Trefl Sopot - Enea Astoria Bydgoszcz 107:78. Koszykarze z 5. numerem do play-off

- Atakujemy górne pozycje w tabeli - taki kierunek zdaje się wskazywać koszykarzom Trefla Sopot trener Marcin Stefański. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Trefl Sopot pokonał drużynę Enea Astoria Bydgoszcz 107:78 (24:22, 26:22, 31:18, 26:16) w 30. kolejce Energa Basket Ligi. Dla podopiecznych Marcina Stefańskiego było to czwarte zwycięstwo z rzędu, które zapewniło im 5. numer do play-off. O tym, czy w ćwierćfinale zmierzą się ze Śląskiem Wrocław czy Legią Warszawa, zadecyduje wynik tego ostatniego zespołu 28 marca w meczu z Kingiem Szczecin.

TREFL: Omot 24 (3x3), Radicević 19 (9 as., 5 zb.), Olejniczak 10 (12 zb.), Gruszecki 6, Paliukenas 6 oraz Leończyk 20 (5 zb.), Ł.Kolenda 8 (2x3), M.Kolenda 7 (1x3), Moten 7 (5 zb.)

ENEA ASTORIA: Sanders 14 (1x3), Chyliński 9 (3x3), B0gucki 9 (6 zb.), Waterman 6, Nizioł 2 (7 zb.)oraz Dambrauskas 15, Loncar 12, Gabrić 11, Krasuski 0, Nowakowski 0

Do ostatniego meczu sezonu zasadniczego Trefl Sopot przystępował z 5. miejsca w tabeli. W najlepszym układzie wyników mógł awansować o jedną pozycję, a przy najgorszym stracić jedną lokatę.

W przypadku wygranej nad zespołem Enea Astoria Bydgoszcz oraz porażce Śląska Wrocław w Toruniu, żółto-czarni mogli awansować na 4. pozycję. Zrównaliby się bowiem punktami ze Śląskiem i wyprzedziliby go w tabeli, gdyż decyduje bilans bezpośrednich meczów, a oba spotkania ekipa Marcina Stefańskiego wygrała (79:60, 85:82).

I to był najlepszy wariant dla sopocian w ostatniej kolejce. Oznaczał bowiem, że w ćwierćfinale play-off mieliby atut własnego parkietu, a ich pierwszym rywalem byłby właśnie Śląsk. Niestety, nie ziścił się.

W przypadku własnej wygranej i zwycięstwa Śląska, Trefl do play-off wszedłby z piątym numerem rozstawienia, ale na rywala w play-off musiałby poczekać do 28 marca, kiedy dojdzie do zaległego meczu Legia Warszawa - King Szczecin. Nie odbył się on w niedzielę, gdyż szczecińska ekipa po stwierdzeniu pozytywnych wyniku testów na obecność koronawirusa skierowana została na kwarantannę.

I to był ten wariant, który wszedł w życie. Tym samym do kosza powędrowały te rozważania na wypadek przegranej Trefla. Wówczas groził mu spadek na 6. lokatę, ale tylko w przypadku wygranej w zaległym spotkaniu Kinga. Wówczas obie drużyny miałyby identyczną liczbę punktów, a koszykarzy ze Szczecina sopocianie mają gorszy bilans bezpośrednich meczów (77:82, 83:81).

6 miejsce po rundzie zasadniczej

Mecz w w sali treningowej Ergo Areny tylko przez kwadrans był w miarę wyrównany. Enea Astoria, która już nie miała nawet teoretycznych szans na awans do play-off, zerwała się do walki, gdy przegrywała... 0:9. W 8. minucie to goście objęli pierwsze tego dnia prowadzenie 18:17. Trefl zdołał wygrać inauguracyjną kwartę 24:22 po trójce Łukasza Kolendy.

Drugą kwartę rzutem zza łuku rozpoczął Michał Chyliński. Jak się okazało wynik 25:24 był ostatnim korzystnym dla bydgoszczan tego dnia. Jeszcze w 15. minucie było tylko 30:29 dla Trefla, ale od tego momentu stopniowo gospodarze zaczynali powiększać dominację.

Na dobre złamali rywali po przerwie. W trzeciej kwarcie rzucili aż 31 punktów, co stworzyło szansę na zmierzenie się w ostatniej odsłonie z barierą 100 punktów. Padła ona w 2 minuty i 1 sekundę przed końcem. Na 100:76 po rzutach wolnych trafił Anunwa Omot. Ta sztuka udała się Treflowi po raz czwarty w tym sezonie.

I wówczas można było już na dobre nasłuchiwać wieści z Torunia, gdzie wynik cały czas oscylował wokół remisu, a mecz trwał o wiele dłużej niż ten w Sopocie. Ostatecznie Śląsk wygrał 96:91, co oznaczało 5. miejsce dla Trefla i grę w play-off bez atutu parkietu.

Natomiast nie wiemy, z kim w ćwierćfinale zagrają sopocianie. Jeśli przegra Legia to z tą drużyną zagra Trefl, ale w przypadku wygranej stołecznej drużyny, wówczas żółto-czarni drugą część sezonów rozpoczną od meczów ze Śląskiem.

16 Polpharma Starogard Gdański 30 6 24 2558:2815 36

Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

Tabela wprowadzona: 2021-03-28

Wyniki 30 kolejki:

• TREFL SOPOT - Enea Astoria Bydgoszcz 107:78 (24:22, 26:22, 31:18, 26:16)
  • HydroTruck Radom - Asseco Arka Gdynia 84:73 (23:17, 22:21, 18:23, 21:12)
  • PGE Spójnia Stargard - Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. 84:83 (14:18, 20:21, 29:20, 21:24)
  • Pszczółka Start Lublin - Enea Zastal BC Zielona Góra 90:103 (29:17, 22:34, 14:23, 25:29)
  • Polpharma Starogard Gd. - Anwil Włocławek 102:95 (24:28, 32:28, 21:23, 25:16)
  • Polski Cukier Toruń - Śląsk Wrocław 91:96 (25:26, 26:25, 19:21, 21:24)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - GTK Gliwice 86:74 (27:17, 24:19, 13:18, 22:20)
  • Legia Warszawa - King Szczecin 137:43 (30:9, 40:3,34:15, 33:16)