GTK Gliwice - Trefl Sopot 72:82. Seria wygranych trwa, znakomity mecz rezerwowych

mip.
2 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Brandon Young mecz w Gliwicach rozpoczął na ławce, a i tak zdobył najwięcej punktów dla Trefla. Brandon Young mecz w Gliwicach rozpoczął na ławce, a i tak zdobył najwięcej punktów dla Trefla.

Trefl Sopot wygrał z GTK Gliwice 82:72 (28:24, 22:18, 17:19, 15:11) w meczu 17. kolejki Energa Basket Ligi. Dla podopiecznych Marcina Stefańskiego było to czwarte zwycięstwo z rzędu. Znakomicie zagrali rezerwowi, którzy zdobyli aż 43 punkty.

GTK: Hinds 15 pkt (1x3, 5 as.), Put 14 (4x3), Gołębiowski 13 (2x3), Krajina 12 (1x3, 10 zb.), Radwański 2 oraz Williams 9 (1x3), Wiśniewski 5 (1x3), Dodd 2

Trefl: M. Kolenda 11 (3x3), Moten 9 (1x3), Dorsey 8 (5 st.), Franke 7 (1x3), Sharma 4 oraz Young 16 (1x3, 5 as.), Gruszecki 14 (2x3), Leończyk 10 (8 zb.), Davis 3 (6 zb.)

Koszykarze Trefla Sopot po dwóch ligowych wygranych z rzędu, w pierwszym meczu nowego roku pojechali do Gliwic, chcąc przedłużyć dobrą passę. Sopocianie nie rozpoczęli jednak spotkania dobrze, bo po nieco ponad minucie przegrywali 0:8.

Wprawdzie Trefl odpowiedział serią 6:0, ale gliwiczanie utrzymywali prowadzenie i nie pozwalali się dogonić. Oba zespoły grały kosz za kosz, ale później przyjezdni zaczęli grać bardziej skutecznie i po rzucie Brandona Younga był remis po 24. Jeszcze przed końcem pierwszej kwarty Trefl po raz pierwszy wyszedł na prowadzenie.

Twarde Pierniki Toruń - Trefl Sopot 73:92 - przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

Drugą kwartę oba zespołu rozpoczęły od celnych "trójek". Zza łuku trafił Michał Kolenda, tym samym odpowiedział Filip Put, a kolejną dorzucił za to Karol Gruszecki. Wydawało się, że przyjezdni przejęli kontrolę nad spotkaniem, ale wtedy zaczęli popełniać sporo błędów, co wykorzystało GTK i nie pozwoliło Treflowi na budowanie zaliczki.

Mimo słabszej gry w drugiej kwarcie, żółto-czarni prowadzili do przerwy 50:42, a spora w tym zasługa rezerwowych - Younga i Gruszeckiego, którzy razem zdobyli 23 punkty. Oba zespoły słabo weszły w drugą połowę, jakby zostały jeszcze myślami w szatni. Sporo było strat i niecelnych rzutów. Szybciej z przestoju wyszli gospodarze, którzy krok po kroku odrabiali straty. Filip Put do spółki z Jabarie Hindsem Zniwelowali przewagę Trefla do dwóch "oczek". Marcin Stefański poprosił wtedy o czas.

25-letnia historia drużyn spod znaku Trefla w jednej książce

Do remisu doprowadził Aleksander Wiśniewski, ale żołto-czarni błyskawicznie przejęli inicjatywę. Kapitan Trefla Paweł Leończyk przywrócił prowadzenie Treflowi, a zaliczkę powiększyli Brandon Young i Yannick Franke. Po 30 minutach goście prowadzili 67:61.

GTK dobrze radziło sobie z rzutami zza łuku, a po kolejnej udanej próbie Daniela Gołębiowskiego różnica zmniejszyła się o połowę (64:67). Później jednak do głosu doszli sopocianie. Young do spółki z Leończykiem odbudowali solidną zaliczkę Trefla, która na nieco ponad cztery minuty przed końcem wynosiła 14 punktów (64:78). Żółto-czarni w końcówce zagrali odpowiedzialnie i utrzymali prowadzenie do końca, wygrywając w Energa Basket Lidze po raz trzeci z rzędu. W drużynie trenera Stefańskiego znakomicie funkcjonowały rzuty za 2 punkty (61 proc. skuteczności). Różnicę zrobili też rezerwowi. W Treflu zdobyli oni aż 43 punkty, a w GTK tylko 16.

16 GTK Gliwice 17 3 14 1335:1540 20
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-01-03

Wyniki 17 kolejki

• Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - ASSECO ARKA GDYNIA 95:98 (21:21, 19:24, 28:25, 30:15)
  • GTK Gliwice - TREFL SOPOT 72:82 (24:28, 18:22, 19:17, 11:15)
  • Polski Cukier Pszczółka Start Lublin - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 81:82 (21:19, 29:24, 19:23, 12:16)
  • HydroTruck Radom - King Szczecin 74:82 (13:15, 18:23, 16:12, 19:16, d: 8:16)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - PGE Spójnia Stargard 87:101 (26:32, 21:25, 20:22, 20:22)
  • Enea Zastal BC Zielona Góra - Anwil Włocławek 79:83 (17:21, 26:23, 16:23, 20:16)
  • Twarde Pierniki Toruń - Legia Warszawa 77:87 (25:20, 18:22, 21:23, 13:22)
  • Śląsk Wrocław - Arged BM Stal Ostrów Wlkp. (odwołany z powodu koronawirusa w zespole gospodarzy)