Trefl Sopot - Arriva Twarde Pierniki Toruń 87:85. Zwycięstwo w ostatniej sekundzie

dak.
13 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (20)

Ivica Radić zapewnił zwycięstwo Treflowi Sopot w ostatniej sekundzie meczu. Chorwat dobił rzut Garretta Nevelsa. Ivica Radić zapewnił zwycięstwo Treflowi Sopot w ostatniej sekundzie meczu. Chorwat dobił rzut Garretta Nevelsa.

Trefl Sopot pokonał w hali 100-lecia Arrivę Twarde Pierniki Toruń 87:85 (29:23, 19:24, 23:16, 16:22) w 16. kolejce Energa Basket Ligi. Zwycięstwo w ostatniej sekundzie meczu żółto-czarnym zapewnił Ivica Radić. Tym samym podopieczni Żana Tabaka udanie rozpoczęli rewanżową rundę sezonu.

Suzuki Arka Gdynia - Czarni Słupsk 68:88. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

TREFL: Zyskowski 23 (5x3), Wells 11, Radić 11, Nevels 9 (1x3), Kolenda 2 oraz Salumu 17 (3x3), Kulikowski 7, Freimanis 5 (1x3), Pluta 2 (6 as.)

Twarde Pierniki: Gibbs 23 (3x3), Pusica 16 (3x3, 6 as.), Cel 10 (11 zb.), Diduszko 8, Brunk 3 oraz Kenić 15, Gordon 10 (2x3), Tomaszewski

Trefl Sopot wygrał wcześniej tylko 1 z 5 ostatnich meczów, ale z Arrivą Twarde Pierniki Toruń udało się tę niemoc przerwać. Być może fragmentami brakowało trochę do ideału, ale najważniejsze, że podopieczni Żana Tabaka bardzo dobrze rozpoczęli rundę rewanżową, pokonując torunian w hali 100-lecia.

Sprawdź, z kim Trefl Sopot zagra w Pucharze Polski oraz przeczytaj, jak prezes Marek Wierzbicki podsumował pierwszą rundę sezonu Sprawdź, z kim Trefl Sopot zagra w Pucharze Polski oraz przeczytaj, jak prezes Marek Wierzbicki podsumował pierwszą rundę sezonu

Koszykarze wysokie tempo narzucili już w pierwszej kwarcie. Zaczęło się od wymiany ciosów, ale od razu piąty bieg wrzucił Jarosław Zyskowski, który w sumie po 10 minutach gry miał 12 punktów na koncie. Nie odstawali także jego koledzy, którzy doprowadzili do stanu 29:23.

Sopocianie kontrolowali grę także na początku drugiej partii. Wygrywali różnicą 12 punktów, ale pod przed przerwą pozwolili rywalom na odrobienie strat. Na wyrównanie rzucił Aaron Cel, ale "trójką" szybko odpowiedział Garrett Nevels. Jednak po 20 minutach przewaga była znikoma i tak (48:47).

Czekaliśmy aż po przerwie któraś z drużyn przejmie inicjatywę, ale pierwsze chwile na to nie wskazywały. Dopiero przestój gości sprawił, że żółto-czarni zaliczyli 11-punktową serię, odbijając na 66:55. Dzięki temu z bezpiecznym zapasem wychodzili na ostatnią kwartę.

King Szczecin - Trefl Sopot 103:79. Porażka w ważnym meczu o rozstawienie w PP King Szczecin - Trefl Sopot 103:79. Porażka w ważnym meczu o rozstawienie w PP

Wydawało się, że sopocianie tego meczu już nie oddadzą, ale Twarde Pierniki sukcesywnie zmniejszały różnicę. W końcu dobili na 80:80, a zegar pokazywał niespełna 5 minut do końca. Emocji nie brakowało, bo torunianie odpowiadali na trafienia rywali i na 72 sekundy przed końcem znów był remis, 85:85.

Jean Salumu i Nevels próbowali z dystansu, ale nieskutecznie. Po chwili swojej szansy szukał też niewidoczny w tym starciu Michał Kolenda, ale dopiero penetracja Nevelsa w ostatniej akcji przyniosła kluczowe rozwiązanie. Co prawda Amerykanin nie trafił, ale ściągnął obrońców, dzięki czemu więcej miejsca miał Ivica Radić. Chorwat świetnie zareagował i dobił rzut kolegi w ostatniej sekundzie meczu.

Jednak brawa należą się nie tylko jemu. Najlepsze spotkanie w sezonie rozegrał Zyskowski, który zdobył 23 punkty, z czego 5-krotnie rzucał zza łuku. Ponadto swój największy dorobek punktowy z meczu z Legią Warszawa wyrównał także Jean Salumu - 17.

Co ciekawe, wszystkie statystyki rzutowe wyszły na korzyść Arrivy Twarde Pierniki. Lepiej rzucali z gry (28/55), za 2 (19/33), za 3 (9/22) i za 1 (20/23). Linijka żółto-czarnych wyszła następująco: 33/69, 23/43, 10/26, 11/19. Torunianie mieli także więcej zbiórek (40 do 30), ale także mieli więcej strat (15 do 6) i mniej przechwytów (2 do 8).

Wyniki 16 kolejki

• TREFL SOPOT - Arriva Twarde Pierniki Toruń 87:85 (29:23, 19:24, 23:16, 16:22)
  • SUZUKI ARKA GDYNIA - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 68:88 (21:18, 15:26, 19:23, 13:21)
  • Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - Polski Cukier Start Lublin 92:100 (23:35, 23:13, 22:32, 24:20)
  • PGE Spójnia Stargard - Śląsk Wrocław 81:79 (23:13, 23:34, 17:16, 18:16)
  • Tauron GTK Gliwice - MKS Dąbrowa Górnicza 77:79 (16:23, 23:15, 23:19, 15:22)
  • Legia Warszawa - Rawlplug Sokół Łańcut 75:61 (11:14, 17:15, 20:17, 27:15)
  • Enea Zastal BC Zielona Góra - Anwil Włocławek 88:84 (14:17, 23:29, 20:13, 31:25)
  • BM Stal Ostrów Wielkopolski - King Szczecin 95:92 (21:20, 21:31, 23:22, 19:11, d: 11:8)