Asseco niespodziewanie pokonało AZS

13 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

A.J. Walton w pierwszym meczu sezonu był prawdziwym liderem gdyńskiej ofensywy. A.J. Walton w pierwszym meczu sezonu był prawdziwym liderem gdyńskiej ofensywy.

Asseco Gdynia, która przed obecnym sezon przeszło przebudowę, rozpoczęło nowy sezon koszykarskiej Tauron Basket Ligi. W pierwszym starciu sezonu zmierzyło się w Gdynia Arena z brązowym medalistą minionych rozgrywek AZS Koszalin. I niespodziewanie pokonało rywala 77:65 (19:19, 21:17, 11:12, 26:17). Z bardzo dobrej strony pokazał się zwłaszcza nowy rozgrywający gdyńskiej drużyny A.J. Walton, który zdobył 23 pkt.

ASSECO: Kowalczyk 12 (2x3), Szczotka 8 (8 zb), Seweryn 7 (1x3), Matczak 3 (1x3), Szymański 2 oraz Walton 23, Kovacević 8, Dmitriew 8, Zekavicić 6, Grujić 0

AZS: Dunn 12 (6 zb), Henry 11, Wołoszyn 10 (2x3), Mielczarek 10, Harris 6 oraz Białek 7 (1x3), Sykes 7, Brandwein 2, Dąbrowski 0, Raczyński 0

Z minionego sezonu, w drużynie Asseco pozostał tylko jeden koszykarz Piotr Szczotka. Do drużyny wrócili natomiast znani z poprzednich lat, trener David Dedek oraz koszykarze Łukasz SewerynFiodor Dmitriew. Reszta koszykarzy, to nowe twarze w gdyńskim zespole. Do tego, większość z nich dopiero uczy się seniorskiej koszykówki na poziomie Tauron Basket Ligi. Ciężko więc wymagać, aby zespół wyglądał w tym sezonie świetnie technicznie. Ma on jednak nadrabiać walką i to od pierwszego meczu z AZS Koszalin.

I rzeczywiście, od pierwszych akcji starcia gospodarze rzucili się na rywala. Przygotowywani na fizyczną grę koszykarze Asseco starali się także podkręcać tempo ataku i tylko, jak to było możliwe, grać z kontry. Pomimo iż parę piłek wykręciło się gdynianom z kosza, to i tak 8 rzutów znalazło się w siatce. AZS nie miał pomysłu, jak przeciwstawić się gospodarzom. Gdynian stać było utrzymywać wysokie tempo przez całą kwartę, także dzięki rotacjom. Poza wymienionymi trzema, doświadczonymi koszykarzami, reszta wydaje się grać na równym poziomie. Tak więc trener Dedek mógł do woli ich zmieniać. Nieźle w swoich pierwszych minutach na boisku wypadł debiutujący na europejskich parkietach i w seniorskiej koszykówce A.J. Walton. Po 10 min. gry miał on 5 pkt. Niestety pod koniec pierwszej części gry głupio stracił piłkę, w konsekwencji tego faulowany był Oded Brandwein. Rozgrywający trafił dwa wolne i przed drugą kwartą było 19:19.

O ile w pierwszej kwarcie trener AZS Zoran Sretenović mógł czuć się zaskoczony, o tyle w drugiej już powinien znaleźć jakiś sposób na zatrzymanie skazywanego na porażkę Asseco. Gdynianie dalej jednak grali bardzo dobrze. Mało tego, porównując tę postawę z niektórymi drużynami, które w weekend także zaczynały rozgrywki, na ich tle na pewno by się wyróżniali. W 15 min, po punktach Dmitriewa, Asseco prowadziło 31:24. Wciąż widoczny był Walton (11 pkt w pierwszej kwarcie). Amerykanin grał może trochę samolubnie lecz wykazywał się niesamowitym ciągiem na kosz. Parę razy został zastopowany, ale kiedy wyszedł z kontrą, którą zakończył efektownym wsadem, kibice oklaskiwali go na stojąco. Dorobek AZS nieco podreperował w drugiej kwarcie Zbigniew Białek i głównie dzięki niemu do przerwy gdynianie prowadzili tylko 40:36.

Po zmianie stron oba zespoły wciąż grały niemal na równi. Początek trzeciej kwarty, to mocna obrona i dużo niecelnych rzutów AZS. Po zakończeniu tej części gry mieli oni tylko 34 proc. skuteczności w tym elemencie. A Asseco nie przestawało zadziwiać. Za rozgrywanie brał się np. Szczotka, który w sumie na boisku pełnił każdą z ról. Podawał, zbierał, rzucał, instruował m.in. Waltona oraz prosiło o... zmianę dla siebie. Przypomnijmy, że jest on także trenerem od przygotowania motorycznego. Nie da się jednak ukryć, że Waltonowi potrzebne były instrukcję, gdyż miał on już 4 straty, a jego nieco szalona gra zapowiadała następne. Co raz bardziej aktywni stawali się za to Sebastian Kowalczyk i Dmitriew. Po pół godziny gry gospodarze prowadzili 51:48.

Wyszło jednak na to, że tak Szczotka, jak i Walton, w trzeciej kwarcie zbierali siły na ostatnią część gry. Decydujące natarcie, w 35 min. zaczął ten drugi, ładnym wejściem na prawą stronę od kosza. Następnie punkty, po rzucie półhakiem dołożył Szczotka. Kiedy do ich ofensywnej dyspozycji postanowiły dobić Maksim Kovecević, Asseco zaczęło przechylać losy starcia na swoją korzyść. Punkty Serba, ponownie Waltona i znowu Kovacevicia sprawiły, że w 37 min gospodarze prowadzili 65:52. Walton trafił jeszcze do końca meczu dwa ważne rzuty, czym przypieczętował nieco zaskakującą wygraną swojej drużyny.

- Muszę pogratulować swoim zawodnikom za walkę. Pod tym względem przeważaliśmy nad przeciwnikiem i dlatego wygraliśmy. Myślę, że AZS w tym sezonie będzie jeszcze grał o wysokie cele. Tym bardziej cieszy zwycięstwo z taką dobrą drużyną - uważa trener Dedek.

- Dużo start robiliśmy już w meczu przygotowawczym, podobnie było też z AZS. Wynika to jednak z tego, że zawodnicy, którzy mają kozłować piłkę, są niedoświadczeni i muszą się ogrywać - dodaje. Jego zespół oddał przeciwnikowi w tym starciu bez rzutu 18 piłek.

Wyniki 1 kolejki

• ASSECO Gdynia - AZS Koszalin 77:65 (19:19, 21:17, 11:12, 26:17)
  • WKS Śląsk Wrocław - Anwil Włocławek 61:73 (6:20, 18:16, 11:17, 26:20)
  • Kotwica Kołobrzeg - Stelmet Zielona Góra 70:73 (18:20, 16:14, 11:14, 21:18)
  • Rosa Radom - Stabill Jezioro Tarnobrzeg 82:76 (20:25, 20:17, 22:19, 20:15)
  • Energa Czarni Słupsk - Polpharma Starogard Gdański 82:74 (18:15, 20:11, 22:16, 22:32)