Śląsk Wrocław - Trefl Sopot 76:71. Koszykarze obudzili się za późno

Łukasz Kolenda 8 ze swoich 22 pkt rzucił w ostatniej kwarcie, ale nie zdołał poprowadzić Trefla do wygranej we Wrocławiu. fot. M.Słodkowski/Trojmiasto.pl

Trefl Sopot przegrał ze Śląskiem Wrocław 71:76 (18:19, 17:26, 12:14, 24:17) na inaugurację play-off Energa Basket Ligi. Żółto-czarni po trzech przegranych kwartach obudzili się w ostatniej partii, ale nie zdołali odrobić strat. Fatalnie rzucali zza łuku trafiając 4 na 28 prób. Kolejny mecz ćwierćfinału w piątek 2 kwietnia, także we Wrocławiu. Seria trwa do trzech wygranych.

Śląsk: Ramljak 20 pkt (1x3, 11 zb.), Jovanović 16 (2x3, 8 as.), Gibson 15 (1x3), Dziewa 8, Gabiński 3 oraz McCauley 9 (1x3), Szlachetka 3, Stewart 2, Marchewka 0, Wójcik 0, Tomczak 0

TREFL: Omot 10, Radicević 10 (1x3, 4 as.), Paliukenas 4, Olejniczak 2, Gruszecki 0 oraz Ł.Kolenda 22 (2x3), Leończyk 10 (6 zb.), Moten 7 (1x3), M.Kolenda 6

Trefl Sopot zwolnił TJ Hawsa. Paweł Leończyk: Potencjał na medale

Kiepsko wystartowali koszykarze Trefla Sopot w fazie play-off Energa Basket Ligi. Choć w rundzie zasadniczej podopieczny Marcina Stefańskiego wygrali oba mecze ze Śląskiem, we wtorek nie mieli argumentów przeciwko ekipie Olivera Vidina.

Wrocławianie rozpoczęli mecz serią 5:0 i prowadzenia nie oddał już nawet na chwilę. Sopocianie zbliżali się na punkt kilkukrotnie, m.in. po trójkach Dariousa MotenaŁukasza Kolendy, ale drugą kwartę Śląsk rozpoczął jeszcze lepiej niż pierwszą, bo od serii 9:0 (28:18).

TERMINY MECZÓW PÓŁFINAŁOWYCH

• Wrocław, 2 kwietnia (piątek), godz. 17:35
  • Sopot, 5 kwietnia (poniedziałek), 17:35
  • ew. Sopot, 7 kwietnia (środa), 17:35
  • ew. Wrocław, 10 kwietnia (sobota), ?

Gospodarze kontrolowali przebieg spotkania, a ułatwiał im to sam Trefl. Żółto-czarni byli dramatycznie nieskuteczni zza łuku. W całym meczy trafili zaledwie 4 celne rzuty na 28 prób przy czym 1/10 to bilans samego Nikoli Radicevicia.

Z letargu zespół trenera Stefańskiego ocknął się w ostatniej partii. Zaczynał ją przegrywając 47:59 a za 3 pkt dla Śląska trafił jeszcze Strahinja Jovanović i drugi raz w meczu strata wyniosła 15 pkt. Sygnał do ataku dał Łukasz Kolenda (8 pkt w czwartej kwarcie) trafiając rzuty wolne i z dystansu a ważne punkty zdobył Paweł Leończyk.

Sopocianom dwukrotnie udało się zbliżyć na 5 pkt. Gdy Śląsk znów odskoczył, zza łuku trafił wreszcie Radicević, a w kolejnej akcji piłkę przechwycił "Leon" i zaliczył asystę przy trafieniu Łukasza Kolendy na 68:72. Do końca zostały 62 sekundy a trener gospodarzy poprosił o czas.

Trefl ostatecznie postraszył, ale Śląsk zapanował nad końcówką spotkania. Choć tylko dwa z czterech rzutów wolnych wykorzystał Jovanović, wrocławianie odskoczyli na 7 pkt. Spod kosza na 71:76 trafił jeszcze Leończyk, ale sopocianom zostało zaledwie 5 sekund.

Okazja do rewanżu już w piątek, także we Wrocławiu. 5 kwietnia rywalizacja przeniesie się do Sopotu. Do półfinału awansuje zespół, który wygra trzy spotkania.

Pozostałe mecze:
Enea Zastal BC Zielona Góra - Spójnia Stargard 90:70 (20:21, 20:19, 24:17, 26:13)
Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. - Pszczółka Start Lublin 106:81 (27:15, 31:26, 27:17, 21:23)
Legia Warszawa - King Szczecin (czwartek)