Tauron GTK Gliwice - Trefl Sopot 79:80. Do play-off co najmniej z 2. miejsca

Kacper Czuba , dak.
13 kwietnia 2024, godz. 17:35
Opinie (12)
aktualizacja: godz. 19:30 (14 kwietnia 2024)

Trefl Sopot udanie zrewanżował się Tauron GTK Gliwice za porażkę z pierwszej rundy. Zwycięstwo sopocianom zapewnił celny rzut wolny Geoffreya Groselle'a w końcówce spotkania. Trefl Sopot udanie zrewanżował się Tauron GTK Gliwice za porażkę z pierwszej rundy. Zwycięstwo sopocianom zapewnił celny rzut wolny Geoffreya Groselle'a w końcówce spotkania.

Trefl Sopot wygrał na wyjeździe nad drużyną Tauron GTK Gliwice 80:79 (22:21, 19:18, 18:19, 21:21) w 28. kolejce Orlen Basket Ligi. Zwycięstwo zapewnił Geoffrey Groselle, który na 5 sekund przed końcem gry wykorzystał jeden z dwóch rzutów wolnych. Podopieczni Żana Tabaka zrewanżowali się za domową porażkę z pierwszej rundy i zajmą co najmniej 2. miejsce przed fazą play-off.

Aktualizacja, 14.04.2024, godz. 19:30

Trefl Sopot zapewnił sobie pozycję wicelidera w rundzie zasadniczej Orlen Basket Ligi. Taki obrót spraw nastąpił po niedzielnej porażce Kinga Szczecin z Legią Warszawa 84:85.

To oznacza, że żółto-czarni do fazy play-off wejdzie co najmniej z drugiego miejsca.

GTK: Mcewen 20 (3x3), Gray 19 (1x3, 8 as., 6 zb.), Laksa 12 (3x3), Frąckiewicz 10 (9 zb.), Czerapowicz 7 (1x3) oraz Henderson jr. 5 (1x3, 6 zb.), Bender 4, Śnieg 2, Busz 0

TREFL: Best 15 (1x3), Groselle 14 (6 zb., 6 ast.), Scruggs 7 (1x3, 7 zb.), Van Vliet 3, Varadi 3 (1x3) oraz Zyskowski 17 (2x3), Schenk 9 (1x3), Musiał 8 (2x3), Barnes 4, Witliński 0

Trefl Sopot sobotnim meczem z Tauron GTK Gliwice zamknął serię trzech ligowych spotkań wyjazdowych. Podopieczni trenera Żana Tabaka po zwycięstwach w Łańcucie i Dąbrowie Górniczej, tym razem chcieli się zrewanżować zespołowi z Gliwic za porażkę z pierwszej rundy. Wówczas w grudniu zeszłego roku w sopockiej Hali 100-lecia triumfowali gliwiczanie, którzy zwyciężyli 84:79.

KGS Arka Gdynia - Dziki Warszawa 69:94. Porażka na pożegnanie z kibicami KGS Arka Gdynia - Dziki Warszawa 69:94. Porażka na pożegnanie z kibicami

Od samego początku spotkania Trefl akcje w ataku starał się grać z wykorzystaniem zawodników podkoszowych: Geoffreya Groselle'aAndy'ego Van Vlieta. W poczynania sopocian wkradała się jednak nerwowość w postaci kilku niecelnych rzutów spod kosza.

Obie drużyny w pierwszych dziesięciu minutach miały też problemy ze skutecznością, przez co żadna z nich nie potrafiła zbudować większej przewagi punktowej. Pierwszą kwartę zakończył celny rzut z dystansu skrzydłowego gospodarzy - Terry'ego Hendersona (21:22).

W drugich dziesięciu minutach oba zespoły wciąż miały problemy ze skutecznością z gry, a także na linii rzutów wolnych. Tylko w samej pierwszej połowie aż pięciokrotnie w tym elemencie pomylił się lider GTK - Kadre Gray (6/11 w rzutach za 1 pkt.).

Po stronie gości aktywny był natomiast Groselle (9 pkt., 4. zb., 3 ast. do przerwy), którego dobra gra pozwoliła Treflowi na zbudowanie mini-serii punktowej (6:0) i objęcia czteropunktowego prowadzenia (36:40). Ostatecznie do przerwy sopocianie prowadzili różnicą dwóch punktów, po tym jak Jarosław Zyskowski wykorzystał jeden z dwóch rzutów wolnych (39:41).

Obie drużyny w pierwszej połowie nie potrafiły się przełamać w rzutach dystansowych. Zawodnicy Tauron GTK trafili 4 z 12, a Trefla 3 z 11 takich prób. Sopocianie natomiast mieli aż 66% skuteczności w rzutach za dwa punkty (14/21), dzięki czemu do przerwy w Gliwicach byli na minimalnym prowadzeniu.

Trefl Sopot krzyżuje plany MKS w drodze do play-off. Trefl Sopot krzyżuje plany MKS w drodze do play-off. "Setka" w Dąbrowie Górniczej

Trzecią kwartę bardzo dobrze rozpoczął Jakub Schenk, który w pierwszej połowie miał problemy z przewinieniami. Natomiast w drugiej połowie rozgrywający Trefla rzucił pierwsze siedem punktów dla swojego zespołu.

Goście poprawili również znacznie obronę, dzięki czemu po celnej dobitce spod kosza Aarona Besta prowadzili siedmioma punktami (46:53). Gospodarze nie pozwalali jednak powiększyć przewagi rywalom, a po celnych trójkach Martinsa Laksy zniwelowali straty do dwóch "oczek"(53:55). Tę część gry zakończyła akcja "2+1" Koby'ego Mcewena, dzięki czemu GTK przegrywało jedynie punktem na dziesięć minut przed końcem meczu (58:59).

Ostatnią część gry sopocianie rozpoczęli od serii 7:0, dzięki czemu po celnej "trójce" Zyskowskiego prowadzili różnicą ośmiu punktów (58:66). Sopocianie mieli też jednak problemy z przewinieniami - mecz przedwcześnie z powodu pięciu fauli zakończył Schenk (miał również dwa faule techniczne) oraz Jakub Musiał. Gliwiczanie wykorzystali to i po celnej "trójce" Graya prowadzili 74:73 na nieco ponad dwie minuty przed końcem meczu.

W kluczowych minutach lepiej zachowali się jednak sopocianie, którzy ostatecznie po jednym celnym wolnym Groselle'a na pięć sekund przed końcową syreną sięgnęli po 21. zwycięstwo w tym sezonie w Orlen Basket Lidze.

Tym samym sopocianie przedłużyli ligową passę zwycięstw do pięciu spotkań i są coraz bliżej zagwarantowania sobie 2. pozycji w fazie play-off. Jeśli w niedzielę przegrałby King Szczecin, pozycji wicelidera na koniec rundy zasadniczej stałaby się już faktem.

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 28 5 23 2263:2459 33

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.
Tabela wprowadzona: 2024-04-15

Wyniki 28 kolejki

• KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA - Dziki Warszawa 69:94 (19:21, 17:26, 16:24, 17:23)
  • Tauron GTK Gliwice - TREFL SOPOT 79:80 (21:22, 18:19, 19:18, 21:21)
  • Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - Icon Sea Czarni Słupsk 89:80 (26:21, 22:18, 25:17, 16:24)
  • Polski Cukier Start Lublin - PGE Spójnia Stargard 110:108 (36:27, 22:37, 26:17, 26:27)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 100:90 (20:22, 24:22, 26:22, 30:24)
  • Śląsk Wrocław - Arriva Polski Cukier Toruń 78:69 (21:17, 20:22, 18:20, 19:10)
  • King Szczecin - Legia Warszawa 84:85 (15:26, 25:16, 12:22, 32:21)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Anwil Włocławek 89:87 (18:14, 23:24, 12:27, 21:19, d: 15:13)