Trefl Sopot - Legia Warszawa 74:81. Mecz koszykarzy ustawiły rzuty za trzy

5 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

Nikola Radicević (nr 45) w debiucie w Treflu Sopot nie zdobył punktu. Nikola Radicević (nr 45) w debiucie w Treflu Sopot nie zdobył punktu.

Trefl Sopot przegrał u siebie z Legią Warszawa 74:81 (19:22, 13:23, 18:20, 24:16) w 27. kolejce Energa Basket Lidze. Kluczowa okazała się przewaga gości w rzutach za trzy punkty. Serb Nikola Radicević w debiucie nie zdobył żadnego punktu, choć grał przez blisko kwadrans. Double-double zaliczył Paweł Leończyk.

TREFL: Ł.Kolenda 22 (4x3, 6 as,), Omot 19 (3x3), Olejniczak 6 (7 zb.), Gruszecki 4 (1x3), Paliukenas 0 oraz Leończyk 14 (13 zb.), M.Kolenda 5 (1x3), Moten 4 (5 zb.), Radicević 0, Kowalenko 0

LEGIA: Karolak 22 (4x3), Morris 16 (2x3, 6 as.), Lichodiej 13 (3x3, 5 zb.), Neal 12 (3x3), Kulka 3 (5 zb.) oraz Wyka 7 (8 zb.), Medford Jr. 6 (1x3), Kamiński 2, Didier-Urbaniak 0, Linowski 0

Mecz z Legią Warszawa był dla Trefla Sopot bardzo ważny. Podopieczni Marcina Stefańskiego mogli zbliżyć się do ligowej czołówki, a także zyskać przewagę psychologiczną nad zespołem, z którym być może przyjdzie im się zmierzy się w... play-off. Ponadto w ich szeregach debiutował nowy rozgrywający - Nikola Radicević.

26-letni Serb na parkiecie pojawił się na początku 4. minuty, gdy zaczął słabnąć początkowy napór Trefla. Gospodarze po rzutach Łukasza KolendyDominika Olejniczaka rozpoczęli od 4:0. Niestety, zbytnio nie pomógł drużynie. Nie trafił żadnego z 9 rzutów, a grał ponad 13 minut.

Jakub Karolak: Buzuje w nas złość

Obraz gry zmieniły rzutu za trzy. Najpierw zza łuku trafił Jakub Karolak, który był koszykarzem Trefla w latach 2016-18. Gdy za jego przykładem poszli: Walerij Lichodiej (dwukrotnie) i Jamel Morris, Legia objęła prowadzenie 17:11.

Sopocianie dobrze zagrali ponownie na przełomie pierwszej i drugiej kwarty. Po akcjach Łukasza KolendyPawła Leończyka w 25. minucie osiągnęli przewagę 28:25. Niestety, znów powtórzył się scenariusz z inauguracyjnej odsłony.

Znów Lichodiej i Karolak, ale i Nickolas Neal trafiali z dystansu. Były też akcje 2+1. Tym samym na przerwę Legia zeszła z korzystnym wynikiem 45:32.

Zaraz po zmianie stron "trójkami" popisali się: Karolak i Morris. Goście odskoczyli na 19 punktów różnicy. Jak się później okazało była to ich najwyższa przewaga tego dnia.

Gospodarzy do walki starał się jeszcze poderwać Anunwa Omot, który dla swojej drużyny zdobył 6 punktów z rzędu. Na niewiele się to zdało. Legia była nadal skuteczniejsza, a ponadto miała przewagę na tablicach.

Treflowi trudno było doskoczyć do rywala także dlatego, że Karol Gruszecki do pierwszego punktu w tym meczu dobił się dopiero w 37. minucie. "Trójkę" trafił na 74 sekundy przed końcem gry, ale udało się tylko zbliżyć na 72:77. Wcześniej w ofensywie Omota i Ł.Kolendę najmocniej wspierał Leończyk, który zaliczył również double-double, bo rewelacyjnie grał na tablicach.

16 Polpharma Starogard Gdański 28 5 23 2363:2614 33
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2021-03-09

Wyniki 27 kolejki

• TREFL Sopot - LEGIA WARSZAWA 74:81 (19:22, 13:23, 18:20, 24:16)
  • ASSECO ARKA ARKA - Enea Zastal BC Zielona Góra 76:104 (20:21, 20:27, 15:28, 21:28)
  • King Szczecin - Śląsk Wrocław 79:65 (19:10, 10:18, 17:26, 33:11)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Pszczółka Start Lublin 81:78 (22:23, 16:24, 19:21, 24:10)
  • GTK Gliwice - HydroTruck Radom 75:83 (14:21, 18:23, 26:20, 17:19)
  • Polpharma Starogard Gd. - Enea Astoria Bydgoszcz 77:98 (21:21, 19:28, 22:28, 15:21)
  • PGE Spójnia Stargard - Anwil Włocławek 77:67 (16:17, 23:10, 19:28, 19:12)
  • Polski Cukier Toruń - Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp (przełożony na 11.03)