Icon Sea Czarni Słupsk - Trefl Sopot 74:65. Przerwana zwycięska passa w derbach

3 lutego 2024, godz. 19:40
Opinie (21)

Derby Pomorza w Orlen Basket Lidze

Trefl Sopot niespodziewanie przegrał na wyjeździe drużyną Icon Sea Czarni Słupsk 65:74 (19:12, 22:22, 19:15, 5:25) w 20. kolejce Orlen Bastek Ligi, choć przez pół godziny gry nic nie wskazywało, że tak zakończą się derby Pomorza. Tym samym została przerwana zwycięska passa, trwająca od 23 grudnia i obejmująca pięć meczów podopiecznych Żana Tabaka. Żółto-czarni "stanęli" w czwartej kwarcie, rozpoczynając ją od 0:12, a potem dorzucając tylko 5 punktów. Zupełnie "nie siedział" im rzut za trzy punkty, gdyż trafili zaledwie 7 z 36 tego typu prób. Dlatego miejscowych nie pogrążyło aż 18 "pudeł" przy rzutach wolnych.

KGS Arka Gdynia nie dała rady mistrzowi. Zaczęła dobrze, ale skończyła jak często - przeczytaj relację z innego meczu 20. kolejki Orlen Basket Ligi KGS Arka Gdynia nie dała rady mistrzowi. Zaczęła dobrze, ale skończyła jak często - przeczytaj relację z innego meczu 20. kolejki Orlen Basket Ligi

ICON SEA CZARNI: Michalak 14 (7 zb.), Caffey 14 (2x3), Griciunas 9 (8 zb.), Teague 9 (1x3), Kohs 7 (8 zb.) oraz Sabeckis 10, Wójcik 7, Jankowski 4

TREFL: Zyskowski 14 (1x3), Best 13 (2x3), Varadi 7 (1x3), Groselle 3 (6 zb.), Musiał 2 oraz Barnes 8 (2x3), Van Vliet 7 (1x3, 7 zb.), Scruggs 7 (5 zb., 5 fauli), Witliński 2, Schenk 2

Czarni na początku gry dwukrotnie obejmowali prowadzenie: 2:0 i 4:2. Przy tym ostatni wyniku Jarosław Zyskowski wykorzystał oba rzuty wolne, a kolejną akcję na punkty zamienił Jakub Musiał, który przez ostatnie dwa lata grał w... słupskim klubie. Potem jednak okazało się, że nie jest to ani dla niego, ani dla jego obecnej drużyny szczęśliwy wyjazd.

Przeczytaj, co mówił Jakub Musiał, koszykarz Trefla Sopot m.in. o powrocie na Przeczytaj, co mówił Jakub Musiał, koszykarz Trefla Sopot m.in. o powrocie na "stare śmieci"

Jednak w 8. minucie przewaga gości urosła do 18:7, a w drugiej kwarcie przekroczyła 10 punktów, gdy zrobiło się 31:20. Do przerwy nikt nie miał wątpliwości, kto jest lepszy w tym meczu.

Gdy w trzeciej kwarcie Trefl nadal kontrolował grę, wydawało się, że nie będzie miał kłopotów z zaliczeniem szóstego zwycięstwa z rzędu już do ostatniej syreny. Jednak sopocianie najwyraźniej postanowili pójść na skróty i rozstrzygnąć ten mecz rzutami za trzy zamiast cierpliwie budować akcję po akcji.

W całym meczu mieli więcej prób zza łuku (36) niż rzutów za dwa (35), a w niektórych fragmentach gry przewaga tych pierwszych nad drugimi była jeszcze większa.

Problem był jednak w tym, że skuteczność w rzutach zza łuku była kiepska i do celu trafiał średnio co piąty rzut (19 proc). Tylko w czwartej kwarcie takich pudeł było ponad 10 pudeł! I nic nie pomogła nawet wygrana walka na tablicach (43:39 w zbiórkach).

M.in. dlatego Czarni mogli zerwać się do walki w czwartej kwarty. Tę odsłonę rozpoczęli od wyniku 12:0 i wyszli na prowadzenie 61:60. Sopocianie odpowiedzieli punktami dopiero w 35. minucie. Przełamanie przyszło ze strony Paula Scruggsa

Słupszczanom zaczęły znów trząść się ręce. Przy 65:65 Michał Michalak, który w latach 2012-15 grał dla Trefla, nie trafił z wolnego i było to już 17. pudło na 36 wolnych. Na koniec meczu w tym elemencie gospodarze osiągnęli zaledwie 58 procent skuteczności.

Jednak "upiekło im" się, gdyż Trefl z tego nie skorzystał. W odpowiedzi nie trafił Benedek Varadi. Już na 39 sekund przed końcem gry trener Tabak musiał prosić o czas, gdyż zrobiło się 65:70, a  ponadto po piątym faulu parkiet opuścił Scruggs.

Na pewno nie taką akcję rozrysował szkoleniowiec. Po powrocie do gry piłkę stracił bowiem Aaron Best, a po chwili nastąpił faul. Publiczność skandowała: "niesportowy", a sędziowie odwołali się do sprawdzenia tej sytuacji na video. Długo przeglądali powtórki, by ostatecznie nie przychylić się do zdania słupskich kibiców. Faul Besta na Michalaku skutkował tylko dwoma wolnymi dla Czarnych, a potem była piłka dla Trefla.

Tylko już nic to nie dało. Gospodarze wygrali, mimo że grali zaledwie ósemką koszykarzy. Michalak z wolnych tym razem nie zawiódł, a rozgoryczony Jakub Schenk już teraz na pewno faulem niesportowym zatrzymał Vernersa Kohsa po tym, gdy za trzy nie trafił Best.

Trefl Sopot sezon 2023/24 - relacje ze wszystkich meczów oraz terminarz do końca sezonu

Dla Schenka, który dołączył do drużyny w trakcie rozgrywek, to pierwsza przegrana w sopockich barwach. Zwycięska passa żółto-czarnych trwała przez pięć kolejek, a rozpoczęła się 23 grudnia ubiegłego roku.

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 20 4 16 1633:1773 24

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.
Tabela wprowadzona: 2024-02-06

Wyniki 20 kolejki

• King Szczecin - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA 91:73 (26:29, 18:17, 21:8, 26:19)
  • Icon Sea Czarni Słupsk - TREFL SOPOT 74:65 (12:19, 22:22, 15:19, 25:5)
  • Arriva Polski Cukier Toruń - PGE Spójnia Stargard 72:97 (14:21, 22:36, 20:20, 16:20)
  • Muszynianka Domelo Sokół Łańcut - Dziki Warszawa 58:68 (12:10, 11:18, 17:20, 18:20)
  • Tauron GTK Gliwice - Polski Cukier Start Lublin 83:86 (15:22, 20:21, 27:21, 21:22)
  • Legia Warszawa - Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski 88:96 (20:25, 20:20, 19:25, 29:26)
  • Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - MKS Dąbrowa Górnicza 91:104 (19:33, 17:19, 16:33, 39:19)