Trefl zwyciężył po raz drugi w TBL

5 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

Josip Bilinovać trafiał w ważnych momentach meczu z Polfarmeksem i został jednym z najskuteczniejszych koszykarzy Trefla. Do tego, gdy przebywał na parkiecie sopocianie zdobyli 19 punktów więcej niż rywale. Josip Bilinovać trafiał w ważnych momentach meczu z Polfarmeksem i został jednym z najskuteczniejszych koszykarzy Trefla. Do tego, gdy przebywał na parkiecie sopocianie zdobyli 19 punktów więcej niż rywale.

Tym razem bez dramatycznej końcówki i z pozytywnym wynikiem dla Trefla zakończyło się spotkanie Tauron Basket Ligi w Hali 100-lecia. Żółto-czarni pokonali Polfarmex Kutno 61:48 (17:13, 18:9, 18:14, 8:11). Zespół Zorana Marticia pokazał bardzo dobrą defensywę, a kluczowymi koszykarzami na parkiecie okazali się: Josip Bilinovać, Grzegorz Kulka i Tyreek Duren. Gdy pierwsza dwójka była w grze Trefl zdobył 20 pkt więcej niż rywale. Amerykanin uspokoił poczynania zespołu w czwartej kwarcie.

TREFL: Bilinovać 12 (1x3, 6 zb.), Duren 12 (5 zb.), Dutkiewicz 10 (2x3), Majok 7 (7 zb.), Kulka 3 (1x3) oraz Śmigielski 9, Stefański 6 (7 zb.), Stefanik 2, Dzierżak 0, Motylewski 0, Kolenda 0

Polfarmex: Fraser 21 (12 zb.), Parker 5, Gabiński 5 (1x3, 6 zb.), Wołoszyn 3 (1x3), Zyskowski 0 oraz Jarecki 5, Johnson 4 (6 zb.), Grochowski 3 (1x3), Malczyk 2, Bartosz 0

Treflowi miało się grać w sobotę łatwiej. Wszystko dzięki wtorkowemu zwycięstwu nad AZS Koszalin - pierwsze w sezonie sopockich koszykarzy. I rzeczywiście tak było. Żółto-czarni wyglądali od początku starcia z Polfarmeksem jakby dostali skrzydeł. Głównie w obronie, którą zniechęcili rywali do skutecznej gry.

W połowie starcia jeden z liderów drużyny z Kutna, Josh Parker nie miał żadnego celnego rzutu z gry. A oddał ich aż 9. Sytuację gościom ratował Michael Fraser, który zdobył 10 pkt, czyli niemal połowę całego zespołu.

A Trefl już od pierwszych sekund zaczął budować przewagą. Po akcji Atera Majoka, w której środkowy zaliczył trafienie z gry z faulem i dołożył osobistego było 5:2. Trójki Grzegorza Kulki oraz Marcina Dutkiewicza sprawiły, że w 5. min. zrobiło się 13:6.

Gdy pierwsze punkty w barwach Trefla zdobywał Rafał Stefanik było 15:6. Skrzydłowy zagrał wcześniej w dwóch spotkaniach łącznie 9 min, ale nie dane mu było wpisać się na listę strzelców. Z Polfarmeksem uczynił to dobijając rzut kolegi.

Jeszcze w pierwszej kwarcie żółto-czarni pozwolili rywalom zdobyć 13 pkt. W drugiej nie wypuścili ich z 10 - Polfarmex rzucił 9 pkt. Trefl zaczął łatwo wchodzić pod kosz gości, a do tego wykańczać skutecznie szybkie ataki. 6 pkt. z rzędu Josipa Bilinovacia, kontra w wykonaniu Dutkiewicza i w 17. min. na tablicy wyników pojawiło się 31:17 dla gospodarzy. Jeszcze większa przewaga zrobiła się po kolejnym trafieniu Majoka (35:19).

Na początku drugiej połowy z gry trafił wreszcie Parker. To jednak nie oznaczało pogoni gości za Treflem. Trójka Bilinovacia, później jeden celny wolny Chorwata po faulu niesportowym, a następnie skuteczny rzut Tyreeka Durena pozwoliły żółto-czarnym objąć prowadzenie 41:24. Od tego momentu sopocianie poszli na wymianę ciosów z rywalami. Było to dla nich opłacalne, gdyż przed ostatnią kwartą wygrywali 53:36.

W niej Trefl zaczął grać długie akcje. Te niestety były nieskuteczne. Dopiero gdy na rzut z półdystansu po indywidualnym zagraniu zdecydował się Duren, piłka wpadała do kosza Polfarmeksu. Była to 34. min. a wynik brzmiał 55:43 dla jego zespołu. Amerykanin zaczął od tego momentu rządzić na boisku. Trafiał, asystował i dzięki temu Trefl prowadził 61:45. I tym samym żółto-czarni nie dopuścili do kolejnej, dramatycznej końcówki. Pomogli w tym także goście, którzy starali się trafiać za trzy punkty, ale byli bardzo nieskuteczni - 3/23 w całym meczu.

- Jest mi tak wstyd, że najchętniej schowałbym się pod parkiet, ale się nie zmieszczę. Z taką grą, to nawet z zespołem z I ligi byśmy nie wygrali. Tu nie ma nic do analizy. Zrobiliśmy wszystko źle - twierdzi Jarosław Krysiewicz, trener Polfarmeksu.
- Wiedzieliśmy, że musimy grać lepszą defensywę. Udało się nam ograniczyć przeciwników i to pomogło w wygranej. Teraz musimy wymyślić sposób, aby zdobywać więcej punktów. Może Tom Cruise z Mission Impossible nam pomoże? Czas sobie zdać sprawę, że kiedy gra się z takim zaangażowaniem w obronie, to odbija się to na ataku. Do tego wcześniej straciliśmy pewność siebie. Teraz ją odbudowujemy - uważa Zoran Martić, trener Trefla.
- W ostatnich dwóch meczach naprawiliśmy jedną, ważną rzecz. Ograniczyliśmy straty i dzięki temu nie pozwalaliśmy rywalom na łatwe punkty z kontr - dodaje.

Wyniki 9 kolejki

• TREFL SOPOT - Polfarmex Kutno 61:48 (17:13, 18:9, 18:14, 8:11)
  • Polpharma Starogard Gdański - Rosa Radom 54:65 (12:20, 13:17, 13:17, 16:11)
  • Siarka Tarnobrzeg - Start Lublin 85:73 (18:19, 32:18, 24:19, 11:17)
  • King Wilki Morskie Szczecin - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 82:65 (20:19, 28:17, 19:16, 15:13)
  • AZS Koszalin - MKS Dąbrowa Górnicza 87:75 (30:24, 15:16, 17:21, 25:14)
  • Energa Czarni Słupsk - Anwil Włocławek 77:71 (21:22, 13:18, 27:13, 16:18)
  • Stelmet BC Zielona Góra - Polski Cukier Toruń 83:78 (23:18, 17:16, 20:24, 23:20)
  • WKS Śląsk Wrocław - PGE Turów Zgorzelec 72:85 (15:21, 22:17, 17:17, 18:30)

• Trefl! (1)

Druga wygrana cieszy,zespol gra coraz lepiej,ogromna ambicja i walka ca calym parkiecie a przede wszystkim obrona przynosi pozytywne efekty!Brawo!

• 25 3

• Brawo!

Pamiętajcie, że mężczyznę poznaje się po tym jak kończy... oby tak dalej, bez gwiazdorstwa, a ciężką pracą.

• 9 1

• brawo czy za surmacza i misimovica kogoś wezmą.

• 10 2

• brawo!

będzie dobrze, jak się na to patrzy to realizują to co mieli - ogromne zaangażowanie i walka, młodzi się rozwijają i to też cieszy, a wygrane zaczęły się pojawiać i to jest najważniejsze dla nich samych - już widać, że są odważniejsi przy decyzjach rzutowych, brawo raz jeszcze!!!

• 21 3

• koncowka meczu...

youtu.be/HalXGcLMf0g

• 3 4

• Prosta gra + ambicja = wygrana

Ambitnie i zespołowo, brawo chłopaki. Trzeba jeszcze wzmocnić tablice w obronie i po rzucie atakować deskę.
    Na Kutno wystarczyło, poza "czołgiem" z 21 reszta bardzo słaba.
    Oby tak dalej i wiecej kibiców na mecze zapraszamy

• 13 1

• Brrawo za bradzo dobrą grę

Wyjatkowo skuteczne trzymanie dystansu punktowego nad rywalem, przypominali grą dojrzała, doświadczoną drużynę
    Dobrze, że wreszcie wygrywamy ze słabiej dysponowanym rywalem, szkoda tych meczów przegrywanych w końcówkach
    Tzzeba jednak pamiętac, że nie zawszę się będzie układać i nie jest to na pewno drużyna na play-off, tylko na drugą połowkę w tabeli

• 10 2

• Nie ma co na razie pompować balonika.

Ale liczę na to, że zacznie się powolny marsz w górę tabeli aż do miejsca gwarantującego playoff. Jest to jak najbardziej realne. Wreszcie mniej bezsensownego biegania w ataku pozycyjnym a więcej indywidualnych pojedynków, które teraz jaki we wtorek przynosiły lepsze korzyści. No i mam nadzieję, że te dwie wygrane przede wszystkim zdziałają najwięcej w głowach zawodników zdejmując negatywne myślenie, które się nawarstwiało po kolejnych przegranych meczach.