Tauron GTK Gliwice - Suzuki Arka Gdynia 73:84. Zwycięstwo na inaugurację sezonu

mip.
21 września 2023, godz. 19:20
Opinie (28)

Grzegorz Kamiński (na zdjęciu) był jednym z liderów Suzuki Arki Gdynia w Gliwicach. W pierwszym meczu po powrocie zdobył 21 punktów, a kiedy był na parkiecie, bilans żółto-niebieskich wyniósł +25, co było najlepszym wynikiem w zespole. Grzegorz Kamiński (na zdjęciu) był jednym z liderów Suzuki Arki Gdynia w Gliwicach. W pierwszym meczu po powrocie zdobył 21 punktów, a kiedy był na parkiecie, bilans żółto-niebieskich wyniósł +25, co było najlepszym wynikiem w zespole.

Suzuki Arka Gdynia wygrała z Tauronem GTK Gliwice 84:73 (20:22, 15:19, 23:18, 26:14) w inauguracyjnym meczu Orlen Basket Ligi. Po dobrym początku, inicjatywę przejęli gospodarze, którzy w 3. kwarcie prowadzili nawet różnicą 18 punktów. Podopieczni debiutującego w PLK Wojciecha Bychawskiego zagrali jednak znakomicie w czwartej odsłonie, przechylając szalę na swoją korzyść.

GTK: Laksa 23 pkt (7x3), Mcewen 17 (3x3, 6 st.), Gray 11 (5 as.), Frąckiewicz 5 (8 zb.) Price 2 oraz Śnieg 6, Busz 5 (1x3), Henderson 4, Bender, Palmowski

SUZUKI ARKA: Pluta 22 (3x3, 5 as., 5 st.) Kamiński 21 (4x3), Bogucki 12 (8 zb.) Żołnierewicz 11 (14 zb., 8 as.), Marchewka 0 oraz Hrycaniuk 6, Szumert 5 (1x3), Wilczek 4 (1x3), Gordon 3 (1x3)

Mecz Tauron GTK Gliwice - Suzuki Arka Gdynia oficjalnie inaugurował sezon 2023/24 Orlen Basket Ligi. Gdynianie na Śląsku zagrali wyłącznie w krajowym składzie, bo kontuzjowany jest Stefan Kenić, choć Serb obecny był na ławce rezerwowych.

Pierwsze punkty zdobył Grzegorz Kamiński, który mecz otworzył dwiema "trójkami", a Suzuki Arka prowadziła 10:0, bo dwa "oczka" dorzucił Andrzej Pluta. Żółto-niebiescy wykorzystali słaby początek gospodarzy, ale ci po zmianach przebudzili się i jeszcze przed końcem pierwszej kwarty odbili prowadzenie (20:18).

Sprawdź, jakie nastroje były w Suzuki Arce przed pierwszym meczem Sprawdź, jakie nastroje były w Suzuki Arce przed pierwszym meczem

W drugą kwartę gdynianie weszli przegrywając 20:22. Podopieczni trenera Wojciecha Bychawskiego mieli jednak kłopoty ze skutecznością i...podejmowaniem dobrych decyzji na parkiecie. Gorszego okresu Arki nie wykorzystało GTK, bo po 20 minutach gry strata wynosiła tylko 6 "oczek" (35:41).

Niemoc Arki trwała w najlepsze, a gospodarze grali coraz śmielej i efektowniej. Prawie 3 minuty drugiej połowy bez zdobytego punktu, sprawiły, że trener Bychawski poprosił o czas przy stanie 48:35.

Przewaga miejscowych w pewnym momencie urosła aż do 18 punktów, ale seria 9:1 w wykonaniu żółto-niebieskich zniwelowała o niemal połowę przewagę GTK. Goście kontynuowali dobrą grę, a sporo dobrego przyniosło wejście Maksymiliana Wilczka, dla którego był to debiut w PLK. Jego poczynania z trybun oglądał brat, Dominik Wilczek, który w Arce grał w zeszłym sezonie. To po znakomitej asyście Maksymiliana i dograniu do Adama Hrycaniuka w 30. minucie zrobiło się tylko 59:57.

Trefl Sopot przegrał Superpuchar Polski. Przesądziła ostatnia sekunda Trefl Sopot przegrał Superpuchar Polski. Przesądziła ostatnia sekunda

Gdynianie jakby złapali drugi oddech w czwartej kwarcie i ponownie wyszli na prowadzenie w 34. minucie, gdy "zza łuku" trafił Kacper Gordon, a po kolejnej Andrzeja Pluty Suzuki Arka miała 5 "oczek" zaliczki.

Choć gospodarze w końcówce mieli jeszcze okazję, by odrobić straty, to Arka zagrała skutecznie i twardo w obronie, ostatecznie wygrywając 84:73. Na pochwałę zasługuje także gra pod koszem. Gdynianie zebrali aż 40 piłek przy 26 GTK.

Wyniki 1 kolejki

• Anwil Włocławek - TREFL SOPOT 91:83 (25:20, 21:23, 23:21, 22:19)
  • Tauron GTK Gliwice - SUZUKI ARKA GDYNIA 73:84 (22:20, 19:15, 18:23, 14:26)
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - PGE Spójnia Stargard 61:81 (12:23, 21:18, 16:14, 12:26)
  • Polski Cukier Start Lublin - Arriva Twarde Pierniki Toruń 102:85 (23:18, 33:26, 24:19, 22:22)
  • Legia Warszawa - Enea Zastal BC Zielona Góra 90:72 (27:27, 23:19, 29:14, 11:12)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Śląsk Wrocław 82:80 (23:19, 16:15, 22:14, 21:32)
  • Dziki Warszawa - BM Stal Ostrów Wlkp. 86:65 (19:10, 22:19, 22:18, 23:18)
  • KING SZCZECIN - Rawlplug Sokół Łańcut 85:79 (21:25, 25:24, 21:20, 18:10)