Asseco Arka Gdynia - MKS Dąbrowa 81:80. Koszykarze zapewnili nerwową końcówkę

dak.
18 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Bartłomiej Wołoszyn zdobył najwięcej - 20 - punktów dla Asseco Arki Gdynia przeciwko swojemu byłemu klubowi. W MKS Dąbrowie Górniczej występował w latach 2016-2019. Bartłomiej Wołoszyn zdobył najwięcej - 20 - punktów dla Asseco Arki Gdynia przeciwko swojemu byłemu klubowi. W MKS Dąbrowie Górniczej występował w latach 2016-2019.

Asseco Arka Gdynia pokonało u siebie MKS Dąbrowe Górniczą 81:80 (19:26, 20:14, 21:8, 21:32) w meczu otwierającym 12. kolejkę Energa Basket Ligi. Koszykarze zaczęli od gonienia wyniku, ale wypracowali sobie przewagę po kapitalnym wejściu w trzecią kwartę. Mogło być spokojne zwycięstwo, ale w końcówce goście odrobili straty, przez wynik był otwarty do ostatnich sekund. Piąte zwycięstwo żółto-niebieskich z wysokości trybun oglądali byli gracze zespołu: Marcel Ponitka i Mateusz Kaszowski.

Hapoel Eilat - Trefl Sopot 83:89. Koszykarze awansowali w FIBA Europe Cup. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

ASSECO ARKA: Wołoszyn 20 (2x3), Boykins 18 (2x3, 10 zb.), Wilczek 9 (1x3), Hrycaniuk 7, Musić oraz Bogucki 11 (9 zb.), Durham 9, Dylewicz 2, Tomaszewski 0

MKS: Lewis 21 (2x3, 6 zb.), Marble 13 (2x3), Brenk 13 (2x3), Nowakowski 12 (4x3), Sobin 11 oraz Małgorzaciak 3 (1x3), Piechowicz 3 (1x3), Pacheco 2, Mijović 2, Motylewski 0

Asseco Arka Gdynia tylko raz w pierwszej kwarcie zdołała wyjść na prowadzenie. I to zaraz na początku. Jednak później koszykarzom pozostało jedynie gonić za wynikiem. 4-krotnie doprowadzali do wyrównania, ale przyjezdnym udawało się odskakiwać. W końcówce zdołali wypracować sobie nawet 10-punktową przewagę, ale "trójka" Bartłomieja Wołoszyna pozwoliła stopić różnicę do 19:26 po 10 minutach gry.

Asseco Arka Gdynia z MKS Dąbrową Górnicza o podbicie tętna. Przeczytaj zapowiedź

W drugiej partii żółto-niebiescy wzięli się do roboty. Szybko zaczął Filip Dylewicz, a po chwili jego śladem poszli: Jacobi Boykins, Anthony Durham, Wołoszyn i Adam Hrycaniuk. Gospodarze zaliczyli serię 12:0, dzięki czemu wyszli na prowadzenie 32:29. I choć utrzymywali je niemal do przerwy, to tuż przed nią 3 rzuty wolne wykorzystał Adam Brenk i to goście schodzili do szatni z różnicą 1 "oczka" (40:39).

Jeszcze lepiej było po zmianie stron. Podopieczni Milosa Mitrovicia grali czujniej w obronie, dzięki czemu mogli wyprowadzić run 10:0. Przyjezdni obudzili się dopiero po 5 minutach drugiej połowy, gdy trafił Milivoje Mijović. Wtedy przewaga gdynian wynosiła 7 punktów, ale to miejscowym nie wystarczało. Udanie kończyli kolejne akcje i na ostatnią kwartę wyszli z 12-punktową zaliczką.

Asseco Arka - Polski Cukier Pszczółka Start 78:66. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu koszykarzy

Decydująca partia zaczęła się od wymiany ciosów. Asseco Arka miała już nawet 14 "oczek" przewagi, ale zespół Jacka Winnickiego nie zamierzał odpuścić. Sukcesywnie pomniejszali stratę, która 70 sekund przed końcem wynosiła 10 punktów. Wtedy dwukrotnie z linii rzutów wolnych trafił Josip Sobin, ale odpowiedział Boykins. Podobnie było w przypadku Wołoszyna, który wykorzystał rzut osobisty po "trójce" Michała Nowakowskiego. 3 punkty zdobył też Michael Lewis, dzięki czemu 11 sekund przed końcem mieliśmy wynik 80:77.

Po kolejnych faulach po razie trafili Novak Musić i Lewis. Ten drugi próbował także z akcji, ale został powstrzymany przez Durhama. Poprawił się w ostatniej akcji, ale zdobył tylko 2 punkty, dzięki czemu Asseco Arka Gdynia mogła cieszyć się ze zwycięstwa 81:80.

Skuteczność żółto-niebieskich z gry wyniosła 50 proc. (30/60), przy 39 proc. (27/68). Rywale byli za to lepsi na obwodzie - 41 proc. (12/29), przy 30 proc. (6/20) gospodarzy. Asseco Arka wygrała ponadto walkę pod koszem (39 do 32 w zbiórkach).

Na koniec warto dodać, że piąte zwycięstwo gdynian z wysokości trybun oglądali byli gracze żółto-niebieskich: Marcel PonitkaMateusz Kaszowski. Pierwszy gra obecnie w rosyjskim Pharmie Pharm, a drugi w I-ligowym zespole Decka Pelplin.

Czy Mateusz Kaszowski musiał odjeść z Asseco Arki Gdynia?

16 GTK Gliwice 12 3 9 944:1085 15
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2021-11-22

Wyniki 12 kolejki

• Trefl Sopot - King Szczecin 69:61 (17:20, 19:9, 17:17, 16:15)
  • Asseco Arka Gdynia - MKS Dąbrowa Górnicza 81:80 (19:26, 20:14, 21:8, 21:32)
  • Polski Cukier Pszczółka Start Lublin - Enea Zastal BC Zielona Góra 73:99 (13:20, 19:32, 18:19, 23:28)
  • Twarde Pierniki Toruń - Anwil Włocławek 84:92 (24:11, 17:26, 10:22, 33:33)
  • Śląsk Wrocław - GTK Gliwice 106:74 (20:11, 33:12, 26:23, 27:28)
  • HydroTruck Radom - Arged BM Stal Ostrów Wlkp. 83:78 (26:20, 19:22, 20:14, 18:22)
  • Legia Warszawa - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 68:66 (22:20, 16:9, 19:22, 11:15)