Trefl Sopot - Śląsk Wrocław 92:90. Koszykarze przedłużyli ćwierćfinałową serię

Punkty Dominika Olejniczaka, na 1,3 sekundy przed końcem meczu zapewniły zwycięstwo Treflowi Sopot w starciu ze Śląskiem Wrocław. Podkoszowy żółto-czarnych w całym spotkaniu zdobył double-double (18 punktów, 12 zbiórek). fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Trefl Sopot pokonał u siebie Śląsk Wrocław 92:90 (15:19, 24:26, 21:12, 21:24, d. 11:9) w trzecim ćwierćfinałowym meczu fazy play-off. O wygranej zadecydowała dogrywka, dzięki której żółto-czarni utrzymują się w grze. W serii do trzech zwycięstw przegrywają 1:2, a okazja do wyrównania nadarzy się w środę, 7 kwietnia, o godz. 17:35, również w Ergo Arenie. Do ewentualnego piątego pojedynku doszłoby z kolei na wyjeździe trzy dni później.

TREFL: Olejniczak 18 (12 zb.), Ł. Kolenda 16 (1x3, 5 as.), Radicević 11 (1x3), M. Kolenda 8, Leończyk 4 oraz Gruszecki 11 (3x3), Omot 11, Paliukenas 10 (2x3, 6 zb.), Moten 3 (1x3)

ŚLĄSK: Jovanović 20 (2x3), Dziewa 16 (9 zb.), Gibson 11 (1x3, 7 zb.), Gabiński 3 (1x3), Ramljak 2 oraz Stewart 22 (6x3), Szlachetka 10 (2x3), Mccauley 6, Tomczak

Trener Marcin Stefański przed trzecim ćwierćfinałowym meczem dokonał kolejnych korekt w składzie. Tym razem w wyjściowej "5" zobaczyliśmy Łukasza i Michała Kolendów, Nikolę Radicevicia, Pawła Leończyka oraz Dominika Olejniczaka.

Śląsk Wrocław - Trefl Sopot 91:72. Relacja, możliwość wystawienia ocen koszykarzom i trenerowi

Poniedziałkowe starcie dobrze zaczęło układać się w szczególności dla tego ostatniego. To reprezentant Polski zdobywał pierwsze punkty dla swojego zespołu, a w sumie do końca premierowej partii uzbierał ich 10. Wyrównany bój toczył się do 7. minuty. Wtedy goście zaczęli obejmować przewagę, choć Radicević zaliczył skuteczny rzut z dystansu.

W drugiej kwarcie kunszt swoich umiejętności ponownie zaprezentował Elijah Stewart, który w krótkim odstępnie dwukrotnie trafiał zza łuku. Jego śladem poszedł Mateusz Szlacheta, dzięki czemu Śląsk miał 10 "oczek" przewagi w 12. minucie. Trefl jak najszybciej chciał zminimalizować stratę, ale rywale grali agresywnie w obronie i mądrze w ataku. Ostatecznie przed przerwą wygrywali 45:39.

TERMINY MECZÓW PÓŁFINAŁOWYCH

• Sopot, 7 kwietnia (środa), 17:35
  • ew. Wrocław, 10 kwietnia (sobota), ?

Po zmianie stron gospodarze zaczęli grać jeszcze bardziej efektywnie. Potrzebowali 2 minut, by doprowadzić do remisu 45:45. Goście za to mieli problemy z "wstrzeleniem" się do kosza, co wykorzystywali podopieczni Stefańskiego. Po "trójce" Martynasa Paliukenasa mieli 6 punktów przewagi i przed końcem trzeciej partii mogłoby ich być więcej, ale nieskutecznie rzucali: Michał Kolenda i wspomniany Litwin.

Dwa celne rzuty z dystansu Karola Gruszeckiego i Michała Kolendy na początku czwartej partii pozwoliły żółto-czarnym złapać większą kontrolę. Goście i tym razem odpuszczali krycie obwodowych zawodników Trefla, ale tym razem "Grucha" punktował nawet po rzucie z 9 metrów. Celowniki się jednak zacięły, a okazję wyczuli przyjezdni. Zaliczyli serię 13:0 i po długim czasie objęli przewagę 76:75.

Na 2 minuty przed końcem odpowiedzialność na swoje barki wziął Łukasz Kolenda. Najpierw trafił zza łuku, a w kolejnej akcji wykorzystał akcję 2+1. Wtedy "trójką" odpowiedział Stewart i mieliśmy remis 81:81. W ostatnich akcjach rzucali: Łukasz Kolenda i Strahinja Jovanović, ale żaden z nich nie trafił, więc o zwycięstwie musiała zadecydować dogrywka.

Nikola Radicević: Możemy odwrócić stan rywalizacji

W tej lepiej zaczęli sobie radzić sopocianie, którzy mieli 6 "oczek" przewagi na 3 minuty przed końcem. Gorąco zaczęło się robić, gdy rywale dobili do 2 punktów, a Omot wykorzystał tylko 1 z 2 rzutów wolnych.

W końcówce prosty błąd popełnił Michał Kolenda, podając piłkę wprost do Stewarta. Chwilę później wyrównał Szlacheta, ale ostatnie słowo należało do Olejniczaka. Dominik z góry dobił rzut Sudańczyka i do końca pozostało 1,3 sekundy. W decydującej akcji nie trafił jednak Gibson.

Koszykarze z Sopotu tym razem trafili 8 z 22 "trójek" (37 proc.), natomiast Śląsk o 2 więcej. Wygrali także walkę pod tablicami, zbierając 45 piłek, przy 37 rywali.

Wygrana Trefla oznacza, że to jeszcze nie koniec ćwierćfinałowej serii. W rywalizacji do trzech zwycięstw, Śląsk prowadzi 2:1. Do czwartego spotkania dojdzie w środę, 7 kwietnia, o godz. 17:35, także w Ergo Arenie.