania energii. Musieliśmy sprostać meczowi, bo King narzucił trudne warunki. Dokładnie wiedzieliśmy, czego nam brakuje. Zawsze życzyłbym sobie, żebyśmy tak egzekwowali to, co sobie powiedzieliśmy. Cieszy to, że to się udało, ale musimy zaczynać mecze dużo lepiej. (...) Wiemy, żeby walczyć o najwyższe cele, trzeba mieć szeroki skład. Liga i puchar to wymagające zawody, a kadra to nasza duża siła. W tym meczu - podsumował Schenk przed kamerą Polsat Sport.

Półfinałowym rywalem Trefla będzie Legia Warszawa, która trzy godziny wcześniej pokonała Polski Cukier Start Lublin 112:83. Walka o półfinał rozpocznie się w sobotę, 17 lutego, o godz. 15.

Na koniec dodajmy, że na turniej do Sosnowca z żółto-czarnymi nie pojechał Szymon Tomczak. Center prowadzi prowadzi rozmowy z potencjalnym nowym pracodawcą i prawdopodobnie w najbliższych dniach zmieni zespół. Potwierdza się zatem scenariusz, o którym informowaliśmy blisko miesiąc temu.

Pół Orlen Basket Ligi chce centra. Co zdecyduje Szymon Tomczak? Przeczytaj artykuł z 23 stycznia Pół Orlen Basket Ligi chce centra. Co zdecyduje Szymon Tomczak? Przeczytaj artykuł z 23 stycznia

ćwierćfinały
Legia Warszawa - Polski Cukier Start Lublin 112:83 (30:29, 26:26, 30:10, 26:18)
King Szczecin - TREFL SOPOT 65:85 (28:21, 14:14, 9:33, 14:17)
Anwil Włocławek - Arriva Twarde Pierniki Toruń 90:89 (18:11, 18:27, 19:17, 26:26, d: 9:8)
Arged BM Stal Ostrów Wlkp. - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 87:82 (34:20, 18:22, 14:23, 21:17)

półfinały
Legia - TREFL (17 lutego, godz. 15)
Anwil - Arged BM Stal (17 lutego, godz. 19)

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 30 5 25 2413:2653 35

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.

Wyniki 30 kolejki

• TREFL SOPOT - King Szczecin 92:98 (13:27, 30:17, 27:30, 22:24)
  • Icon Sea Czarni Słupsk - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA 93:82 (27:29, 21:20, 23:17, 22:16)
  • Dziki Warszawa - PGE Spójnia Stargard 70:67 (13:21, 22:15, 17:18, 18:13)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Enea Stelmet Zastal Zielona Góra 126:60 (33:16, 40:15, 28:15, 25:14)
  • Polski Cukier Start Lublin - Legia Warszawa 92:112 (25:27, 22:26, 27:21, 18:38)
  • Anwil Włocławek - Arriva Polski Cukier Toruń 91:70 (20:19, 25:20, 18:13, 28:18)
  • Śląsk Wrocław - Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 98:79 (28:19, 28:20, 20:22, 22:18)
  • Tauron GTK Gliwice - MKS Dąbrowa Górnicza 73:110 (11:33, 19:27, 26:24, 17:26)