Trefl Sopot przegrał z Polskim Cukrem. Blisko sensacji u wicelidera

21 punktów Milana Milovanovicia nie pomogło Treflowi w Toruniu. Sopocianom tym samym nie udało się przerwać serii zwycięstw Polskiego Cukru przed własną publicznością. fot. Maciej Czerniak / trójmiasto.pl

Trefl Sopot nie dał rady i poległ na wyjezdzie w meczu z wiceliderem Energa Basket Liga - Polskim Cukrem Toruń 83:90 (22:23, 27:27, 15:20, 19:20), choć przez sporą część meczu walczył jak równy z równym. W drużynie Sopocian zadebiutował i zagrał od pierwszej minuty pozyskany w ostatnim tygodniu Ovidijus Varanauskas. Litwin zdobył 15 punktów i był ważną postacią w zespole Jukki Toijali.

Polski Cukier: Umeh 14 (2x3), Mbodj 12, Cel 11 (1x3, 9zb.), Gruszecki 11 (3x3, 8as.), Lowery 7 (1x3, 7as.) oraz Kulig 17 (1x3, 6zb.), Śnieg 6, Sulima 6, Grochowski 0

TREFL: Milovanović 21 (7zb. , Varanauskas 15 (7zb. , Śmigielski 11 (1x3), Kolenda 7 (4as.), Leończyk 0 (4zb.) oraz Baker 14 (1x3), Kulka 7 (1x3), Jeszke 5 (1x3), Pułkotycki 3 (1x3)

Czytaj o nowych wzmocnieniach w Treflu Sopot

Przed meczem z Polskim Cukrem Toruń na wypożyczenie do Jamaleksu Polonii 1912 Leszno odszedł Jakub Motylewski. Następnego dnia w klubie zameldował się natomiast Ovidijus Varanauskas, dla którego mecz w Toruniu miał być pierwszym w barwach Trefla Sopot.

Pewnym było, że wyjazdowe spotkanie z Polskim Cukrem Toruń nie będzie należało do kategorii meczów najłatwiejszych. Drugi zespół w tabeli nie przegrał jeszcze przed własną publicznością w obecnym sezonie, natomiast drużyna z Sopotu do meczu przystępowała z ostatniej lokaty.

Wynik spotkania na toruńskiej hali otworzył debiutujący w żółto-czarnych barwach Ovidijus Varanauskas. Do końca pierwszej kwarty obie drużyny wymieniały ciosy i niespodziewanie to gospodarze musieli gonić przyjezdnych po tym jak punkty w początkowej fazie zdobywali Milan Milovanović, Łukasz Kolenda i Piotr Śmigielski, a po 4 minutach gry mieliśmy wynik 4:10. Wówczas Aaron Cel rzutem za 3 zmniejszył przewagę, by po chwili nowy nabytek Sopocian odpowiedział w identyczny sposób (7:10).

Po 9 minutach przewaga gospodarzy wynosiła już 6 punktów, jednak zawodnicy Polskiego Cukru zdołali odrobić straty i objęli prowadzenie w ostatnich sekundach kwarty, kiedy to najpierw efektownym wsadem akcję wykończył Cheikh Mbodj, a na dwie sekundy przed ostatnim gwizdkiem celny rzut wykonał Tomasz Śnieg, ustalając tym samym wynik pierwszej kwarty 23:22.

Po gwizdku zaczynającym drugie 10 minut meczu gra ponownie zaczęła układać się pod dyktando podopiecznych Jukki Toijali, którzy szybko zdobyli 4 punkty i mogli podwyższyć prowadzenie, jednak Ian Baker nie trafił rzutem zza linii 6,75 m. Wtedy odpowiedzialność za zdobycze punktowe w zespole z Torunia wzięli debiutujący Daniel Kulig oraz Michael Uteh, którzy w tej części meczu zdobyli po 9 punktów. Żółto-czarni nie składali broni i do szatni w połowie meczu schodzili z 1-puntkową stratą, a na tablicy wyników widniał rezultat 50:49.

W drugiej połowie koszykarze Trefla nie mieli już tyle szczęścia, czego przykładem były niecelne rzuty, złe podania, niepotrzebne faule, a nawet błędy przy kozłowaniu. Skrupulatnie wykorzystywali to zawodnicy z Torunia, którzy zaliczyli serię 8 punktów po 6 minutach trzeciej kwarty i mieli na swoim koncie 11 oczek więcej (66:55). Sopocianie uspokoili jednak grę i w kilkanaście sekund doprowadzili do stanu 66:60. W trakcie ostatnich dwóch minut żaden z koszykarzy nie potrafił trafić do kosza i dopiero na sekundę przed końcem tej części meczu dokonał tego Daniel Kulig, a do kolejnej kwarty zawodnicy obu ekip przystępowali z wynikiem 70:64.

Widać było, że obu zespołom zależało na wygranej i w ostatniej fazie spotkania bardziej skupiali się na defensywnie, niż szarżowaniu na połowie przeciwnika. Efektem były jedyne 3 zdobycze punktowe po stronie gospodarza i 2 po stronie gości po 4 minutach gry (76:68). Nic dziwnego zatem, że zapachniało niespodzianką, jednak w końcówce Trefl nie wytrzymał tempa, a zawodnicy z Torunia kontynuowali dobrą passę oddając 5 celnych rzutów, doprowadzając tym samym do przewagi 14 punktów (82:68).

Patryk Pułkotycki w ostatniej minucie celnym rzutem za 3 poderwał jeszcze kolegów do walki (90:79), a jego śladami poszli Milan Milovanović i Łukasz Kolenda (90:83), jednak było już za późno by myśleć o zwycięstwie w tym spotkaniu.

Wyniki 16 kolejki:

• Anwil Włocławek - ARKA GDYNIA 66:83 (24:19, 17:22, 10:20, 15:22)
  • Polski Cukier Toruń - TREFL SOPOT 90:83 (23:22, 27:27, 20:15, 20:19)
  • Legia Warszawa - Start Lublin 83:78 (23:8, 14:28, 26:20, 20:22)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - GTK Gliwice 79:86 (19:19, 16:28, 24:15, 20:24)
  • Miasto Szkła Krasno - Polpharma Starogard Gdański 100:92 (21:26, 25:18, 23:27, 31:21)
  • King Szczecin - Spójnia Stargard 91:62 (30:11, 24:13, 23:24, 14:14)
  • HydroTruck Radom - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 80:84 (17:20, 29:22, 18:17, 16:25)
  • AZS Koszalin - Stelmet Enea BC Zielona Góra 72:81 (16:22, 21:35, 25:10, 10:14)