Przedłużony ćwierćfinał play-off

1 maja 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Wicemistrzowie Polski nie składają broni, a to oznacza, że koszykarze Trefla w ćwierćfinałach play-off będą musieli rozegrać co najmniej cztery spotkania. Dzisiaj sopocianie przegrali na wyjeździe z PGE Turowem 71:87 (21:25, 17:23, 20:18, 13:21). Kolejne spotkanie odbędzie się w niedzielę o godzinie 14.00 również w Zgorzelcu. W rywalizacji do trzech zwycięstw żółto-czarni prowadzą 2-1.

TURÓW: Wright 25, Gray 24 (5x3), Chyliński 13 (2), Roszyk 7 (1), Wallace 1 oraz Wysocki 11 (1), Glavas 6 (2), Loyd, Wójcik, Bochno, Rindin.

TREFL: Hawkins 20 (3), Kuzminskas 5, Kinnard 4, Kitzinger 4, Stefański 2 oraz Hlebowicki 20 (3), Kadziulis 13 (2), Malesa 3 (1), Ratajczak, Kowalczuk, Makander, Tsintsadze.

Trefl rozpoczął bardzo dobrze i prowadził 9:3. Przez połowę inauguracyjnej kwarty drogę do sopockiego kosza potrafił znaleźć tylko Justin Gray. Szkoda, że początkowych zdobyczy kolejnymi trafieniami w dalszej części meczu nie poparli byli koszykarze... Turowa: Ivo Kitzinger i Marcin Stefański. Natomiast Saulius Kuzminskas, który z powodu dolegliwości kolana opuścił ostatnie spotkanie, tym razem mógł pomóc żółto-czarnym przez niespełna kwadrans.

Zejście litewskiego centra nie pozostało wpływu na walkę na tablicach. O ile w połowie drugiej kwarty Trefl wygrywał zbiórki aż 16:10, to w przekroju całego spotkania przegrał w tym elemencie 37:38, mimo że aż 13 zbiórek zaliczył Lawrence Kinnard. Jednak to nie Amerykanin, a Konrad Wysocki został tego dnia królem tablic, gdyż zebrał on aż 16 piłek.

Właśnie Wysocki wspomógł Graya, gdy Turów wyrównał na 15:15, a potem podążył po wygranie pierwszej kwarty. Gray w ciągu 10 minut zdobył aż 17 punktów, w tym pięć razy trafił za trzy!

W drugiej odsłonie do głosu doszli także inni koszykarze rzucający za trzy Michał Chyliński po stronie miejscowych oraz Gintaras Kadziulis i Michał Hlebowicki w sopockiej drużynie. Mimo to naszej drużynie coraz trudniej było utrzymywać się w grze. Na przerwę gospodarze zeszli już z 10-punktową zaliczką (48:38).

W 25. minucie było jeszcze gorzej, gdyż Turów odskoczył na 59:44. Punktową walkę w tym okresie z rywalami prowadzili praktycznie tylko Hlebowicki i Cliff Hawkins. Udało im się sprowadzić wynik nawet do trzech "oczek" różnicy (61:58). Tym bardziej szkoda końcówki trzeciej kwarty, w której "trójką" trafił Nejc Glavas, a po 30. minutach wynik na 66:58 dla wicemistrzów Polski ustalił Wysocki.

W ostatniej kwarcie obie drużyny miały najwyraźniej ten sam plan - pogrążyć rywali trafieniami zza łuku. Rozpoczęli Kadziulis i Hawkins, sprowadzając rezultat do 64:66, ale w odpowiedzieli nie mylili się również Wysocki i przede wszystkim były gracz Prokomu Trefla Sopot, Krzysztof Roszyk. Mimo to po "trójce" Hlebowickiego w 36. minucie na 69:72 Trefl mógł mieć wciąż nadzieje, że skończy ćwierćfinał w trzecim spotkaniu.

Niestety, ostatnie fragmenty gry zdecydowanie należały do Turowa. Roszyk wespół z Michaelem Wrightem poprawili na 79:69. Niemoc rzutową sopocian przełamał jeszcze Kinnard, ale finalne dwie minuty zakończyło się wynikiem 8:0 dla miejscowych. Gospodarze wygrali wysoko także z tego względu, że tego dnia trafili aż o 10 rzutów wolnych więcej od Trefla i byli skuteczniejsi w rzutach zza łuku (11:9).