Twarde Pierniki Toruń - Trefl Sopot 73:92. Marcin Stefański zostaje na stanowisku

Sebastian Zwiewka
23 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Mecz w Toruniu przesądził o przyszłości Marcina Stefańskiego. Mecz w Toruniu przesądził o przyszłości Marcina Stefańskiego.

Trefl Sopot pokonał na wyjeździe zespół Twarde Pierniki Toruń 92:73 (22:24, 25:15, 28:24, 17:10) w meczu 16. kolejki Energa Basket Ligi. Podopieczni Marcina Stefańskiego wygrali drugi ligowy mecz z rzędu, czyli trener spełnił postawione przed nim ultimatum. Żółto-czarni w Grodzie Kopernika zaimponowali skutecznością - trafili 14 z 29 trójek. Piłka przede wszystkim słuchała Darrina Dorseya i Yannicka Franke. Drużyna z Trójmiasta przez całe 40 minut zagrała na wysokim poziomie.

Twarde Pierniki: Amigo 13, Cel 13 (1x3), Manigat 9 (7 as.), Rogić 9 (1x3, 6 as.), Diduszko 5 (1x3) oraz Eads Iii 14 (2x3), Kołodziej 7 (1x3), Samsonowicz 3, Janczak 0 (4 zb.), Grochowski 0, Kruszkowski 0, Sowiński 0

TREFL: Dorsey 22 (3x3), Franke 19 (4x3, 4 as.), Moten 10 (1x3), Kolenda 6 (4 as.), Leończyk 1 (4 as., 4 zb.) oraz Gruszecki 15 (3x3, 7 zb.), Young 13 (3x3), Davis 6 (5 zb.), Sharma 0, Ziółkowski 0, Łałak 0, Klawa 0

Paweł Leończyk: Możemy grać stabilnie

Trefl Sopot pojechał do Torunia udowodnić, że dwie poprzednie wygrane nie były dziełem przypadku. Podopieczni Marcina Stefańskiego tuż przed świętami Bożego Narodzenia złapali niezłą formę, co zresztą widać po ostatnich wynikach. Od pierwszych minut zespoły kończyły swoje akcje, padało sporo punktów. Na nieznacznym prowadzeniu znajdowały się jednak Twarde Pierniki. Dobrze ustawiony celownik miał Yannick Franke, który w ciągu 5 minut dwukrotnie trafił z dystansu (11:12).

Swojego momentu doczekał się również Darrin Dorsey. Amerykański rozgrywający skończył dwie kontry. Rezultat cały czas oscylował w okolicach remisu, drużyny wymieniały się prowadzeniem. Pierwszą kwartę wygrali torunianie 24:22. Z gry lepszą skuteczność mieli sopocianie (63 proc.), miejscowi natomiast rzucali ze skutecznością 52 proc. Ekipa z Grodu Kopernika prowadziła, bo częściej dochodziła do rzutów. W drugiej odsłonie do głosu doszedł Brandon Young. Drugi z rozgrywających Trefla także znalazł drogę do zdobycia kilku punktów, swoje trzy grosze dorzucali też Darious Moten oraz Karol Gruszecki.

Trefl Sopot - Legia Warszawa 85:70 - przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

Druga kwarta przebiegała po myśli sopocian, którzy w ataku nie mieli słabych punktów. Zdobyte punkty wiele mówią o ich postawie. Twarde Pierniki nieco się zablokowały i Trefl zdecydowanie odskoczył (41:30). Po 20 minutach goście prowadzili 47:39. Na sekundę przed końcem efektowny wsad wykonał Moten. Koszykarz jednak pomylił kroki, dlatego punkty nie zostały zaliczone. Drużyna z Trójmiasta znacznie więcej punktów uzbierała po stratach rywala niż torunianie (14:4). Warto podkreślić, że po pierwszej połowie skuteczność żółto-czarnych wyniosła aż 65 proc. - 71 proc. za dwa i 55 proc. za trzy. W tych najważniejszych statystykach wykręcili lepsze "liczby" od miejscowych.

Po rozpoczęciu trzeciej kwarty dwa rzuty z dystansu trafił Franke. Holender próbował z coraz trudniejszych pozycji, ale piłka go tego dnia słuchała (po 22 minutach miał 4 na 4 za trzy). Twarde Pierniki odzyskiwały skuteczność, chciały złapać kontakt, jednak bezględny był Dorsey - zapunktował dwa razy zza łuku, jak i spod kosza po dwóch kontrach. Trefl się nie zatrzymywał, przewaga wzrosła do 17 punktów (64:47), choć szybko stopniała do 8. Na krótką przerwę koszykarze opuszczali boisko przy wyniku 75:63.

Marcin Stefański nie potrzebuje dodatkowej motywacji

Zniechęcić gospodarzy do kolejnych ataków mogła trójka Younga. Amerykanin był zmuszony do rzutu z trudnej pozycji, a i tak trafił. W ostatniej odsłonie drużyny już tak skuteczne nie były, jednak sopocianie wykonali swój cel. Wygrana w Toruniu oznacza, że trener Marcin Stefański spełnił postawione przed nim ultimatum i nadal będzie trenował zespół. W rewelacyjnej dyspozycji strzeleckiej byli Dorsey (22 punkty), Franke (19), Gruszecki (15) oraz Young (13). Z takimi "strzelbami" można wygrywać dosłownie wszędzie. Dorobek punktowy Pawła Leończyka prezentuje się skromniej, ale kapitan miał wpływ na rozwój wielu akcji ofensywnych. Najskuteczniejszy po stronie miejscowych okazał się James Eads Iii.

16 GTK Gliwice 16 3 13 1263:1458 19
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2021-12-28

Wyniki 16 kolejki

• ASSECO ARKA GDYNIA - Legia Warszawa 70:88 (21:22, 9:21, 13:25, 27:20)
  • Twarde Pierniki Toruń - TREFL SOPOT 73:92 (24:22, 15:25, 24:28, 10:17)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - GTK Gliwice 101:92 (29:26, 17:24, 24:18, 31:24)
  • Anwil Włocławek - Polski Cukier Pszczółka Start Lublin 90:81 (23:14, 17:28, 22:20, 28:19)
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - HydroTruck Radom 86:82 (16:23, 22:25, 25:15, 23:19)
  • King Szczecin - PGE Spójnia Stargard 93:81 (32:17, 19:31, 21:20, 21:13)
  • Śląsk Wrocław - Enea Zastal BC Zielona Góra 85:88 (33:24, 18:20, 14:26, 16:11, d: 4:7)
  • Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - Arged BM Stal Ostrów Wlkp. 83:86 (25:27, 19:16, 16:22, 23:21)