Asseco Arka Gdynia - Anwil Włocławek 80:84. Debiut piętnastolatka

17 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

W meczu z Anwilem w Energa Basket Lidze zadebiutował 15-letni Szymon Nowicki. Koszykarz Asseco Arki Gdynia zdobył 3 pkt trafiając w ostatniej sekundzie meczu. W meczu z Anwilem w Energa Basket Lidze zadebiutował 15-letni Szymon Nowicki. Koszykarz Asseco Arki Gdynia zdobył 3 pkt trafiając w ostatniej sekundzie meczu.

Asseco Arka Gdynia przegrała z Anwilem Włocławek 80:84 (13:19, 18:11, 23:27, 26:27). W ostatnim domowym meczu tego sezonu Energa Basket Ligi gdynianie stworzyli widowisko pasjonujące do ostatnich sekund, choć grali w osłabieniu. W krajowej elicie zadebiutowali powołani w tej sytuacji : 18-letni Olaf Perzanowski i zaledwie 15-letni Szymon Nowicki, który równo z syreną kończącą mecz, zdobył swoje pierwsze punkty trafiając ze środka boiska.

Polski Cukier Toruń - Trefl Sopot 88:93. Relacja, możliwość wystawienia ocen koszykarzom i trenerowi

ASSECO ARKA: Dylewicz 18 pkt (2x3, 14 zb.), Szubarga 11 (3x3, 5 as,), Vragović 5 (1x3), Witliński 5 (8 zb.), Wadowski 0 oraz Kaszowski 16 (4x3), Kowalczyk 11 (3x3), Kobel 7, Perzanowski 4, Nowicki 3 (1x3)

ANWIL: Dykes 20 (1x3, 14 zb.), Radić 14 (1x3, 13 zb.), Tomaszewski 12 (2x3), Washington 11 (1x3, 4 as.), Mielczarek 4 oraz Jerrels 8 (1x3), Zamojski 15 (3x3), Komenda 0, Janiak 0

Koronawirus w Asseco Arka Gdynia

Asseco Arka Gdynia ze względu na pozytywne wyniki testów na koronawirusa, przełożyła ostatni mecz z PGE Spójnią Stargard. Nie podała nazwisk zarażonych koszykarzy, ale na spotkanie z Anwilem Włocławek zespół Piotra Blechacza przystąpił bez Adama Hrycaniuka, Bartłomieja Wołoszyna, Michała KołodziejaMarcina Malczyka.

Przed ostatnim domowym meczem w tym sezonie do kadry zespołu włączeni zostali za to skrzydłowi Olaf Perzanowski i zaledwie 15-letni Szymon Nowicki. Obaj juniorzy w weekend świętowali zdobycie brązowego medalu mistrzostw Polski z drużyną prowadzoną przez Milosa Mitrovicia.

Sport Talent. Olaf Perzanowski lata wysoko i wygrywa konkursy wsadów

Perzanowski na boisku pojawił się już w pierwszej kwarcie i po niespełna 20 sekundach zaliczył swoją pierwszą zdobycz w Energa Basket Lidze trafiając na 4:5 po podaniu Krzysztofa Szubargi. Chwilę później Olaf miał na koncie już dwa trafienia, ale Anwil systematycznie powiększał przewagę.

Po rzucie Ivicy Radicia goście prowadzili już 17:8. 5 pkt z rzędu zdobył jednak Mateusz Kaszowski i zmniejszył stratę. Na początku drugiej kwarty Asseco Arka odbiła prowadzenie po trójce Marcina Kowalczyka (20:19). Punkty Szubargi i Filipa Dylewicza pozwoliły nawet powiększyć przewagę, ale nie na długo.

Intensywny koniec sezonu koszykarzy. Scenariusze dla Trefla Sopot

Gdy jednak Anwil przejął kontrolę, tuż przed przerwą zza łuku trafił Kaszowski i do szatni gdynianie zeszli prowadząc 31:30. W trzeciej kwarcie Arka czekała na punkty ponad 2 minuty. Karlo Vragović trafił zza łuku na 34:34 a w "trójkowy" pojedynek włączyli się James Washington i Szubarga.

To uruchomiło lawinę. W trzeciej partii padło aż dziewięć celnych rzutów z dystansu. Ostatnie 10 minut gry z przewagą 57:54 rozpoczynał zespół z Włocławka. Po chwili na 59:59 wyrównał zza łuku Kaszowski, ale podopieczni Przemysława Frasunkiewicza nie oddali prowadzenia, w czym sporą zasługę mieli byli gracze gdynian: Kyndall DykesPrzemysław Zamojski.

Trójkę na 72:73 trafił Szubarga, nieco ponad 2 minuty przed końcem spotkania, ale spudłował dwa kolejne rzuty. Na szczęście celowniki popsuły się także rywalom i gdy zostało 46 sekund, "Szubi" ponownie trafił zza łuku na 75:75. Czas wziął trener Frasunkiewicz a po wznowieniu za 3 pkt trafił Zamojski.

Ciężar do końca wziął na siebie Szubarga, ale kolejna próba była niecelna. Kaszowski faulował Washingtona, a ten na 25 sekund przed końcem wykorzystał dwa rzuty wolne (80:75). O przerwę poprosił trener Blechacz. Gdynianie zdołali zdobyć punkty po wsadzie Dylewicza, ale z wolnych w kolejnej akcji znów bezbłędny był Washington a piłkę stracił Igo Wadowski. Równo z końcową syreną swoje pierwsze punkty zdobył debiutujący Nowicki, ale jego rzut nawet nie zza łuku, a z własnej połowy, pozwolił jedynie zmniejszyć rozmiary porażki.

16 Polpharma Starogard Gdański 29 5 24 2456:2720 34
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2021-03-19

Wyniki 29 kolejki

• ASSECO ARKA GDYNIA - Anwil Włocławek 80:84 (13:19, 18:11, 23:27, 26:27)
  • Polski Cukier Toruń - TREFL SOPOT 88:93 (23:24, 23:17, 20:27, 22:25)
  • Śląsk Wrocław - MKS Dąbrowa Górnicza 71:82 (12:14, 16:26, 22:16, 21:26)
  • Polpharma Starogard Gd. - PGE Spójnia Stargard 93:106 (22:29, 19:24, 18:33, 34:20)
  • King Szczecin - HydroTruck Radom 97:87 (20:27, 24:19, 22:18, 31:23)
  • Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. - Enea Zastal BC Zielona Góra 90:80 (25:13, 30:29, 23:21, 12:17)
  • GTK Gliwice - Legia Warszawa 80:89 (23:17, 20:25, 19:26, 18:21)
  • Enea Astoria Bydgoszcz - Pszczółka Start Lublin 89:92 (28:35, 21:18, 20:19, 20:20)