Trefl Sopot wypunktowany przez AZS Koszalin. Fatalna obrona żółto-czarnych

Piotr Śmigielski zaliczył najlepszy mecz w sezonie, ale nie dało to Treflowi zwycięstwa nad AZS. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Pierwszy zawód pod wodzą trenera Jukki Toijali zaliczyli koszykarze Trefla Sopot. Przegrali w Ergo Arenie z rywalem z dołu tabeli, czyli z AZS Koszalin 90:100 (23:23, 17:31, 21:19, 29:27). Goście wykorzystali dziury w obronie żółto-czarnych, dobili do trzycyfrowego wyniku spokojnie kontrolując przebieg gry w czwartej kwarcie.

TREFL: Śmigielski 21 (4x3), Baker 17 (2x3), Milovanović 15 (8 zb.), Leończyk 8 (1x3, 6 zb.), Flowers 2 oraz Zagorac 14 (2x3), Ł. Kolenda 9 (1x3, 5 as.), Jeszke 4

AZS: Brandon 19 (5 zb., 6 as.), Tejić 17, Jarecki 14 (1x3, 5 as.), Surmacz 4 (9 zb.), Bochno 0 oraz Jakóbczyk 17 (4x3), Czujkowski 11, Papić 9 (3x3), Zywert 7 (1x3), Walters 2

W PONIEDZIAŁEK KOSZYKARZE ARKI GDYNIA PODEJMĄ SPÓJNIĘ STARGARD. PRZECZYTAJ ZAPOWIEDŹ MECZU

Przed meczem z AZS Koszalin Trefl Sopot uszczuplił kadrę, rozwiązując za porozumieniem stron umowę z Vernonem Taylorem. Amerykanin zdecydowanie nie odnajdywał się w taktyce trenera Jukki Toijali. Brak Taylora nie wpływa jednak znacząco na rotację żółto-czarnych, choć wciąż są oni aktywni na rynku transferowym.

Mecz z AZS rozgrywał się o to, aby uzyskać lepszy bilans od rywala, który miał tyle samo zwycięstw przed niedzielnym starciem. Koszalinianie przystąpili dobrze przygotowani do meczu. Wiedzieli, jaki słaby punkt ma obrona Trefla i tam z premedytacją atakowali. Wyciągali jednego z wysokich żółto-czarnych na obwód i dostawali się pod kosz, skąd zdobywali łatwe punkty. Trefl odpowiadał głównie za sprawą Piotra Śmigielskiego, który w pierwszej części gry zdobył 11 punktów - m.in. trafił trzykrotnie za trzy punkty. Dzięki tym punktom gospodarzom udało się dogonić rywala, który odskoczył na początku kwarty. Ta zakończyła się remisem 23:23.

W drugiej kwarcie w buty Śmigielskiego wskoczył obrońca AZS Krzysztof Jakóbczyk. Trafił trzykrotnie za trzy punkty, do tego dołożył trafienie za dwa z faulem i celnym wolnym i zrobiło się 36:30 dla gości. Za chwilę trzypunktowe akcje wykonali także: Alan Czujkowski, Drew BrandonJacek Jarecki, spod kosza punkty dołożył Marko Tejić i zrobiło się 52:34 dla przyjezdnych. Gra Trefla w obronie wyglądała fatalnie, a zawodnicy AZS mogli co chwilę przybijać sobie piątki po dobrych akcjach. I choć w końcówce połowy atak Trefla nieco się przebudził, to gospodarze kończyli ją przegrywając 40:54.

Trener Toijala miał ciężki orzech do zgryzienia. W defensywie do poprawy było praktycznie wszystko. Na początku trzeciej kwarty wydawało się, że jednak dokonał cudu, ponieważ AZS nie mógł trafić do kosza przez niemal 3 min. Później jednak żółto-czarni zaczęli popełniać straty, AZS wykorzystał kontry jak i czyste pozycje na obwodzie więc zrobiło się 62:47 dla gości. Trefl obudził się po czasie dla Toijali. Sasa Zagorac, Ian Baker oraz Damian Jeszke zmniejszyli prowadzenie koszalinian do 54:62. A gdy pierwszy z nich trafił za trzy w 27. min mieliśmy 57:62. Następnie za odrabianie strat wziął się Milan Milovanović (60:62), ale gospodarzy zatrzymał celną trójką Dragoslav Papić. To samo uczynili Jakóbczyk i Czujkowski więc po 30 min gry mieliśmy 73:61 dla AZS.

Celnym rzutem zza linii 6,75 m zaczęła się czwarta kwarta. Jego autorem był ponownie Papić (61:76). Trefl starał się pobudzić do gry będący w dobrej formie Zagorac, ale trudno było odrabiać straty z dziurawą obroną. AZS odpowiadał na trafienia Trefla kolejnymi akcjami trzypunktowymi i w połowie kwarty prowadził 87:70. To mocno podcięło skrzydła gospodarzom. Choć zaczęli trafiać także z dystansu, to rywale spokojnie dążyli do zwycięstwa, a przy okazji zdobycia 100 punktów. Uczynił to na 25 sekund przed końcem Marek Zywert.

Wyniki 15 kolejki:

• ARKA GDYNIA - Spójnia Stargard 89:88 (17:21, 27:23, 27:18, 18:26)
  • TREFL SOPOT- AZS Koszalin 90:100 (23:23, 17:31, 21:19, 29:27)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Stelmet Enea BC Zielona Góra 78:102 (23:28, 19:24, 15:21, 21:29)
  • BM Slam Stal Ostrów Wlkp. - Anwil Włocławek 73:80 (14:15, 19:28, 23:22, 17:15)
  • King Szczecin - Polski Cukier Toruń 95:98 (30:23, 31:24, 21:22, 13:29)
  • Legia Warszawa - Polpharma Starogard Gd. 91:76 (20:28, 21:16, 26:15, 24:17)
  • Miasto Szkła Krosno - GTK Gliwice 101:89 (27:25, 27:15, 27:18, 20:31)
  • TBV Start Lublin - Rosa Radom 109:90 (32:22, 32:19, 25:30, 20:20)

Opinie (33)

• Wycofajcie ten zespól bo poruta (3)

a kasę dajcie na siatę.

• 16 10

• (1)

A czym się różni siatka w wydaniu trefla od kosza??? Równie kolorowy, stan rzeczy i analogiczni fachowcy

• 9 0

• jak to w Treflu

• 4 1

• Wy tylko zabierać innym byście chcieli .. Lechia piach dajcie na siatkę, kosz piach dajcie na siatkę.. A może tak poszukajcie sobie nowego sponsora a nie szukajcie go w innych dyscyplinach . I żeby nie było, życzę z całego serca aby taki sponsor się znalazł .

• 1 0

• Gaście światło, szkoda prądu...

• 21 2

• brawo prezes,brawo dyr.sportowy!

książkowy przykład jak zniszczyliscie koszykówkę w Sopocie!

• 31 1

• A za chwilę wyjazd do Torunia, który wygrał z Koszalinem za +24pkt

Żle to widzę

• 14 0

• A tu znowu wpadka (2)

W Szczecinie +10 z zespołem, który był wyżej w tabeli od nas, w Ergo Arenie też 10 - niestety, na plus dla Koszalina, który był sąsiadem w tabeli. Bez takich ,,obowiązkowych" wygranych będziemy latać między miejscami 10-16. Do końca 15 kolejek i liczba wpadek zmalała do zera, by myśleć o play-off (chociaż to i tak graniczy z cudem).

• 9 1

• (1)

myśl raczej o meczach o wszystko z Krosnem i Spójnią,bo inaczej zamiast EBL bedzie 1liga!

• 8 0

• Myślę jednak, że chłopaki się wybronią.

• 1 3

• (2)

Smigielski dramat. Niech zdobycz punktowa was nie zmyli

• 9 5

• (1)

w ofensywie jeszcze dziś wyjątkowo do przeżycia, ale defensywa dramat... chyba Śmigło lepszy już nie będzie

• 5 0

• Przypadek... dłużej składa się do rzutu niż ja parze herbatę, niezdecydowanie... Baker notorycznie robi krok za trójkę i rzuca bezsensowne długie za dwa. Dramat

• 5 0

• Gdzie jest Kula?
    Już czas na niego...trzeba się rozstać

• 5 1

• Koncówka ...

tam gdzie zwykle yt/piohost PS. Jak jeszcze ze Spójnią będzie w plecy to Koniec Trefla

• 10 0

• Teraz 15 do przodu, playoff i półfinały że śledziami

• 5 1

• Tradycyjnie dno

• 9 1

10.12 (czw) godz.17:35 Zastal Enea BC Zielona Góra typuj bez publiczności TREFL Sopot
18.12 (pt) PGE Spójnia Stargard TREFL Sopot
26.12 (sob) TREFL Sopot Anwil Włocławek
30.12 (śr) ASSECO ARKA Gdynia TREFL Sopot
18.03.2021 (czw) Polski Cukier Toruń TREFL Sopot
16.11 (pon) godz.17:35 MKS Dąbrowa Górnicza 72:81 bez publiczności TREFL Sopot
10.11 (wt) godz.18:00 TREFL Sopot 79:60 bez publiczności Śląsk Wrocław
05.11 (czw) godz.17:35 Legia Warszawa 78:72 bez publiczności TREFL Sopot LIVE!

Wyniki 14 kolejki:

• Anwil Włocławek - ASSECO ARKA GDYNIA 86:78 (17:23, 24:19, 19:16, 26:20)
  • TREFL SOPOT - Polski Cukier Toruń 96:67 (24:12, 23:16, 28:23, 21:16)
  • HydroTruck Radom - King Szczecin 83:73 (17:23, 15:15, 19:25, 32:10)
  • Legia Warszawa - GTK Gliwice 95:85 (19:18, 20:22, 34:25, 22:20)
  • Zastal Enea BC Zielona Góra - Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. 105:85 (29:18, 31:35, 21:12, 24:20)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Śląsk Wrocław 82:88 (15:16, 18:21, 17:27, 32:24)
  • PGE Spójnia Stargard - Polpharma Starogard Gd. 71:60 (26:15, 17:10, 15:20, 13:15)
  • Pszczółka Start Lublin - Enea Astoria Bydgoszcz (przełożony na 6.12)