Trefl Sopot - Śląsk Wrocław 86:76. Darious Moten pomógł w debiucie koszykarzom

Darious Moten (nr 22) zaliczył udany debiut w barwach Trefla Sopot i pomógł wygrać ze Śląskiem Wrocław. fot. Wojciech Figurski/400mm.pl

Trefl Sopot pokonał Śląsk Wrocław 86:76 (24:22, 14:17, 21:13, 27:24) w meczu 22. kolejki Energa Basket Ligi. Koszykarze gospodarzy bardzo dobrze weszli w grę, odskakując na 12 punktów, a potem wyraźną przewagę osiągnęli w ostatnim kwadransie spotkania. Udany debiut zaliczył Darious Moten. Amerykański skrzydłowy zdobył 16 punktów, popisując się 100-procentową skutecznością w rzutach za trzy punkty oraz wolnych. Gościom szyki pokrzyżowała kontuzja reprezentacyjnego rozgrywającego, Kamila Łączyńskiego.

TREFL: Medlock 19 (3x3, 5 as.), Foulland 12 (5 zb.), Paliukenas 4, M.Kolenda 3 (1x3), Kowalenko 2 oraz Moten 16 (3x3, 5 zb.), Ayers 13 (3x3), Leończyk 9 (10 zb, 5 as.), Ł.Kolenda 8 (2x3), Kurpisz 0

ŚLĄSK: Joseph 13 (3x3), Humphrey 9 (1x3, 5 zb.), Wojciechowski 5 (1x3), Chrabascz 3 (1x3, 7 zb.), Łączyński 0 oraz Dorn 19 (1x3, 5 zb.), Gibson 17 (3x3), Dziewa 10 (1x3, 5 zb.), Musiał 0, Gabiński 0, Leńczuk 0

Koszykarze Trefla Sopot bardzo dobrze weszli w mecz. Carlos Medlock przymierzył za trzy, a po akcjach Nany FoullandaWitalija Kowalenki, zwieńczonej wsadem, zrobiło się 7:0. Goście do pierwszych punktów dobili się dopiero pod koniec 3. minuty.

Żółto-czarni nie zwalnia tempa aż do wyniku 14:2. Aż 8 punktów miał już wówczas na koncie Foulland.

W 5. minucie jednak z dystansu trafił Danny Gibson i Śląsk ruszył do odrabiania strat. Remis dogonił na 17:17. Co prawda przy tym wyniku trójką odpowiedział Michał Kolenda, ale mecz na wiele minut się wyrównał.

Darious Moten - koszykarskie cv

Wrocławianie po raz pierwszy tego dnia objęli prowadzenie w 17. minucie. Po dystansowym rzucie Andrew Chrabascza zrobiło się 34:32 dla przyjezdnych. Oni też po akcji 2+1 Aleksandry Dziewy zeszli na przerwy z nieznaczną przewagą (39:38).

Po zmianie stron wynik oscylował wokół remisu tylko przez 5 minut. Ostatni kwadrans to był już popis Trefla. Hasło do zdecydowanego ataku, niczym na początku meczu, dała "trójka" Medlocka. Tym razem zmienił on wynik na 49:47. I Trefl prowadzenia nie oddał już do końca.

Trzecia kwarta zakończyła się przy prowadzeniu ekipy Marcina Stefańskiego 59:52. Natomiast ostatnią odsłonę spotkania dwiema trójkami rozpoczął debiutujący w sopockiej drużynie Darious Moten. Amerykański skrzydłowy zaliczył udane wejście do nowego zespołu. Zdobył 16 punktów, a ani razu nie pomylił się właśnie w rzutach zza łuku oraz w wolnych.

Na początku 36. minuty Trefl prowadził już 73:56. Była to ich najwyższa przewaga tego dnia, a  mecz był praktycznie rozstrzygnięty.

Po zakończeniu spotkania wrocławianie porażkę tłumaczyli m.in. kontuzją Kamila Łączyńskiego. Reprezentacyjny rozgrywający na parkiecie spędził niespełna 5 minut. Przegrał z dolegliwościami pachwiny.

Wygrana ekipy trenera Stefańskiego jest tym cenniejsza, że została odniesiona w bezpośrednim starciu z rywalem w walce o awans do play-off. Sopocianie największą przewagę nad rywalami osiągnęli w szybkim ataku (punkty 28:15) oraz w punktach po stratach (17:4). Grali też bardziej zespołowo, co obrazuje statystyka asyst (20:10).

Wyniki 22 kolejki:

• TREFL SOPOT - Śląsk Wrocław 86:76 (86:76 (24:22, 14:17, 21:13, 27:24)
  • ASSECO ARKA GDYNIA - Polski Cukier Toruń 82:75 (22:22, 24:19, 13:16, 23:18)
  • HydroTruck Radom - Stelmet Enea BC Zielona Góra 74:86 (17:22, 18:18, 17:21, 22:25)
  • Polpharma Starogard Gd. - BM Slam Stal Ostrów Wlkp. 66:106 (20:33, 20:18, 18:25, 8:30)
  • GTK Gliwice - Anwil Włocławek 82:88 (21:16, 22:24, 17:23, 22:25)
  • King Szczecin - Legia Warszawa 111:89 (31:20, 28:17, 28:36, 24:16)
  • PGE Spójnia Stargard - Start Lublin 71:83 (19:27, 20:18, 12:15, 20:23)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Enea Astoria Bydgoszcz 72:86 (10:27, 24:16, 12:20, 26:23)