Trefl Sopot - Legia Warszawa 85:70. Koszykarze wygrali, trener zachowa posadę?

Sebastian Zwiewka
18 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Trefl Sopot pokonał Legię Warszawa, zatem trener Marcin Stefański jest bliżej utrzymania się na stanowisku. Trefl Sopot pokonał Legię Warszawa, zatem trener Marcin Stefański jest bliżej utrzymania się na stanowisku.

Trefl Sopot pokonał w Ergo Arenie Legię Warszawa 85:70 (15:11, 21:12, 19:20, 30:27) w 15. kolejce Energa Basket Ligi. To jakże ważne zwycięstwo dla trenera Marcina Stefańskiego, który walczy o posadę. O przyszłości szkoleniowca najprawdopodobniej zadecyduje najbliższy mecz w Toruniu. W starciu ze stołecznymi, żółto-czarni byli wyraźnie lepszym zespołem. Tylko momentami warszawianie zbliżali się do miejscowych. Gdy tak się działo, sopocianie natychmiast odpowiadali i uciekali rywalom na bezpieczną odległość.

Marcin Stefański zaczyna walkę o posadę

TREFL: Kolenda 13 (2x3), Franke 11 (2x3), Sharma 10, Dorsey 9 (1x3, 5 as.), Moten 0 oraz Leończyk 17 (1x3, 9 zb.), Davis 10 (2x3, 6 zb.), Gruszecki 5 (1x3), Young 5 (1x3, 6 as.), Łałak 3 (1x3), Ziółkowski 2, Klawa 0

Legia: Abdur-Rahkman 16 (1x3), Cowels Iii 11 (3x3), Kulka 6 (2x3), Kemp 6 (7 zb.), Jovanović 2 oraz Skifić 9 (1x3), Didier-Urbaniak 8 (2x3), Koszarek 5 (1x3, 4 as.), Kamiński 5 (1x3), Wyka 2, Sadowski 0, Kołakowski 0

Mecz Trefl Sopot - Legia Warszawa był pierwszym z dwóch spotkań decydujących o przyszłości Marcina Stefańskiego na ławce trenerskiej nadmorskiej drużyny. Po przegranych derbach Trójmiasta, prezes Marek Wierzbicki postawił szkoleniowcowi ultimatum - albo żółto-czarni pokonają Legię Warszawa i w Toruniu Twarde Pierniki (23 grudnia), albo dojdzie do zmian. Sopocianie w środku tygodnia wygrali na wyjeździe z Benfiką Lizbona (79:67) w FIBA Europe Cup, ale ten mecz nie był brany pod uwagę przy ostatecznej decyzji.

Początek spotkania należał do Trefla. Największą siłą sopocian były rzuty z dystansu. W pierwszej kwarcie zespół znad morza trafił 4 "trójki" - dwie Yannick Franke, a po jednej dorzucili Michał Kolenda oraz Karol Gruszecki. Po 10 minutach na tablicy wyników było 15:11 dla gospodarzy. Miejscowi, jak i przyjezdni, nieźle spisywali się w działaniach defensywnych. Z tego powodu piłka zbyt często nie wpadała do kosza i odnotowano mało punktów.

Trefl Sopot dał ultimatum trenerowi koszykarzy.

Kibice w Ergo Arenie zagrzewali koszykarzy do walki, bo w drugiej odsłonie właściwy rytm zaczynali łapać przyjezdni. W połowie tej kwarty trener Trefla poprosił o czas, ponieważ z przewagi nic nie zostało (21:21). Chwila odpoczynku odpowiednio podziałała na jego podopiecznych - 7 zdobytych punktów z rzędu i zaliczka sopocian znów wyglądała co najmniej solidnie. To nie był koniec udanych akcji gospodarzy. W hali znajdującej się na granicy Gdańska i Sopotu było najgłośniej, kiedy równo z końcową syreną wynik pierwszej połowy ustalił Paweł Leończyk, skutecznie rzucając zza łuku (36:23).

Leończyk do przerwy uzbierał najwięcej punktów w zespole. Co ciekawe, Trefl częściej trafiał za trzy niż za dwa - 7/17 (41 proc.) i 5/17 (29 proc.). Łącznie z gry sopocianie rzucali na 35 proc. skuteczności. Próby spod kosza wymagały jednak po zmianie stron poprawy. Przewaga miejscowych w ciągu czterech minut trzeciej kwarty stopniała niemal do zera (40:37). Legia odzyskała skuteczność i w trzeciej odsłonie zdobyła 20 punktów, czyli prawie tyle, co przez 20 minut pierwszej części gry. Po piorunującej końcówce, drużyna znad morza znów uciekła rywalom (55:43).

Benfica Lizbona - Trefl Sopot 67:79 - przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

Dwie "trójki" przez Deandre Davisa pozbawiły wręcz przyjezdnych jakichkolwiek marzeń o udanej pogoni w ostatnich 10 minutach. Trefl zwyciężył ten jakże ważny mecz dla trenera, legendy sopockiej koszykówki. O przyszłości Marcina Stefańskiego najprawdopodobniej zadecyduje najbliższa potyczka w Toruniu. W starciu z Legią najwięcej punktów dla żółto-czarnych wywalczyli: Leończyk (17) i Kolenda (13). Dużo braw otrzymali młodzi zawodnicy Trefla - Hubert Łałak asystował przy celnym rzucie Daniela Ziółkowskiego. 18-letni rozgrywający w samej końcówce zdobył trzy punkty za trzy, czym wprawił publiczność w prawdziwą ekstazę.

16 GTK Gliwice 15 3 12 1171:1357 18
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2021-12-19

Wyniki 15 kolejki

• TREFL SOPOT - Legia Warszawa 85:70 (15:11, 21:12, 19:20, 30:27
  • Arged BM Stal Ostrów Wlkp. - ASSECO ARKA GDYNIA 98:75 (18:20, 25:21, 26:16, 29:18)
  • King Szczecin - GTK Gliwice 93:82 (23:26, 29:17, 23:15, 18:24)
  • Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - Enea Zastal BC Zielona Góra 106:88 (27:28, 23:20, 29:25, 27:15)
  • Anwil Włocławek - HydroTruck Radom 93:79 (15:21, 24:23, 26:18, 28:17)
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - PGE Spójnia 68:66 (21:12, 13:18, 18:18, 16:18)
  • Śląsk Wrocław - Polski Cukier Pszczółka Start Lublin 84:76 (23:17, 17:26, 23:13, 21:20)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Twarde Pierniki Toruń 98:92 (26:15, 26:23, 20:26, 26:28)