Trefl Sopot wziął rewanż na Legii w Warszawie za stracony Puchar Polski koszykarzy

Jacek Główczyński
9 marca 2024, godz. 19:30
Opinie (12)

Aaron Best był najbardziej wartościowym koszykarzy w wygranym meczu Trefla Sopot nad Legią w Warszawie. Zaliczył double-double, czyli dwucyfrowy wynik w punktach i zbiórkach. Aaron Best był najbardziej wartościowym koszykarzy w wygranym meczu Trefla Sopot nad Legią w Warszawie. Zaliczył double-double, czyli dwucyfrowy wynik w punktach i zbiórkach.

Trefl Sopot wygrał na wyjeździe z Legią Warszawa 85:70 (19:24, 20:13, 20:13, 26:20) w 23. kolejce Orlen Basket Ligi i umocnił się na pozycji wicelidera Orlen Basket Ligi. Żółto-czarni wzięli rewanż za stracony w lutym na rzecz rywali Puchar Polski. Najbardziej wartościowym koszykarzem na Bemowie był Aaron Best, który zaliczył double-double, czyli dwucyfrowy wynik w zdobyczach punktowych oraz w zbiórkach. 13 zebranych piłek to najlepszy wynik Kanadyjczyka w tym sezonie.

LEGIA: Holman 13 (1x3, 10 zb.), Vital 12 (2x3, 7 as., 6 st., 5 zb.), Jackson 10 (1x3), Kolenda 6, Sobin 2 oraz Wyka 10 (1x3), Ponitka 7 (1x3), Cowels III 6, Kulka 4,

TREFL: Best 22 (4x3, 13 zb.), Varadi 8 (1x3, 5 as.), Van Vliet 8 (2x3), Scruggs 5 (1x3, 6 zb.), Groselle 4 (5 zb.) oraz Barnes 10 (2x3), Zyskowski 10 (1x4), Schenk 10 (1x4, 6 zb.), Witliński 8 (6 zb.), Musiał

Trefl Sopot stawił się w Warszawie z zamiarem wzięcia rewanżu za przegrany półfinał Pucharu Polski 81:96 i ostatecznie oddanie zdobytego w 2023 roku trofeum w ręce stołecznej drużyny. Żółto-czarni nie liczyli na zmęczenie rywali, którzy 6 marca doskonale rozpoczęli ćwierćfinał FIBA Europe Cup, gromiąc hiszpański Bilbao Basket 83:64.

Trefl Sopot nie obronił Pucharu Polski koszykarzy. Bez sukcesu w konkursie trójek Trefl Sopot nie obronił Pucharu Polski koszykarzy. Bez sukcesu w konkursie trójek

- W Sosnowcu Legia trafiała niesamowite rzuty, a do tego dodała fizyczność i zaangażowanie. My niestety nie dojechaliśmy na to spotkanie. Teraz chcemy przede wszystkim postawić się w obronie, szczególnie w akcjach jeden na jednego. Legia ma kilku zawodników, którzy niemal w pojedynkę mogą wygrać mecz. Szykujemy się na 40 minut wojny - mówił przed meczem Radosław Soja, drugi trener Trefla.
I wojna rzeczywiście była. Ostatnie trzy minuty drugiej kwarty były rozgrywane przez dobry kwadrans, gdyż nie brakowało przewinień technicznych, oglądania video przez sędziów, przerw na żądanie trenerów, a nawet Treflowi przydarzyła się kara za wystawienie piątki bez polskiego koszykarza. A i tak upiekło się Jakubowi Schenkowi, który miał w tym sezonie grać w Legii, który twardo potraktował Christiana Vitala.

Na przerwę sopocianie zeszli z 2-punktową przewagą (39:37), gdyż w ostatnim rzucie z dystansu Vitala piłka długo kręciła się po obręczy, by ostatecznie nie wpaść do celu. Zresztą w pierwszej połowie rzut za trzy "nie siedział" w Legii. W tym elemencie miała zaledwie 16 procent skuteczności, trafiając zaledwie trzy takie próby.

Jedna z nich należała do środkowego znanego z występów w Asseco Arce Gdynia (lata 2017-2020). Dariusz Wyka z 10 punktami niespodziewanie do przerwy był najlepiej punktującym w zespole miejscowych. W Treflu już zgodnie z planem takim samym dorobkiem odpowiedział Aaron Best.

Sprawdź, co miał do powiedzenia Geoffrey Groselle, środkowi Trefla Sopot Sprawdź, co miał do powiedzenia Geoffrey Groselle, środkowi Trefla Sopot

Po przegranej inauguracyjnej kwarcie 19:24, a właściwie ostatnich 6 minut tej odsłony od wyniku 13:11 na swoją korzyść, Trefl zagrał bardzo konsekwentnie w dwóch następnych kwartach. Co ciekawe w obu z nich wygrał po 20:13, co pokazywało jakość w defensywie.

Zgodnie z tym co zapowiadał trener Soja była to agresywna gra w obronie. Co prawda skutkowała ona aż 19 rzutami wolnymi dla Legii do przerwy, ale w ostatecznym rozrachunku to się opłacało.

Na początku 32. minuty gry po trójce Paul Scruggs'a Trefl odskoczył na 64:52. Natomiast niemal dokładnie trzy minuty później zza łuku przymierzył Best i zrobiło się 72:59. Skuteczność w tym elemencie sopocian wynosiła wówczas 40 procent (10/25), gdy rywali była o połowę niższa.

Best też doskonale walczył na desce, zbierając 13 piłek. Żółto-czarni wygrali zbiórki zespołowo 46:35, co przy dużej nieskuteczności rywali, pozwalało im powiększać przewagę. Gospodarze spudłowali m.in. aż 31 rzutów za trzy, a ich skuteczność z gry wyniosła tylko 30 procent.

Trefl Sopot - Legia Warszawa 77:69. Rekord sezonu koszykarzy. Blisko 8,5 tys. kibiców Trefl Sopot - Legia Warszawa 77:69. Rekord sezonu koszykarzy. Blisko 8,5 tys. kibiców

Stołecznej drużynie dały się trudy fizyczne związane z obciążeniami i z tym meczem i tym na międzynarodowej arenie. Tym bardziej, że trener Marek Popiołek skorzystał tylko z czterech rezerwowych.

Ostatecznie Trefl odniósł jeszcze bardziej okazałe zwycięstwo nad Legią niż 11 listopada 2023 roku, również w Orlen Basket Lidze. Wówczas w Ergo Areny, podczas meczu kaszubskiego, w blisko 8,5 tysiąca kibiców wygrał 77:69.

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 23 4 19 1856:2031 27
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.
Tabela wprowadzona: 2024-03-10

Wyniki 23 kolejki

• Legia Warszawa - TREFL SOPOT 70:85 (24:19, 13:20, 13:20, 20:26)
  • Arriva Polski Cukier Toruń - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA 101:86 (28:18, 24:16, 30:21, 19:31)
  • Polski Cukier Start Lublin - Anwil Włocławek 88:80 (24:22, 25:19, 15:21, 24:18)
  • PGE Spójnia Stargard - MKS Dąbrowa Górnicza 83:93 (19:26, 18:25, 25:25, 21:17)
  • Icon Sea Czarni Słupsk - Tauron GTK Gliwice 72:81 (16:19, 23:17, 16:22, 17:23)
  • King Szczecin - Enea Stelmet Zastal Zielona Góra 95:84 (17:15, 28:21, 25:24, 25:24)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 89:77 (19:18, 24:19, 19:23, 27:17)
  • Dziki Warszawa - Śląsk Wrocław 71:80 (15:21, 23:19, 19:20, 14:20)