Twarde Pierniki Toruń - Trefl Sopot 79:81 po emocjonującej końcówce na inaugurację

dak.
24 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Glynn Watson zdobył 18 punktów dla Trefla Sopot w meczu z Twardymi Piernikami Toruń. To najlepszy wynik w zespole żółto-czarnych. Glynn Watson zdobył 18 punktów dla Trefla Sopot w meczu z Twardymi Piernikami Toruń. To najlepszy wynik w zespole żółto-czarnych.

Trefl Sopot pokonał na wyjeździe Twarde Pierniki Toruń 81:79 (22:13, 19:20, 20:20, 20:26) na inaugurację sezonu 2022/23 w Energa Basket Lidze. Zwycięstwo może cieszyć tym bardziej, że zostało wywalczone po emocjonującej końcówce. Rywale deptali po piętach żółto-czarnych, ale ci nie dali sobie wyszarpać wygranej. Z dobrej strony pokazali się nowo pozyskani koszykarze: Glynn Watson, Rolands FreimanisJarosław Zyskowski, którzy zdobyli odpowiednio po 18, 14 i 14 punktów.

Czarni Słupsk - Suzuki Arka Gdynia 66:64. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

TWARDE PIERNIKI: Brunk 19 (12 zb.), Burns 12 (6 as.), Diduszko 8, Burk 6 (1x3), Cel 5 oraz Gordon 13 (1x3), Kenić 13 (3x3, 6 zb.), Tomaszewski 3, Janczak 0

TREFL: Watson 18 (3x3, 7 as.), Kolenda 11 (3x3), Gordon 10 (10 zb.), Pluta 8 (1x3), Urbaniak 0 oraz Freimanis 14 (2x3), Zyskowski 14 (2x3), Wells 3 (1x3, 6 as.), Kulikowski 3 (1x3)

Trefl Sopot do sezonu 2022/23 przystąpił z kilkoma niewiadomymi. Pierwszą była obecność Rolandsa Freimanisa, który tydzień wcześniej kończył sparing z urazem stopy. Klub miał decydować o jego występie w dniu meczu i ostatecznie dostał taką możliwość. Wyleczyć kontuzji nie zdążył za to Belg Jean Salumu.

Ponadto na chwilę przed inauguracją dołączyli: nowo pozyskany Cameron Wells oraz Jarosław Zyskowski, który jeszcze kilka dni temu walczył o brąz EuroBasketu. Obaj jednak zaczęli na ławce rezerwowych. Podobnie zresztą jak Błażej Kulikowski, który był jednym z tych, którzy pokazywali się z dobrej strony w trakcie przedsezonowych sparingów.

Jarosław Zyskowski z EuroBasketu na inaugurację EBL. Przeczytaj wywiad z koszykarzem

W wyjściowej "5" znaleźli się za to: Glynn Watson, Andrzej Pluta, Michał Kolenda, Jakub Urbaniak (do niedawna Coulibaly) i Wesley Gordon.

Żółto-czarni dobrze weszli w mecz. Szybko przejęli inicjatywę i po pierwszej kwarcie prowadzili 22:13. Najbardziej wyróżniającą postacią był Watson, który zdążył zdobyć 10 pkt (4/7 z gry). Skuteczność utrzymał także w drugiej, gdzie dorzucił kolejnych 7 "oczek" (7/10 z gry). Jednak rywale zaczęli wracać do gry jeszcze przed przerwą i zminimalizowali rozmiary porażki do 8 punktów.

Takie tempo zostało utrzymane po zmianie stron. Pierniki goniły rywali, zachowując bezpieczną różnicę. Dzięki temu mogli zbliżyć się na 2 "oczka" w 25. minucie. Jednak tylko na chwilę, bo przyjezdni zdołali odskoczyć jeszcze na 9 punktów przed końcem trzeciej partii.

Przeczytaj o transferze last minute Trefla Sopot

Gospodarze dopięli swego w ostatniej kwarcie. I to bardzo szybko, bo po serii 8:0 mieliśmy remis 61:61. Później dwukrotnie obejmowali nawet prowadzenie, ale ostatnie minuty należały do Trefla. Dużą rolę odegrali w niej: Kolenda, Zyskowski, Gordon i Watson, którzy celnie trafiali. Mecz ostatecznie zakończył się ich zwycięstwem 81:79.

Sopocianie spotkanie to zakończyli z 43-proc. skutecznością z gry (29/67) i 39-proc. z dystansu (10/12). Rywale rzucali odpowiednio z 48 proc. (29/60) i 29 proc. (5/17). Warto odnotować, że Trefl wygrał walkę pod koszem (36 do 32 w zbiórkach), ale zaliczył więcej strat (16 do 14).

16 PGE Spójnia Stargard 1 0 1 66:99 1
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-09-26

Wyniki 1 kolejki

• Twarde Pierniki Toruń - TREFL SOPOT 79:81 (13:22, 20:19, 20:20, 26:20)
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - SUZUKI ARKA GDYNIA 66:64 (9:14, 24:13, 23:17, 10:20)
  • Rawlplug Sokół Łańcut - Legia Warszawa 72:83 (16:21, 20:31, 17:21, 19:10)
  • Polski Cukier Pszczółka Start Lublin - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 101:97 (26:22, 20:24, 15:17, 24:22, d: 16:12)
  • Śląsk Wrocław - PGE Spójnia Stargard 99:66 (25:13, 26:21, 31:14, 17:18)
  • King Szczecin - BM Stal Ostrów Wielkopolski 88:97 (27:23, 17:26, 20:27, 24:21)
  • Anwil Włocławek - Enea Zastal BC Zielona Góra 82:61 (14:13, 25:11, 20:22, 23:15)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Tauron GTK Gliwice 88:70 (25:18, 18:18, 20:17, 25:17)