Astoria Bydgoszcz - Asseco Arka Gdynia 98:85. Pluta i Camphor załatwili sprawę

dak.
3 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Asseco Arka Gdynia pokazała się z dobrej strony w Bydgoszczy. Do domu jednak wróci na tarczy. Asseco Arka Gdynia pokazała się z dobrej strony w Bydgoszczy. Do domu jednak wróci na tarczy.

Asseco Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z Eneą Abramczyk Astoria Bydgoszcz 85:98 (21:21, 24:21, 25:28, 15:30) na zakończenie 17. kolejki Energa Basket Ligi. Żółto-niebiescy wygrywali przez znaczną większość meczu. Z prowadzeniem wychodzili także na ostatnią kwartę, ale ta bezwzględnie należała do gospodarzy. A właściwie do Andrzeja Pluty Juniora i Roda Camphora, którzy rzucili w niej 25 z 30 punktów swojego zespołu. W całym spotkaniu uzbierali odpowiednio: 31 i 28 pkt.

ASTORIA: Camphor 28 (7x3, 6 as.), Zębski 13 (1x3, 6 zb.), Washpun 6 (9 as.), Cavars 4, Krasuski 3 (1x3) oraz Pluta 31 (4x3), Chyliński 5 (1x3), Aleksandrowicz 4, Herdon 4 (1x3)

ASSECO ARKA: Wołoszyn 15 (2x3), Wilczek 12 (2x3), Musić 9 (8 as.), Boykins 8 (2x3, 8 zb.), Hrycaniuk 7 oraz Durham 19 (1x3), Bogucki 8, Dylewicz 5 (1x3), Tomaszewski 2

Spotkanie zaczęło się od celnych "trójek" Dominika Wilczka i Michała Krasuskiego, a następnie do głosu doszła Asseco Arka Gdynia. Goście prowadzili 7:3. ale rywale szybko odrobili straty. Wymiana ciosów trwała do końca pierwszej kwarty, w efekcie czego mieliśmy wynik 21:21 po 10 minutach gry. Był remis, ale to przyjezdni lepiej rzucali (Asseco - 8/12 z gry, Astoria - 9/18).

GTK Gliwice - Trefl Sopot 72:82. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

Miejscowi poprawili skuteczność w drugiej kwarcie (16/31 przy 14/24 Asseco), ale to podopieczni Milosa Mitrovicia schodzili w przerwie do szatni przy korzystniejszym wyniku (45:40). Co więcej, tylko dwukrotnie pozwalali rywalom na objęcie prowadzenia. Wtedy jednak szybko odpowiadali, najpierw Anthony Durham, który de facto po 20 minutach był najlepszym strzelcem (15 pkt, 4/6 z gry), a następnie Bartłomiej Wołoszyn.

Gdynianie zaczęli trzecią kwartę od przewagi +10 (50:40), ale rywale sukcesywnie pomniejszali stratę. Zdążyli jeszcze przed końcem przedostatniej partii. Rod Camphor wyrównał, a po chwili wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie 68:67.

Jednak ostatnie słowo w tej kwarcie należało do Filipa Dylewicza, dzięki któremu to Asseco Arka wychodziła na decydujące 10 minut przy stanie 70:68. Wtedy to już każdy z dziewięciu zawodników żółto-niebieskich, którzy zagrali, mieli po celnym rzucie na koncie.

Asseco Arka Gdynia - Legia Warszawa 70:88. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu

Niestety żółto-niebiescy nie potrafili kontynuować wyrównanej gry. Ostatnia partia bezwzględnie należała do Astorii, a właściwie do Andrzeja Pluty Juniora, syna legendarnego Andrzeja Pluty, który w Asseco Prokomie grał w sezonie 2003/04 oraz Camphora. Obaj koszykarze zdobyli... 25 z 30 punktów w tej kwarcie dla swojego zespołu. To był ich wieczór, bo w całym spotkaniu zdobyli odpowiednio: 31 i 28 pkt.

A szkoda, bo goście rzucali z lepszą skutecznością. Ta z gry wyniosła 57 proc. (28/49) przy 53-proc. (33/62) Astorii. Byli też lepsi pod koszem (29 do 23 w zbiórkach). Rywale za to lepiej radzili sobie za łukiem - 15/34 "trójek" (44 proc.), przy 8/23 (34 proc.) Asseco. Popełnili też mniej strat - 12, a Arka - aż 23.

16 GTK Gliwice 17 3 14 1335:1540 20
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-01-03

Wyniki 17 kolejki

• Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - ASSECO ARKA GDYNIA 95:98 (21:21, 19:24, 28:25, 30:15)
  • GTK Gliwice - TREFL SOPOT 72:82 (24:28, 18:22, 19:17, 11:15)
  • Polski Cukier Pszczółka Start Lublin - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 81:82 (21:19, 29:24, 19:23, 12:16)
  • HydroTruck Radom - King Szczecin 74:82 (13:15, 18:23, 16:12, 19:16, d: 8:16)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - PGE Spójnia Stargard 87:101 (26:32, 21:25, 20:22, 20:22)
  • Enea Zastal BC Zielona Góra - Anwil Włocławek 79:83 (17:21, 26:23, 16:23, 20:16)
  • Twarde Pierniki Toruń - Legia Warszawa 77:87 (25:20, 18:22, 21:23, 13:22)
  • Śląsk Wrocław - Arged BM Stal Ostrów Wlkp. (odwołany z powodu koronawirusa w zespole gospodarzy)