• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

FOTO: Mikołajki na trybunach

sport@trojmiasto.pl
10 grudnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Paweł Buzała z kibicami Lechii po wygranej nad Legią Warszawa. Gdańscy piłkarze wynagrodzili fanom dopingowanie na zimnie. Paweł Buzała z kibicami Lechii po wygranej nad Legią Warszawa. Gdańscy piłkarze wynagrodzili fanom dopingowanie na zimnie.

Trójmiejscy kibice mikołajkowy weekend spędzili oglądając w akcji ligowe zespoły. Choć bez wątpienia zimą dogodniej oglądać rozgrywane w halach mecze siatkówki i koszykówki, atak zimy nie odstraszył fanów, którzy wybrali się na mecz piłkarzy Lechii Gdańsk. Biało-zieloni odporność na zimno wynagrodzili swoim kibicom zwycięstwem nad Legią Warszawa.ZOBACZ ZDJĘCIA Z MECZU ASSECO GDYNIA - ANWIL WŁOCŁAWEK (44 zdjęcia)

ZOBACZ ZDJĘCIA Z MECZU ATOM TREFL SOPOT - CHEMIK POLICE (44 zdjęcia)

ZOBACZ ZDJĘCIA Z MECZU LECHIA GDAŃSK - LEGIA WARSZAWA (50 zdjęć)

ZOBACZ ZDJĘCIA Z MECZU TREFL SOPOT - ROSA RADOM (44 zdjęcia)

ZOBACZ ZDJĘCIA Z MECZU LOTOS TREFL GDAŃSK - ZAKSA KĘDZIERZYN-KOŹLE (36 zdjęć)
sport@trojmiasto.pl

Opinie (3)

 • Ale ci kibole (2)

  Nasze stadiony powiny byc jak w hiszpanii tam nie ma rac które sa bardzo niebespieczne oraz tych przekleństw jak i na trybunach oraz na ulicach aż strach na nie wychodzic państwo powino takich ludzi zamknąc w więznieniach na długie lata

  • 0 12

  • Polecam słownik ortograficzny...

   • 2 1

  • race

   To, że w telewizji ich nie ma nie znaczy, że ich nie ma! Masz, poczytaj i zastanów się na drugi raz zanim coś napiszesz!

   Około 50 osób przybyło wczoraj na PGE Arenę na naszą konferencję dotyczącą używania środków pirotechnicznych podczas meczów piłkarskich.

   Celem, który przyświecał przy organizacji tego wydarzenia, było wyjaśnienie kwestii, iż nie wymagana jest zmiana prawa, aby oprawa z pirotechniką została przeprowadzona podczas meczu Lechii na własnym stadionie. Chcieliśmy także podsumować rok, który minął od pierwszej tego typu konferencji, która rozpoczęła dialog pomiędzy naszym stowarzyszeniem i kibicami, a miastem, klubem, strażą oraz Ekstraklasą, mający doprowadzić do tego, iż na naszym meczu będzie można po raz pierwszy od kilku lat zobaczyć osobę odpalającą racę bez konieczności ukrywania twarzy.

   Pierwszym gościem, który zabrał głoś był wiceprezydent Miasta Gdańska, Pan Andrzej Bojanowski. Osoba, która z ramienia miasta najbardziej zaangażowała się w tym temacie. Jasno trzeba stwierdzić, iż dzięki pomocy Pana prezydenta jesteśmy już dużo bliżej happy endu niż wiele osób może myśleć. Pan Bojanowski przyznał, że w opinii gdańskiego magistratu pokaz pirotechniczny jest możliwy w świetle obowiązujących przepisów prawnych. Aby tak się stało, odpalać piro mogą oczywiście jedynie osoby nie będące uczestnikami imprezy masowej w rozumieniu ustawy, co oznacza że nie mogą one wejść na mecz na podstawie biletu. Miasto nadal będzie nas wspierało w naszych staraniach o możliwość prezentacji oprawy z elementami pirotechnicznymi i jak zapowiedział Pan prezydent najbliższy realny termin kiedy uda nam się to zrealizować to pierwsze kolejki Ekstraklasy rozgrywane tuż po przerwie zimowej, czyli luty.

   Kolejnym mówcą był dr Dariusz Łapiński, reprezentujący Polski Związek Piłki Nożnej. Pan Dariusz przemawiał także w imieniu spółki Ekstraklasa SA, której przedstawiciele nie mogli tym razem zjawić się w Gdańsku. Zarówno jedna, jak i druga instytucja liczy na to, że w Gdańsku wypracowany zostanie model, który będzie można przystępnie zaadoptować do ogólnopolskich warunków i w pełni popiera starania środowiska Biało-Zielonych, gdyż w ich opinii pirotechnika jest nierozerwalnie związana z kulturą polskich kibiców i jeśli używana jest z zachowaniem środków bezpieczeństwa przy odpowiednich ustaleniach powinna wrócić na stadiony piłkarskie na legalnych zasadach.

   Następnie z prezentacją wystąpił dr Marcin Warchoł z katedry prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Pan doktor skupił się na analizie prawnej w innych krajach europejskich takich jak Włochy i Niemcy, gdzie pokazy pirotechniczne zgodne z prawem mają miejsce wbrew ogólnie panującym opiniom. Co ważniejsze, mitem jest stwierdzenie bardzo często wysuwane przez przeciwników piro, iż UEFA kategorycznie zabrania stosowania środków pirotechnicznych na stadionach. Przywołany został przykład meczu Napoli - Benfica w ramach rozgrywek Ligi Europejskiej, organizowanych oczywiście przez UEFA. Na stadionie w Neapolu tuż przed pierwszym gwizdkiem zaprezentowany został kilku minutowy pokaz pirotechniczny, zgłoszony wcześniej i zaakceptowany przez europejską centralę, a gospodarze oczywiście nie zostali później obciążeni jakimikolwiek sankcjami finansowymi. Został on przeprowadzone przez specjalistyczną firmę, jednak kategorycznie obala to często przywoływany argument, iż ze względu na zapisy obowiązujące w UEFA nie można absolutnie nic zrobić w temacie pirotechniki. Kolejnym hitem przedstawionym przez pana Marcina były obowiązujące zapisy prawne Unii Europejskiej z 1993 roku, które określają zasady używania materiałów pirotechnicznych w trakcie imprez sportowych. Co jasno pokazuje, że nie trzeba wymyślać prochu. Na podstawie tych zapisów we Włoszech, czy innych krajach UE można realizować pokazy pirotechniczne. W Italii wystarczy złożyć wniosek do władz lokalnych, aby uzyskać tego typu pozwolenie. Ani we Włoszech, ani w Niemczech odpalanie racy na stadionie nie jest przestępstwem, a jedynie wykroczeniem, jedynie w Polsce osoba odpalająca i wnosząca takie środki na mecz staje się przestępcą w pełnym tego słowa znaczeniu. Cała prezentacja pana Warchoła obfitowała w wiele ciekawych informacji i nie inne było jej zakończenie. Aż do dzisiaj nie byliśmy świadomi, że nasza zeszłoroczna konferencja została zauważona także za oceanem. Jedna z bardziej poczytnych gazet w Chicago w USA opisała tamto wydarzenie i uznała nasze starania za rzecz bardzo ciekawą i pozytywną.

   Lechia Gdańsk

   Tuż po przerwie swój wykład wygłosił pan Cezary Kąkol, prokurator z prokuratury rejonowej w Żarach. Pan Cezary jest autorem jedynego komentarza do obowiązującej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, jest także autorem opinii dotyczącej możliwości odpalenia środków pirotechnicznych podczas meczu, której napisanie zleciliśmy mu jako Lwy Północy. Jak już wcześniej informowaliśmy opinia ta dowiodła, że zmiana prawa nie jest wymagana. W miarę przygotowań do konferencji pan Cezary jeszcze bardziej się utwierdzał w tym przekonaniu, jednak niejasność niektórych zapisów prawnych w naszym kraju daje możliwość do luźnego ich interpretowania stąd w dalszym ciągu mogą znaleźć się osoby, dla których wcale to takie jasne nie będzie. Pan prokurator pod lupę wziął pokazy, jakie miały miejsce podczas zawodów żużlowych w Toruniu i Zielonej Górze. O dziwo w obu przypadkach możemy zauważyć, że ich przeprowadzenie niosło za sobą tak na prawdę niewielkie przygotowania formalne, a w jednym przypadku w dokumentach obligatoryjnie składanych przy organizacji imprezy masowej nawet wręcz nic nie wspomniano o pokazie pirotechnicznym. Ten się jednak odbył i nie było słychać, aby ktokolwiek wyciągał z tego powodu konsekwencje od organizatorów. Podsumowując swoje wystąpienie nasz prelegent stwierdził, iż organizator imprezy, bądź osoby wyznaczone przez niego, zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa wynikające bezpośrednio z ustawy, a także z z innych rozporządzeń dotyczących tych kwestii, mogą w pełni legalnie przeprowadzić na trybunach pokaz pirotechniczny.

   Ostatnim wystąpieniem była prezentacja prezesa Lwów Północy Piotra Zejera, który przypomniał na czym polegać ma tzw. Model gdański oraz jakie ruchy stowarzyszenie wykonało przez ostatnie 12 miesięcy, aby wprowadzić swój pomysł w życie. Od kilkunastu spotkań z miastem, strażą, czy też wojewodą, po spotkania z posłami. W zeszłym roku wyznaczono sobie dwa tory działania. Jeden oznaczał ścieżkę walki o zmianę zapisów w ustawie. Było kilka deklaracji z różnych źródeł, które zapewniały, iż jest to możliwe. Na tych deklaracjach się jednak skończyło, dlatego ostatecznie zrezygnowaliśmy z dalszych działań zmierzających w tym kierunku. Całą energię poświęcono zaadoptowaniu obecnie stosowanych zapisów prawnych, zwłaszcza w sytuacji kiedy jest to rzeczywiście możliwe. W międzyczasie Lechia Gdańsk złożyła jeden wniosek na imprezę z pokazem pirotechnicznym przygotowany wspólnie przez klub, przez nas oraz firmę CLICK, która zajmuje się tego typu działaniami. Wniosek ten zawierał kilka błędów dlatego został odrzucony, jednak na chwilą obecną posiadamy już wzorcowy wniosek, kilkukrotnie sprawdzany, który ponownie trafi do straży pożarnej. Kolejnym plusem jest to, iż każdy podmiot który ma ważny głos w całej dyskusji ma już sporządzone opinie prawne i praktycznie każda z nich stwierdza, iż organizator lub osoby jego reprezentujące, posiadające odpowiednie uprawnienia mogą pirotechnikę prezentować w trakcie imprezy. Także z całą pewnością stwierdzamy, że pirotechnika już za niedługi czas pojawi się na naszym stadionie w innej formie niż ostatnio, bo na tzw. legalu.

   • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

Górnik Łęczna
trwa
20 kwietnia 2024, godz. 17:30
14% Górnik Łęczna
26% REMIS
60% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Piotr Matusiak 28 61 67.9%
2 Łukasz Gawlik 28 59 57.1%
3 Miś Beżuś 28 57 67.9%
4 Mariusz Kamiński 28 56 60.7%
5 Mirosław P. 28 55 64.3%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk 27 16 5 6 46:22 53
2 Arka Gdynia 27 15 7 5 45:27 52
3 GKS Katowice 27 13 6 8 47:28 45
4 Wisła Kraków 28 12 9 7 52:35 45
5 Górnik Łęczna 27 11 12 4 30:24 45
6 Motor Lublin 27 13 6 8 38:33 45
7 GKS Tychy 28 14 3 11 36:34 45
8 Wisła Płock 27 11 9 7 39:36 42
9 Odra Opole 27 11 7 9 32:28 40
10 Miedź Legnica 27 9 11 7 35:28 38
11 Stal Rzeszów 28 10 6 12 40:45 36
12 Chrobry Głogów 27 9 6 12 29:41 33
13 Znicz Pruszków 28 9 4 15 24:36 31
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 27 7 9 11 40:42 30
15 Polonia Warszawa 28 7 9 12 35:41 30
16 Resovia 28 8 4 16 31:50 28
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 28 4 10 14 23:45 22
18 Zagłębie Sosnowiec 28 2 9 17 19:46 15
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 28 kolejki

 • ARKA GDYNIA - Wisła Płock (niedziela, godz. 12:40)
 • Górnik Łęczna - LECHIA GDAŃSK (sobota, godz. 17:30)
 • Stal Rzeszów - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:2 (2:0)
 • Polonia Warszawa - Zagłębie Sosnowiec 3:3 (1:2)
 • Znicz Pruszków - Wisła Kraków 2:3 (2:0)
 • GKS Tychy - Resovia 1:3 (1:1)
 • Odra Opole - Chrobry Głogów
 • niedziela
 • Miedź Legnica - Motor Lublin
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - GKS Katowice

Ostatnie wyniki Lechii

Bruk-Bet Termalica Nieciecza
92% LECHIA Gdańsk
3% REMIS
5% Bruk-Bet Termalica Nieciecza
7 kwietnia 2024, godz. 15:00
HIT
20% GKS Katowice
26% REMIS
54% LECHIA Gdańsk

Najbliższy mecz Arki

27 kwietnia 2024, godz. 17:30
86% Icon Sea Czarni Słupsk
1% REMIS
13% KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Marcin W. 28 59 82.1%
2 Marek Węgrzynowski 29 54 72.4%
3 Piotr Matusiak 29 53 75.9%
4 Rafał Kowalczyk 29 52 79.3%
5 Artur Dargacz 29 52 79.3%

Tabela

Koszykówka - Orlen Basket Liga
Drużyny M Z P Bilans Pkt
1 Anwil Włocławek 28 22 6 2407:2146 50
2 Trefl Sopot 28 21 7 2399:2205 49
3 Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski 29 18 11 2515:2357 47
4 King Szczecin 28 18 10 2515:2350 46
5 PGE Spójnia Stargard 29 16 13 2386:2263 45
6 Legia Warszawa 28 17 11 2379:2294 45
7 Polski Cukier Start Lublin 29 16 13 2628:2595 45
8 MKS Dąbrowa Górnicza 29 15 14 2777:2682 44
9 WKS Śląsk Wrocław 28 15 13 2213:2311 43
10 Dziki Warszawa 28 14 14 2211:2256 42
11 Icon Sea Czarni Słupsk 28 13 15 2180:2247 41
12 Arriva Polski Cukier Toruń 28 12 16 2266:2341 40
13 Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia 29 9 20 2370:2660 38
14 Enea Stelmet Zastal Zielona Góra 29 8 21 2408:2611 37
15 Tauron GTK Gliwice 28 8 20 2408:2548 36
16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 28 5 23 2263:2459 33
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.

Wyniki 29 kolejki

 • MKS Dąbrowa Górnicza - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA 107:86 (22:16, 27:20, 33:19, 25:31)
 • TREFL SOPOT - Śląsk Wrocław (niedziela, godz. 17:30)
 • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Polski Cukier Start Lublin 96:93 (27:27, 29:16, 24:22, 16:28)
 • PGE Spójnia Stargard - Enea Stelmet Zastal Zielona Góra 94:72 (27:15, 24:25, 21:13, 22:19)
 • sobota
 • Legia Warszawa - Anwil Włocławek
 • Icon Sea Czarni Słupsk - Dziki Warszawa
 • Muszynianka Domelo Sokół Łańcut - Tauron GTK Gliwice
 • niedziela
 • Arriva Polski Cukier Toruń - King Szczecin

Ostatnie wyniki Arki

20 kwietnia 2024, godz. 15:30
93% MKS Dąbrowa Górnicza
0% REMIS
7% KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia
64% KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia
0% REMIS
36% Dziki Warszawa

Najbliższy mecz Trefla

Śląsk Wrocław
94% TREFL Sopot
0% REMIS
6% Śląsk Wrocław

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Trefla

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Sufcia Jagularownia 30 59 70%
2 Rafał Marczyński 30 58 73.3%
3 Łukasz Gawlik 31 58 71%
4 Tadeusz Grota 29 55 72.4%
5 Mieczysław Makowski 29 54 69%

Ostatnie wyniki Trefla

Tauron GTK Gliwice
13 kwietnia 2024, godz. 15:30
3% Tauron GTK Gliwice
0% REMIS
97% TREFL Sopot
MKS Dąbrowa Górnicza
4 kwietnia 2024, godz. 19:30
16% MKS Dąbrowa Górnicza
0% REMIS
84% TREFL Sopot

Relacje LIVE

Najczęściej czytane