Trefl Sopot wypunktowany przez AZS Koszalin. Fatalna obrona żółto-czarnych

13 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Piotr Śmigielski zaliczył najlepszy mecz w sezonie, ale nie dało to Treflowi zwycięstwa nad AZS. Piotr Śmigielski zaliczył najlepszy mecz w sezonie, ale nie dało to Treflowi zwycięstwa nad AZS.

Pierwszy zawód pod wodzą trenera Jukki Toijali zaliczyli koszykarze Trefla Sopot. Przegrali w Ergo Arenie z rywalem z dołu tabeli, czyli z AZS Koszalin 90:100 (23:23, 17:31, 21:19, 29:27). Goście wykorzystali dziury w obronie żółto-czarnych, dobili do trzycyfrowego wyniku spokojnie kontrolując przebieg gry w czwartej kwarcie.

TREFL: Śmigielski 21 (4x3), Baker 17 (2x3), Milovanović 15 (8 zb.), Leończyk 8 (1x3, 6 zb.), Flowers 2 oraz Zagorac 14 (2x3), Ł. Kolenda 9 (1x3, 5 as.), Jeszke 4

AZS: Brandon 19 (5 zb., 6 as.), Tejić 17, Jarecki 14 (1x3, 5 as.), Surmacz 4 (9 zb.), Bochno 0 oraz Jakóbczyk 17 (4x3), Czujkowski 11, Papić 9 (3x3), Zywert 7 (1x3), Walters 2

W PONIEDZIAŁEK KOSZYKARZE ARKI GDYNIA PODEJMĄ SPÓJNIĘ STARGARD. PRZECZYTAJ ZAPOWIEDŹ MECZU

Przed meczem z AZS Koszalin Trefl Sopot uszczuplił kadrę, rozwiązując za porozumieniem stron umowę z Vernonem Taylorem. Amerykanin zdecydowanie nie odnajdywał się w taktyce trenera Jukki Toijali. Brak Taylora nie wpływa jednak znacząco na rotację żółto-czarnych, choć wciąż są oni aktywni na rynku transferowym.

Mecz z AZS rozgrywał się o to, aby uzyskać lepszy bilans od rywala, który miał tyle samo zwycięstw przed niedzielnym starciem. Koszalinianie przystąpili dobrze przygotowani do meczu. Wiedzieli, jaki słaby punkt ma obrona Trefla i tam z premedytacją atakowali. Wyciągali jednego z wysokich żółto-czarnych na obwód i dostawali się pod kosz, skąd zdobywali łatwe punkty. Trefl odpowiadał głównie za sprawą Piotra Śmigielskiego, który w pierwszej części gry zdobył 11 punktów - m.in. trafił trzykrotnie za trzy punkty. Dzięki tym punktom gospodarzom udało się dogonić rywala, który odskoczył na początku kwarty. Ta zakończyła się remisem 23:23.

W drugiej kwarcie w buty Śmigielskiego wskoczył obrońca AZS Krzysztof Jakóbczyk. Trafił trzykrotnie za trzy punkty, do tego dołożył trafienie za dwa z faulem i celnym wolnym i zrobiło się 36:30 dla gości. Za chwilę trzypunktowe akcje wykonali także: Alan Czujkowski, Drew BrandonJacek Jarecki, spod kosza punkty dołożył Marko Tejić i zrobiło się 52:34 dla przyjezdnych. Gra Trefla w obronie wyglądała fatalnie, a zawodnicy AZS mogli co chwilę przybijać sobie piątki po dobrych akcjach. I choć w końcówce połowy atak Trefla nieco się przebudził, to gospodarze kończyli ją przegrywając 40:54.

Trener Toijala miał ciężki orzech do zgryzienia. W defensywie do poprawy było praktycznie wszystko. Na początku trzeciej kwarty wydawało się, że jednak dokonał cudu, ponieważ AZS nie mógł trafić do kosza przez niemal 3 min. Później jednak żółto-czarni zaczęli popełniać straty, AZS wykorzystał kontry jak i czyste pozycje na obwodzie więc zrobiło się 62:47 dla gości. Trefl obudził się po czasie dla Toijali. Sasa Zagorac, Ian Baker oraz Damian Jeszke zmniejszyli prowadzenie koszalinian do 54:62. A gdy pierwszy z nich trafił za trzy w 27. min mieliśmy 57:62. Następnie za odrabianie strat wziął się Milan Milovanović (60:62), ale gospodarzy zatrzymał celną trójką Dragoslav Papić. To samo uczynili Jakóbczyk i Czujkowski więc po 30 min gry mieliśmy 73:61 dla AZS.

Celnym rzutem zza linii 6,75 m zaczęła się czwarta kwarta. Jego autorem był ponownie Papić (61:76). Trefl starał się pobudzić do gry będący w dobrej formie Zagorac, ale trudno było odrabiać straty z dziurawą obroną. AZS odpowiadał na trafienia Trefla kolejnymi akcjami trzypunktowymi i w połowie kwarty prowadził 87:70. To mocno podcięło skrzydła gospodarzom. Choć zaczęli trafiać także z dystansu, to rywale spokojnie dążyli do zwycięstwa, a przy okazji zdobycia 100 punktów. Uczynił to na 25 sekund przed końcem Marek Zywert.

Wyniki 15 kolejki

• ARKA GDYNIA - Spójnia Stargard 89:88 (17:21, 27:23, 27:18, 18:26)
  • TREFL SOPOT- AZS Koszalin 90:100 (23:23, 17:31, 21:19, 29:27)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Stelmet Enea BC Zielona Góra 78:102 (23:28, 19:24, 15:21, 21:29)
  • BM Slam Stal Ostrów Wlkp. - Anwil Włocławek 73:80 (14:15, 19:28, 23:22, 17:15)
  • King Szczecin - Polski Cukier Toruń 95:98 (30:23, 31:24, 21:22, 13:29)
  • Legia Warszawa - Polpharma Starogard Gd. 91:76 (20:28, 21:16, 26:15, 24:17)
  • Miasto Szkła Krosno - GTK Gliwice 101:89 (27:25, 27:15, 27:18, 20:31)
  • TBV Start Lublin - Rosa Radom 109:90 (32:22, 32:19, 25:30, 20:20)

Opinie (33)

• Wycofajcie ten zespól bo poruta (3)

a kasę dajcie na siatę.

• 16 10

• (1)

A czym się różni siatka w wydaniu trefla od kosza??? Równie kolorowy, stan rzeczy i analogiczni fachowcy

• 9 0

• jak to w Treflu

• 4 1

• Wy tylko zabierać innym byście chcieli .. Lechia piach dajcie na siatkę, kosz piach dajcie na siatkę.. A może tak poszukajcie sobie nowego sponsora a nie szukajcie go w innych dyscyplinach . I żeby nie było, życzę z całego serca aby taki sponsor się znalazł .

• 1 0

• Gaście światło, szkoda prądu...

• 21 2

• brawo prezes,brawo dyr.sportowy!

książkowy przykład jak zniszczyliscie koszykówkę w Sopocie!

• 31 1

• A za chwilę wyjazd do Torunia, który wygrał z Koszalinem za +24pkt

Żle to widzę

• 14 0

• A tu znowu wpadka (2)

W Szczecinie +10 z zespołem, który był wyżej w tabeli od nas, w Ergo Arenie też 10 - niestety, na plus dla Koszalina, który był sąsiadem w tabeli. Bez takich ,,obowiązkowych" wygranych będziemy latać między miejscami 10-16. Do końca 15 kolejek i liczba wpadek zmalała do zera, by myśleć o play-off (chociaż to i tak graniczy z cudem).

• 9 1

• (1)

myśl raczej o meczach o wszystko z Krosnem i Spójnią,bo inaczej zamiast EBL bedzie 1liga!