Trefl Sopot - Arka Gdynia 85:69. Żółto-czarni lepsi w derbach piąty raz z rzędu

Damian Konwent
23 marca 2024, godz. 19:20
Opinie (60)

Trefl Sopot pokonał Krajową Grupę Spożywczą Arka Gdynia 85:69 (16:21, 32:13, 21:21, 16:24) w 43. koszykarskich derbach Trójmiasta. To już piąte derbowe zwycięstwo żółto-czarnych z rzędu. Żółto-niebiescy bez Setha Ledaya, ale z debiutującym ponownie Filipem Matczakiem wygrywała po pierwszej kwarcie, ale później nie byli już w stanie nawiązać wyrównanej walki. Na trybunach panowało prawdziwe święto, a w frekwencja w Ergo Arenie dopisała. Mecz obejrzało 4865 kibiców. To drugi najlepszy wynik tego sezonu w Orlen Basket Lidze. Po tym spotkaniu sopocianie zapewnili sobie awans do fazy play-off.

Scruggs 18 (4x3), Groselle 12, Van Vliet 11 (1x3, 13 zb.), Best 9 (2x3), Varadi 6 (2x3) oraz Musiał 13 (3x2), Zyskowski 12 (2x3), Witliński 2 (7 zb.), Barnes 2, Schenk (7 as.)
Miejsce: Ergo Arena
Sędziowie: Jankowski, Sosin, Gawron
Widzów: 4865
Kamiński 14 (2x3), Alford 12 (2x3), Pluta 7 (1x3), Hrycaniuk 7, Kenić 6 (1x3) oraz Matczak 13 (1x3), Bogucki 9, Marchewka 1, Wilczek, Szumert

To już 43. koszykarskie derby Trójmiasta. W historii tych pojedynków lepsi są gdynianie, którzy mają 25 zwycięstw na koncie. Na kolejne czekają jednak dość długo, bo od grudnia 2021 roku. Od tego czasu sopocianie zdążyli wygrać 4 spotkania.
Oba zespoły walczą w tym sezonie o inne cele. Zwycięstwo bardzo znacząco przybliży Arkę do utrzymania. Z kolei Trefl zdążył już dogonić liderujący Anwil Włocławek i bije się o jak najlepszą pozycję przed fazą play-off.
Krajowa Grupa Spożywcza Arka do spotkania przystąpi osłabiona. Nieobecny będzie Seth Leday, któremu w ostatnich dniach zmarł ojciec. Natomiast przed szansą debiutu stanie Filip Matczak, którego klub wypożyczył w ostatnim dniu okna transferowego. Dla 30-latka to powrót Gdyni, bowiem grał tu w latach 2014-2017.

Filip Matczak wrócił do Gdyni. Więcej o ostatnim dniu okna transferowego

Na trybunach Ergo Areny zasiąść ma dziś ponad 4 tys. kibiców. Będzie to jedna z najlepszych frekwencji tego sezonu w Orlen Basket Lidze.

Aaron Best: Uwielbiam takie mecze

Będą to 43. koszykarskie derby Trójmiasta, ale co ciekawe po raz 29. udział w nich weźmie Adam Hrycaniuk. To weteran i legenda polskich boisk, który dopiero co obchodził 40. urodziny a w rozmowie z nami zapowiedział, że chciałby rozegrać jeszcze jeden sezon przed odwieszeniem butów na kołku.

Adam Hrycaniuk: Chciałbym zagrać jeszcze jeden sezon. Przeczytaj cały wywiad

Pierwsza "5" Arki: 0 Pluta (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia), 11 Kamiński (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia), 20 Alford (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia), 33 Kenić (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia), 34 Hrycaniuk
Pierwsza "5" Trefla: 0 Scruggs (TREFL Sopot), 3 Best (TREFL Sopot), 25 Varadi (TREFL Sopot), 32 Groselle (TREFL Sopot), 81 Van Vliet
Relacja live Trybuny się zapełniają. Koszykarze kończą rozgrzewkę. Zaczynamy za kilka chwil
1'
zaczynamy!
za 3 punkty
1'
[0:3] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Alford (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia).
za 3 punkty
1'
[3:3] w podobny sposób odpowiada Scruggs
2'
Kenić (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia) oddał rzut, ale po przekroczeniu 24 sekund
za 2 punkty
2'
[3:5] Pluta w łatwy sposób
3'
strata Trefla, niedokładne podanie Groselle'a (TREFL Sopot)
3'
strata również po stronie Arki
za 3 punkty
3'
[3:8] Kamiński z dystansu i to z faulem
3'
Kamiński (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia) nie wykorzystuje wolnego. W kontrze myli się Groselle (TREFL Sopot)
za 3 punkty
4'
[3:11] ekwilibrystyczny rzut Kenicia
za 3 punkty
4'
[6:11] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Scruggs (TREFL Sopot).
5'
Varadi (TREFL Sopot) pudłuje z czystej pozycji. Wcześniej strata Pluty (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia)
5'
niecelne rzuty Boguckiego (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia) i Kamińskiego (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia)
za 2 punkty
6'
[8:11] Groselle spod kosza
za 2 punkty
6'
[8:13] Kamiński sprzed nosa Groselle'a
za 2 punkty
6'
[10:13] i Groselle w odpowiedzi
6'
Alford (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia) nie trafia w 100-proc. sytuacji, ale był faulowany
6'
mamy przerwę w grze. Organizatorzy próbują naprawić system punktowy
6'
wznawiamy grę
za 2 punkty
7'
[12:13] Barnes dobija rzut Besta
za 2 punkty
7'
[12:15] 2 punkty zdobywa Pluta (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia).
za 2 punkty
8'
[14:15] Groselle spod kosza
wolne (trafione oba)
8'
[14:17] Alford (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
8'
pudło Barnesa (TREFL Sopot)
za 2 punkty
8'
[14:19] Bogucki od tablicy
8'
Kamiński (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia) faulowany przy dobitce Matczaka (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia)
8'
Kamiński (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia) nie wykorzystuje rzutów wolnych
9'
seria niecelnych rzutów z jednej i drugiej strony
za 2 punkty
10'
[14:21] Pluta niemal "wcisnął" piłkę do kosza
10'
[16:21] Musiał (TREFL Sopot) wykorzystuje oba rzuty wolne.
10'
Alford (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia) musiał rzucać, gdyż mijały 24 sekundy, ale nie trafił
10'
Musiał (TREFL Sopot) próbował tuż przed syreną, ale również chybił
10'
KONIEC PIERWSZEJ KWARTY. TREFL SOPOT - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA 16:21.
11'
ZACZYNAMY DRUGĄ KWARTĘ.
za 3 punkty
11'
[19:21] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Musiał (TREFL Sopot).
za 2 punkty
11'
[19:23] Hrycaniuk spod kosza
za 3 punkty
12'
[22:23] Musiał raz jeszcze z dystansu
za 2 punkty
12'
[24:23] Groselle wyprowadza Trefl na prowadzenie
czas
12'
Przerwa na żądanie (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia).
za 2 punkty
13'
[26:23] 2 punkty zdobywa Groselle (TREFL Sopot).
za 3 punkty
13'
[26:26] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Kamiński (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia).
za 2 punkty
14'
[28:26] i Zyskowski w odpowiedzi
za 3 punkty
14'
[31:26] Musiał z samego narożnika
za 3 punkty
14'
[34:26] Zyskowski z dystansu
14'
wzmaga się doping kibiców Trefla
czas
14'
15'
problemy gości ze "wstrzeleniem" się do kosza
za 2 punkty
16'
[36:26] 2 punkty zdobywa Groselle (TREFL Sopot).
16'
seria niecelnych rzutów także po stronie gospodarzy
16'
[38:26] Zyskowski (TREFL Sopot) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 3 punkty
16'
[38:29] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Matczak (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia).
za 3 punkty
17'
[41:29] i błyskawiczna odpowiedź Varadiego
wolne (tylko 1 trafiony)
17'
[41:30] Tylko jeden rzut wolny trafia Matczak (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia).
za 2 punkty
17'
[43:30] 2 punkty zdobywa Scruggs (TREFL Sopot).
17'
[43:32] Matczak (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
18'
niecelne rzuty koszykarzy Trefla
18'
Kenić (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia) z dystansu, nie trafia, ale sędzia odgwizdał faul. 3 rzuty wolne
18'
[43:33] Tylko jeden rzut wolny trafia Kenić (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia).
19'
czas
19'
Przerwa na żądanie (TREFL Sopot).
za 2 punkty
19'
[45:34] Best z faulem, a po trafieniu wrzawa na trybunach
za 1 punkt
19'
[46:34] Rzut wolny trafia Best (TREFL Sopot).
za 2 punkty
20'
[48:34] Van Vliet zatańczył pod koszem i oddał celny rzut
20'
KONIEC DRUGIEJ KWARTY. TREFL SOPOT - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA 48:34.
Początek spotkania lepiej układał się dla Arki, którzy prowadzili po pierwszej kwarcie. W drugiej jednak to wyglądało, jakby Trefl włączył wyższy bieg. Zdecydowanie oskoczył, a w przerwie różnica wynosi aż 14 punktów. Świetna zabawa panuje na trybunach, na których zasiadło ponad 4 tys. kibiców.
Znamy oficjalną frekwencję. W Ergo Arenie jest 4865 kibiców!
21'
ZACZYNAMY TRZECIĄ KWARTĘ
za 2 punkty
21'
[48:36] Kenić równo z syreną
za 2 punkty
22'
[50:36] Zyskowski po składnej akcji zespołu
za 2 punkty
22'
[50:38] ponownie Kenić spod kosza
za 3 punkty
22'
[53:38] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Zyskowski (TREFL Sopot).
za 3 punkty
22'
[53:41] i w błyskawicznej odpowiedzi Alfrod
za 2 punkty
23'
[53:43] Alford w kontrze
24'
seria niecelnych rzutów
za 2 punkty
24'
[55:43] Witliński spod kosza
za 3 punkty
25'
[58:43] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Best (TREFL Sopot).
26'
goście zaczynają pudłować na potęgę, ale i goście teraz zaczęli pudłować
wolne (trafione 2 z 3)
26'
[58:45] Dwa z trzech rzutów wolnych wykorzystuje Alford (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia).
za 3 punkty
26'
[61:45] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Varadi (TREFL Sopot).
za 3 punkty
27'
[61:48] Pluta przełamuje niemoc
za 3 punkty
27'
[64:48] z dystansu z wolnej pozycji trafia Scruggs
za 2 punkty
28'
[64:50] spod kosza Bogucki
za 2 punkty
28'
[66:50] i wjazdem pod kosz Musiał
za 2 punkty
29'
[66:52] 2 punkty zdobywa Matczak (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia).
czas
29'
29'
niewykorzystane rzuty wolne Marchewki (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia)
za 2 punkty
29'
[66:54] Matczak w kontrze
za 3 punkty
30'
[69:54] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Scruggs (TREFL Sopot).
30'
[69:55] Tylko jeden rzut wolny trafia Marchewka (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia).
30'
KONIEC TRZECIEJ KWARTY. TREFL SOPOT - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA 69:55.
31'
ZACZYNAMY CZWARTĄ KWARTĘ.
za 2 punkty
31'
[71:55] 2 punkty zdobywa Scruggs (TREFL Sopot).
za 2 punkty
32'
[73:55] Van Vliet spod kosza
za 2 punkty
32'
[75:55] Scruggs spod kosza
czas
32'
za 3 punkty
33'
[78:55] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Van Vliet (TREFL Sopot).
za 2 punkty
34'
[80:55] Scruggs pokonał z piłką całe boisko i wjechał pod kosz
34'
[80:56] Tylko jeden rzut wolny trafia Bogucki (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia).
za 2 punkty
34'
[82:56] 2 punkty zdobywa Van Vliet (TREFL Sopot).
za 2 punkty
35'
[82:58] Kamiński spod kosza
za 3 punkty
35'
[85:58] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Best (TREFL Sopot).
wolne (trafione 3 razy)
35'
[85:61] Kamiński (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia) wykorzystuje wszystkie trzy rzuty wolne.
37'
[85:62] Tylko jeden rzut wolny trafia Kamiński (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia).
37'
[85:64] Hrycaniuk (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
38'
ależ bloki, najpierw Szumert (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia) Witlińskiego (TREFL Sopot), a po chwili Van Vliet Hrycaniuka
38'
[85:67] Bogucki (KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
40'
[85:69] Bogucki spod kosza
40'
KONIEC CZWARTEJ KWARTY. TREFL SOPOT - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA 85:69.
43. koszykarskie derby Trójmiasta zakończyły się zasłużonym zwycięstwem Trefla Sopot. Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia w drugiej połowie nie była w stanie nawet zagrozić żółto-czarnym i efekcie przegrali piąte derby z rzędu. W ogólnym rozrachunku są jednak lepsi, bo wciąż mają 25 zwycięstw na koncie.

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 25 5 20 2020:2200 30

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.
Tabela wprowadzona: 2024-03-24

Wyniki 25 kolejki

• TREFL SOPOT - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA 85:69 (16:21, 32:13, 21:21, 16:24)
  • Muszynianka Domelo Sokół Łańcut - Arriva Polski Cukier Toruń 93:87 (16:23, 26:13, 26:20, 25:31)
  • Tauron GTK Gliwice - Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski 81:94 (21:28, 20:25, 20:18, 20:23)
  • Legia Warszawa - MKS Dąbrowa Górnicza 93:86 (26:19, 35:23, 11:16, 21:28)
  • PGE Spójnia Stargard - Śląsk Wrocław 93:67 (16:11, 24:20, 30:15, 23:21)
  • Dziki Warszawa - Anwil Włocławek 67:95 (11:17, 22:24, 12:24, 22:30)
  • Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - Polski Cukier Start Lublin 91:103 (24:25, 26:21, 22:23, 19:34)
  • Icon Sea Czarni Słupsk - King Szczecin 74:78 (21:24, 18:20, 12:18, 23:16)