Trefl Sopot nie dał się zaskoczyć Sokołowi. Zwycięska końcówka meczu w Łańcucie

Kacper Czuba
30 marca 2024, godz. 17:40
Opinie (19)

Trefl Sopot wygrał trzeci ligowy mecz z rzędu. Drużynę do zwycięstwa poprowadził Jakub Schenk, który w kluczowych momentach wziął na siebie odpowiedzialność za grę zespołu.

Trefl Sopot pokonał na wyjeździe Muszyniankę Domelo Sokół Łańcut 82:79 (25:21, 10:22, 25:17, 22:19) w meczu 26. kolejki Orlen Basket Ligi. To zwycięstwo umacnia sopocian na pozycji wicelidera tabeli. Zespół trenera Żana Tabaka do wygranej poprowadził Jakub Schenk, który zdobył 20 punktów, co jest jego najlepszym wynikiem w tym sezonie.

Sokół: Gomez 21 pkt (5x3), Nwamu 21 (3x3), Struski 13 (3x3), Cheese 8, Kemp 5 (6 zb., 2 blk) oraz Nowakowski 5 (1x3), Łabinowicz 4 (7 zb.), Kroczak 2.

TREFL: Schenk 20 pkt (2x3), Best 16 (2x3), Van Vliet 7 (1x3), Groselle 6 (7 zb.), Scruggs 2 (8 zb.) oraz Zyskowski 13 (2x3), Barnes 8 (2x3), Varadi 6 (2x3), Musiał 2, Witliński 2 (8 zb.).

Trefl Sopot podbudowany ostatnim derbowym zwycięstwem w meczu z Krajową Grupą Spożywczą Arką Gdynia, tym razem zmierzył się na wyjeździe z  Muszynianką Domelo Sokołem Łańcut. Sopockiej drużynie zapewniono jak najbardziej komfortowe warunki podróży na to spotkanie - koszykarze najpierw polecieli samolotem do Krakowa, a następnie stamtąd udali się autokarem do Łańcuta.

Trefl Sopot do play-off chce bronić wicelidera. Specjalna podróż samolotem Trefl Sopot do play-off chce bronić wicelidera. Specjalna podróż samolotem

W pierwszych dziesięciu minutach rywalizacji oba zespoły zdobywały punkty w mini-seriach. Po jednej z nich w wykonaniu sopocian i pięciu punktach z rzędu zdobytych przez Jarosława Zyskowskiego goście prowadzili 17:10. Później gospodarze minimalnie zniwelowali tę stratę, ale kwartę zakończył celnym rzutem za trzy punkty rozgrywający Trefla, Benedek Varadi (21:25). Była to również piąta skuteczna próba z dystansu żółto-czarnych w premierowej odsłonie tego spotkania.

Po stronie gospodarzy skuteczny był natomiast Filip Struski, od którego trzeciego celnego rzutu za trzy punkty w tym meczu rozpoczęła się druga kwarta spotkania. Jednak w kolejnych minutach koszykarze obu drużyn mieli problemy ze skutecznością, często decydując się na rzuty dystansowe. Spore problemy z grą w ataku miał przede wszystkim Trefl, którego gracze nie potrafili wykorzystywać dobrych pozycji do rzutów. Lepiej prezentowali się natomiast gospodarze, którzy w ostatnich prawie czterech minutach gry zanotowali serię punktową 12:0, dzięki czemu do przerwy prowadzili 43:35.

Trefl w pierwszych dwudziestu minutach meczu trafił siedem, a Sokół osiem rzutów z dystansu. Natomiast sopocianie nie dość, że mieli problem z zatrzymaniem dobrze dysponowanego w pierwszej połowie rozgrywającego gospodarzy, Terrela Gomeza (16 punktów do przerwy), to w dodatku doszły do tego problemy w rzutach za dwa punkty (5/20 w tym elemencie), z czego sporo niecelnych prób było spod samego kosza.

W trzeciej kwarcie oba zespoły miały początkowo dość spore problemy w ataku. Jednak Trefl po serii 6:0 i punktach z półdystansu Jakuba Schenka zdołał doprowadzić do remisu (49:49). Następnie chwilę później sopocianie po trójce Zyskowskiego powrócili na prowadzenie (51:54). Koszykarze zespołu z Trójmiasta nie potrafili jednak utrzymać dobrego rytmu w ataku, przez co na dziesięć minut przed końcem meczu był remis (60:60) po dwóch celnch rzutach wolnych lidera Sokoła - Tylera Cheese'a.

Natomiast Amerykanin w pierwszych minutach czwartej kwarty popełnił swoje piąte przewinienie (otrzymał faul techniczny). Ciężar gry wziął wówczas na swoje barki Ike Nwamu, którego dwie udane penetracje pod kosz pozwoliły doprowadzić do remisu po 66. Z kolei po stronie Trefla dobrze spisywał się Schenk, który w kluczowych momentach brał na siebie odpowiedzialność za grę w ataku. Wspomógł go też Zyskowski i  Aaron Best , dzięki czemu Trefl na minutę przed końcem prowadził różnicą czterech punktów.

Jednak gospodarze za sprawą trójki Gomeza zniwelowali straty do dwóch punktów na osiem sekund przed zakończeniem meczu (79:81). Ostatecznie dziewiętnaste zwycięstwo sopocian w tym sezonie przypieczętował Best, który trafił jeden ze swoich rzutów wolnych.

Trefl dzięki temu zwycięstwu umacnia się na pozycji wicelidera OBL i jest już w zasadzie o krok od zagwarantowania sobie pozycji w TOP4 na koniec sezonu zasadniczego. Jednym z kluczy do zwycięstwa z Sokołem okazała się dobra defensywa przeciwko liderowi Sokoła. Tyler Cheese w sobotnie popołudnie zdobył jedynie osiem punktów (śr. prawie 21 pkt na mecz w sezonie) i trafił zaledwie 2 z 13 rzutów z gry (w tym 0/5 za trzy punkty).

(Nie)łatwe zadanie koszykarzy Arki Gdynia. Tydzień prawdy w walce o ligowy byt (Nie)łatwe zadanie koszykarzy Arki Gdynia. Tydzień prawdy w walce o ligowy byt

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 26 5 21 2099:2282 31

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.
Tabela wprowadzona: 2024-04-01

Wyniki 26 kolejki

• Muszynianka Domelo Sokół Łańcut - TREFL SOPOT 79:82 (21:25, 22:10, 17:25, 19:22)
  • Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA 73:78 (12:25, 20:20, 22:15, 19:18)
  • Arriva Polski Cukier Toruń - MKS Dąbrowa Górnicza 79:89 (22:22, 14:30, 29:20, 14:17)
  • Tauron GTK Gliwice - Legia Warszawa 100:105 (14:28, 29:20, 25:25, 32:32)
  • Polski Cukier Start Lublin - Dziki Warszawa 111:84 (31:22, 22:30, 29:18, 29:14)
  • Anwil Włocławek - Icon Sea Czarni Słupsk 75:60 (17:19, 18:19, 17:15, 23:7)
  • King Szczecin - PGE Spójnia Stargard 101:103 (21:14, 26:27, 19:23, 21:23, d: 14:16)
  • Śląsk Wrocław - Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski 103:95 (13:18, 26:18, 17:20, 23:23, d: 14:6)