Asseco Arka Gdynia - Zastal Zielona Góra 73:83. Pożegnanie kolejnej cheerleaderki

dak.
2 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Podczas meczu po raz ostatni dla Cheerleaders Gdynia zatańczyła Natalia Krzywik. Jaka czekała na nią niespodzianka?

Asseco Arka Gdynia przegrała z Zastalem Enea BC Zielona Góra 73:83 (15:25, 17:20, 20:19, 21:19) w meczu 13. kolejki Energa Basket Ligi. Wicemistrz Polski okazał się za mocny dla żółto-niebieskich i od początku meczu kontrolował spotkanie w Gdynia Arena. Do kolejnego pożegnania doszło w zespole Cheerleaders Gdynia. Z grupy tanecznej odeszła Natalia Krzywik.

ASSECO ARKA: Boykins 20 (3x3, 9 zb.), Musić 10, Wołoszyn 10 (2x3), Hrycaniuk 8 (7 zb.), Wilczek 3 (1x3) oraz Durham 12, Dylewicz 5 (1x3, 5 as.), Perzanowski 3 (1x3), Bogucki 2 Walkowiak 0

ZASTAL: Nenadić 21 (3x3, 8 zb.), Apić 17 (8 zb.), Brembly 13 (1x3), Frazier 11 (3x3), Zyskowski 6 oraz Żołnierewicz 9 (2x3), Meier 4, Mazurczak 2, Sulima

Pierwsi prowadzenie objęli Zastal Enea BC Zielona Góra, ale po rzutach Bartłomieja WołoszynaJackobiego Boykinsa był remis. Kapitan żółto-niebieskich odpowiedział także na trafienie Brandena Fraziera. Jednak później było już trudniej, gdyż goście zaliczyli serię 9:0. To tylko napędziło zielonogórzan, którzy po 6 minutach przegrywali 9:22. Gospodarze jak najszybciej próbowali zniwelować przewagę i faktycznie po rzutach Olafa PerzanowskiegoAnthony'ego Durhama różnica stopniała do 10 "oczek" (15:25).

Asseco Arka Gdynia i Trefl Sopot mają 3 mecze, aby awansować do Pucharu Polski. Przeczytaj zapowiedź

W drugiej kwarcie ofensywniej znów ruszyli koszykarze Zastalu, ale to nie zniechęciło miejscowych. Odpowiadali na trafienia rywali, aż w końcu sami wyprowadzili kontrę w postaci 9-punktowego runu. Strata zmalała do 4 punktów, ale podopieczni Oliviera Vidina postanowili się przebudzić i w minutę 3-krotnie trafiali do kosza. Później poprawili jeszcze: Dragan ApićNemanja Nenadić. Natomiast po stronie gdynian skuteczny był już tylko Boykins (32:45).

Asseco Arka Gdynia nie dała rady wicemistrzom Polski. Asseco Arka Gdynia nie dała rady wicemistrzom Polski.
Po przerwie goście nadal kontrolowali grę. Utrzymywali bezpieczną przewagę, choć Asseco Arka podejmowała wiele prób, by dogonić rywali. W 25. minucie przejęli inicjatywę i zdołali dobić do 5 punktów (50:55), ale celowniki koszykarzy znów się zacięły i niemal do końca trzeciej kwarty trafiał już tylko Zastal. Dzięki Adamowi Hrycaniukowi strata wynosiła nie 14, a 12 punktów (52:64).

Decydująca kwarta rozpoczęła się od "trójek": Filipa Dylewicza, Fraziera i Przemysława Żołnierewicza, byłego koszykarza Asseco. Jednak obraz gry już się nie zmienił. Zastal z każdą minutą przybliżał się do zwycięstwa i ostatecznie wygrał 83:73.

Asseco Arka Gdynia - MKS Dąbrowa 81:80. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu

Niesmak pozostawiła ostatnia akcja. Gdy zwycięzca był już znany, a zegar pokazywał kilkanaście sekund do końca, David Brembly odłożył piłkę na parkiet, sugerując, że to już koniec. Trenerzy ruszyli do siebie, by podać sobie dłonie, podobnie jak koszykarze na boisku. Wtedy jednak Boykins wziął piłkę, podał do Durhama, a ten oddał rzut.

- Dobrze tego nie widziałem. Jednak nas to nie interesuje. Ważne, że chłopaki zagrali dobry basket - mówił po meczu Olivier Vidin, trener Zastalu.
- Ja również nie widziałem tej akcji. Muszę zobaczyć powtórkę wideo i wtedy mógłbym się do tego odnieść. Nie chcę ich usprawiedliwiać, bo jeśli ktoś kładzie piłkę na parkiet i dziękuję za mecz, to jest jasny sygnał, że już nie rozgrywamy akcji. Być może chłopaki zbyt dosłownie wzięli do siebie to, co powiedziałem im w przerwie, o którą poprosiłem 3 minuty przed końcem. Powiedziałem drużynie, że chciałbym, aby dała z siebie wszystko i grała do ostatniej sekundy - wytłumaczył Milos Mitrović, szkoleniowiec Asseco Arki.
W całym meczu Asseco Arka trafiła z 42-proc. skutecznością (29/68) i z 38-proc. z dystansu (8/21). Natomiast rywale odpowiednio: 48 proc. (31/64) i 37-proc. (10/27). Wyrównana walka toczyła się pod koszem (po 37 zbiórek). Obie drużyny popełniły również wiele błędów, notując po 16 strat.

Tego dnia Gdynia Arena nie żyła wyłącznie meczem. Po jednym z występów cheerleaderek w trakcie przerwy wręczono kwiaty Natalii Krzywik. Sama cheerleaderka była bardzo zaskoczona. Spiker przypomniał, że to był jej ostatni taniec w gdyńskiej grupie tanecznej.

Przypomnijmy, że wcześniej podobną decyzję podjęła m.in. Aleksandra Wójcik, która była związana z Cheerleaders Gdynia przez dekadę.

16 GTK Gliwice 13 3 10 1015:1180 16
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2021-12-06

Wyniki 13 kolejki

• TREFL SOPOT - MKS Dąbrowa Górnicza 86:70 (21:14, 25:24, 21:16, 19:16)
  • ASSECO ARKA GDYNIA - Enea Zastal BC Zielona Góra 73:83 (15:25, 17:20, 20:19, 21:29)
  • Polski Cukier Pszczółka Start Lublin - Arged BM Stal Ostrów Wlkp. 77:88 (19:18, 24:30, 24:14, 10:26)
  • Śląsk Wrocław - PGE Spójnia Stargard 105:90 (37:23, 27:23, 18:20, 23:24)
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - Twarde Pierniki Toruń 77:94 (17:20, 16:19, 30:31, 14:24)
  • King Szczecin - Legia Warszawa 99:83 (28:22, 23:26, 21:16, 27:19)
  • Anwil Włocławek - GTK Gliwice 95:71 (21:17, 30:15, 27:18, 17:21)
  • Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - HydroTruck Radom 76:73 (17:13, 25:26, 14:19, 20:15)