Asseco rozbiło Kotwicę jak w sparingu

28 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

A.J. Walton trafił w piątek 12 z 17 rzutów z gry. Kiedy przebywał na boisku Asseco zdobyło 16 punktów więcej niż Kotwica. A.J. Walton trafił w piątek 12 z 17 rzutów z gry. Kiedy przebywał na boisku Asseco zdobyło 16 punktów więcej niż Kotwica.

Asseco planowo pokonało na własnym parkiecie Kotwicę Kołobrzeg 82:69 (25:15, 13:10, 27:17, 17:27). Gdynianie dominowali od początku spotkania, ale w końcówce nieco odpuścili i dali gościom odrobić część strat. Ponownie bardzo dobry mecz rozegrali A.J. Walton i Fiodor Dmitriew. Swojej szansy nie chcieli natomiast wykorzystać młodzi koszykarze drużyny Davida Dedka. Za to 500 mecz w ekstraklasie 11 pkt uczcił Przemysław Frasunkiewicz.

ASSECO: Walton 27 (2x3, 5 as.), Dmitriew (18 (4x3), Seweryn 8 (2x3), Szczotka 6 (8 zb.), Szymański 2 oraz Frasunkiewicz 11 (3x3), Galdikas 4 (6 zb.), Matczak 4, Paredes 2, Żołnierewicz 0, Grujić 0

Kotwica: Montgomery 14 (1x3), Rosinski 10 (1x3), Arabas 10 10 (1x3), Bigus 9 (9 zb.), Parks 8 oraz Piechowicz 11 (1x3), Ciechociński 5 (1x3), Gospodarek 2, Złoty 0

Asseco musiało uważać w piątek, aby nie powtórzyć wpadki z pierwszej części sezonu, kiedy to przegrało w Gdynia Arena z Kotwicą. Wówczas jednak drużyna z Kołobrzegu miała nieco lepszych obcokrajowców. Do tego nie grała jeszcze ze świadomością, że w przyszłym sezonie klub może już nie istnieć.

Do tego rywal, w przeciwieństwie do drużyny Davida Dedka, nie ma już praktycznie szans na awans do play-off. A Asseco, chcąc utrzymać przewagę nad 9. w tabeli AZS, musiało wygrać.

Goście zaczęli mecz praktycznie bez obrony. Perfekcyjnie wykorzystał to A.J. Walton. Trzy akcje za dwa punkty, z tego jedna z faulem i dodatkowym osobistym plus rzut za trzy punkty i w 5. min. gry amerykański rozgrywający miał już 10 pkt. Asseco prowadziło natomiast 18:4.

Słabo spisywał się jego rywal z pozycji numer 1, Matthew Rosinski, który ostatnio wyrósł na lidera Kotwicy. Jego szalone zagrania zupełnie nie przynosiły skutku. Natomiast Asseco spokojnie dalej punktowało.

W 6 min. trafienie zaliczył Łukasz Seweryn i gdynianie prowadzili 21:4. Na tym skończyli w pierwszej połowie budowanie przewagi. Trener Dedek mógł spokojnie rotować składem, a przewaga praktycznie nie mala.

Pierwszy raz od dłuższego czasu w protokole meczowym znaleźli się Christopher Paredes oraz Daniela Grujić. Trener Dedek przeczuwał więc, że w tym spotkaniu może zdarzyć się idealny moment, aby dać im kolejną szanse na parkiecie.

W pierwszej połowie nie skorzystał jednak z nich. Dał za to pograć trochę więcej Przemysławowi Żołnierewiczowi, który jednak nie spisywał się tak dobrze, jak podczas poprzednich meczów z faworytami rozgrywek.

Drugą połowę Dedek również rozpoczął pierwszą piątką i znowu mógł liczyć na Waltona. Poziomem dostosował się do niego również Fiodor Dmitriew. Po dwóch trójkach Rosjanina oraz rzucie za dwa Waltona, gdynianie prowadzili w 25 min. 54:30.

Szkoleniowiec gospodarzy, Tomasz Mrożek, również spokojnie zaczął rotować składem. A to wyszło na korzyść jego zespołu. Powiem świeżości oraz zaangażowania wnieśli Michael GospodarekGrzegorz Ciechociński. To wystarczyło jednak tylko do tego, aby przewaga gdynian już bardziej nie rosła.

Mało tego, w czwartej kwarcie zaczęła szybko maleć. To zmusiło w 27 min. trenera Dedka do wzięcia czasu na żądanie i przypomnienie koszykarzom, że tego meczu nie można przegrać. Sprawy w swoje ręce wziął oczywiście Walton. Spokojnie wykorzystywał braki techniczne w obronie Rosinskiego.

Po przerwie to Marek Piechowicz zdobył co prawda pierwsze punkty (72:60), ale po chwili na jego trafienie odpowiedział Walton. Kiedy Amerykanin zdobył na 40 sekund przed końcem punkty rzutem z półdystansu (80:65), na boisku pojawili się Paredes i Grujić. Ten pierwszy zaliczył ostatnią zbiórkę w ataku i punkty dla Asseco.

Starcie z Kotwicą było wyjątkowe także dla Przemysława Frasunkeiwicza, który spędził na boisku 21 min. i trafił 4 z 9 rzutów z gry.

- Mój kolega, który liczy spotkania stwierdził, że chyba sześciu zawodników wyprzedza mnie pod tym względem na liście w TBL. Przede wszystkim chciałem podziękować za pamięć o 500. To bardzo miła rzecz. Byłem bardzo zaskoczony. Co do meczu, to takie starcia z drużynami, które mają małe szanse, żeby coś wygrać, należą do trudnych ze względów mentalnych. To było widać w czwartej kwarcie, gdy daliśmy sobie rzucić 27 pkt. Słyniemy z dobrej obrony i to nie może się zdarzać - stwierdził Frasunkiewicz.

• o miejsca 1-6:
  • TREFL Sopot - Stelmet Zielona Górab 88:89 (18:24, 21:9, 20:24, 18:20, d. 11:12)
  • Rosa Radom - PGE Turów Zgorzelec 82:80 (19:17, 21:25, 24:23, 18:15)
  • Anwil Włocławek - Energa Czarni Słupsk 78:77 (20:22, 18:10, 19:22, 21:23)
  • o miejsca 7-12:
  • ASSECO Gdynia - Kotwica Kołobrzeg 82:69 (25:15, 13:10, 27:17, 17:27)
  • Polpharma Starogard Gdański - Śląsk Wrocław 93:98 (25:14, 19:17, 11:24, 19:19, d. 19:24)
  • AZS Koszalin - Stabill Jezioro Tarnobrzeg 70:59 (21:13, 18:18, 16:12, 15:16)

Opinie (9)

• (3)

mecz wygrany ale to nie był mecz z tbl, punkty zdobyte ale asseco dostosowało się poziomem do kotwicy - słowem... massssakra