Trefl Sopot - Enea Zielona Góra 124:74. Cztery rekordy Orlen Basket Ligi 2023/24

21 stycznia 2024, godz. 19:20
Opinie (16)

Trefl Sopot  ustanowił cztery rekordy Orlen Basket Ligi 2023/2024 - najwięcej zdobytych punktów (124), najwięcej celnych rzutów za trzy (21), najlepsza skuteczność z gry (64.7%) oraz najwyższy zespołowy wskaźnik eval (165). Trefl Sopot  ustanowił cztery rekordy Orlen Basket Ligi 2023/2024 - najwięcej zdobytych punktów (124), najwięcej celnych rzutów za trzy (21), najlepsza skuteczność z gry (64.7%) oraz najwyższy zespołowy wskaźnik eval (165).

Trefl Sopot zdemolował drużynę Enea Stelmet Zastal Zielona Góra, wygrywając w 18. kolejce Orlen Basket Lidze aż 124:74 (22:19, 35:17, 30:17, 37:21). Około 1,5 tysiąca kibiców zgromadzonych w Hali 100-lecia Sopotu obejrzało mecz z największą liczbą punktów zdobytych w tym sezonie przez żółto-czarnych oraz najwyższą ich wygraną. Łącznie ustanowili aż cztery rekordy Orlen Basket Ligi 2023/24. W nagrodę jest 3. miejsce w tabeli i to przy jednym zaległym spotkaniu. Szkoleniowiec gości, znany z wieloletniej pracy w Trójmieście - David Dedek oglądał to wszystko z trybun, gdyż po kwadransie został wyrzucony z ławki po drugim przewinieniu technicznym.

TREFL: Musiał 18 (6x3), Groselle 10 (9 zb.), Best 7 (1x3), Zyskowski 4, Varadi 3 (1x3, 6 as.) oraz Van Vliet 21 (4x3), Scruggs 19 (4x3, 8 zb., 7 as.), Barnes 15 (3x3), Tomczak 13, Schenk 9 (1x3, 6 as.), Gurtatowski 3 (1x3), Jaszczerski 2

ENEA: Hall 14 (1x3, 8 zb.), Kikowski 12 (1x3), Kołodziej 10, Rokocević 4, Washington 2 oraz Horne 17 (3x3), Góreńczyk 9 (1x3), Lewandowski 6 (1x3)

Co prawda już w pierwszej akcji meczu Aaron Best trafił za trzy, ale wówczas jeszcze trudno było przypuszczać, że to ten element jeszcze przed przerwą pozwoli Treflowi wręcz zdemolować gości. Sopocianie przed zejście do szatni trafili zza łuku 10 z 15 rzutów, notując 67 procent skuteczności. Tymczasem całkowita skuteczność z gry drużyny Enea Stelmet Zastal wynosiła zaledwie 35 procent.

Ligowiec Roku 2023. Jarosław Zyskowski gra o trzy cele: puchar, liga, igrzyska Ligowiec Roku 2023. Jarosław Zyskowski gra o trzy cele: puchar, liga, igrzyska

Gdy drużyny wróciły do gry na drugą połowę, Paul ScruggsBenedek Varadi trafili oczywiście za trzy punkty. Przewaga miejscowych urosła do 63:36. Tym samym po 73 sekundach od wznowienia gry, szkoleniowiec gości ją przerwał. Jednak nie uczynił tego David Dedek, a jego asystent Virginijus Sirvydis.

Dla słoweńskiego szkoleniowca powrót do Trójmiasta nie był udany. W Prokomie Treflu Sopot w latach 2007-2011 Dedek był drugim trenerem, a następnie przez dwa sezonu (2013-15) już samodzielnie prowadził Asseco Gdynia. w Hali 100-lecia na trybuny został odesłany przez sędziów już po kwadransie gry, po otrzymaniu drugiego przewinienia technicznego.

Skończyła się wówczas ciekawa konfrontacja trenerska. Żan Tabak, prowadzący sopocian, to przecież w latach 2019-2021 szkoleniowiec odnoszący sukcesy w Zielonej Górze. Tam zdobył mistrzostwo (2020) i wicemistrzostwo Polski (2021), a także Puchar Polski (2021) i Superpuchar Polski (2020).

Trefl Sopot sezon 2023/24 - komplet wyników i terminarz do końca rozgrywek

Trefl, który tego dnia grał bez chorego Mikołaja Witlińskiego w tym meczu pewne kłopoty miał tylko przed przerwą. Sopocianie stanęli w 8. minucie przy prowadzeniu 17:10. Goście odpowiedzieli wówczas 9 punktami z rzędu. Po akcji Jeriah Horne zielonogórzanie wyszli na prowadzenie 19:17, które było jedynym korzystnym wynikiem dla nich tego dnia.

Po rzutach wolnych wyrównał Jakub Schenk. Wynik pierwszej kwarty na 22:19 po oczywiście rzucie za trzy ustalił zaś Andy Van Vliet.

Ostatecznie Trefl odniósł najwyższe zwycięstwo w tym sezonie. Także zdobyte punkty to najlepszy dorobek w meczu w bieżących rozgrywkach. Sopocianie trafili aż 21 z 29 rzutów za trzy punkty, mieli 32 asysty!

Kibice Trefla Sopot obejrzeli rekordowy mecz w wykonaniu żółto-czarnych. Kibice Trefla Sopot obejrzeli rekordowy mecz w wykonaniu żółto-czarnych.
Liczba punktów i trójek to zarazem rekordy Orlen Basket Ligi w bieżącym sezonie. Do tego doszły jeszcze dwa kolejne - najlepsza skuteczność z gry (64.7%) oraz najwyższy zespołowy wskaźnik eval (165).

Indywidualnie najlepszy wynik (eval - 31) "wykręcił" Scruggs. Choć zaczynał mecz jako rezerwowy to zdobył 19 punktów, w tym trafił 4 na 4 za trzy oraz miał 8 zbiórek, 7 asyst i 3 bloki. Zresztą zmiennicy Trefla tego dnia zdobyli aż 82 punkty, czyli znacznie więcej niż wyjściowa "piątka". Miało to też związek z tym, że trener Tabak więcej niż zwykle rotował w tym meczu składem i żaden koszykarz nie grał nawet 23 minut.

Geoffrey Groselle dołączył do Trefla Sopot. Rywale w ćwierćfinale Pucharu Polski Geoffrey Groselle dołączył do Trefla Sopot. Rywale w ćwierćfinale Pucharu Polski

Najdłużej na parkiecie przebywał... debiutant. Geff Groselle wyszedł w "piątce", a  przez 22 minuty i 46 sekund miał 50 procentową skuteczność z gry, co przełożyło się na 10 punktów. Do tego dołożył 9 zbiórek i 4 asysty.

Sopocianie awansowali na 3. miejsce w tabeli Orlen Basket Ligi, a do rozegrania mają jeszcze jeden mecz zaległy. To ich czwarta wygrana z rzędu.

16 Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia 18 4 14 1451:1667 22
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.
Tabela wprowadzona: 2024-01-21

Wyniki 18 kolejki

• TREFL SOPOT - Enea Stelmet Zastal Zielona Góra 124:74 (22:19, 35:17, 30:17, 37:21)
  • KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA - Śląsk Wrocław 78:117 (24:29, 13:38, 18:23, 23:27)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - PGE Spójnia Stargard 77:73 (15:22, 23:10, 16:19, 23:22)
  • Dziki Warszawa - Arriva Polski Cukier Toruń 78:56 (21:14, 13:17, 21:15, 23:10)
  • Muszynianka Domelo Sokół Łańcut - Polski Cukier Start Lublin 78:88 (16:20, 11:26, 21:26, 30:16)
  • Legia Warszawa - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 94:84 (29:13, 28:22, 16:17, 21:32)
  • Tauron GTK Gliwice - King Szczecin 79:105 (18:36, 23:22, 16:18, 22:29)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Anwil Włocławek 84:87 (25:24, 22:24, 18:21, 19:18)