Arged BM Stal Ostrów Wlkp. - Trefl Sopot 70:71 po wolnym na 2 sekundy przed końcem

4 listopada 2023, godz. 19:45
Opinie (9)

Żan Tabak może odetchnąć z ulgą. Trefl Sopot na 2 sekund przed końcem gry obronił wygraną w Ostrowie Wielkopolskim, choć miał już 16-punktową przewagę. Żan Tabak może odetchnąć z ulgą. Trefl Sopot na 2 sekund przed końcem gry obronił wygraną w Ostrowie Wielkopolskim, choć miał już 16-punktową przewagę.

Trefl Sopot wygrał na wyjeździe z drużyną Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski 71:70 (25:19, 18:13, 17:19, 11:19) w 7. kolejce Orlen Basket Ligi. O wygranej podopiecznych Żana Tabaka przesądził rzut wolny Benedeka Varadiego na dwie sekundy przed końcem gry. Tych nerwów można było z pewnością uniknąć, gdyż żółto-czarni na początku trzeciej kwarty mieli nawet 16 punktów przewagi.

ARGED: Kulig 21 (2x3, 7 zb.), Skele 10 (13 as.), Brembly 8 (1x3), Silins 7 (1x3), Mikalauskas 4 (6 zb.) oraz Durisić 12 (8 zb.), Chatman 5 (1x3, 5 as.), Załucki 3 (1x3), Sewioł, Sulima

TREFL: Zyskowski 16 (1x3, 5 zb.), Witliński 7 (6 zb.), Scruggs 6, Varadi 4, Best 4 (1x3) oraz Barnes 15 (3x3, 5 zb.), Van Vliet 11 (8 zb.), Musiał 4, Tomczak 4

Żan Tabak po dwóch ostatnich porażkach musi grać o uratowanie posady. W Ostrowie Wielkopolskim wymienił dwa ogniwa w wyjściowej piątce w porównaniu z ostatnim spotkaniu w Stargardzie, które zostało zakończone porażką 73:80.

Przeczytaj o zmianach już dokonanych i możliwych w najbliższym czasie w trójmiejskich klubach koszykarzy Przeczytaj o zmianach już dokonanych i możliwych w najbliższym czasie w trójmiejskich klubach koszykarzy

Przeciwko Agredowi do podstawowego składu weszli: Paul Scruggs i reprezentant Polski - Jarosław Zyskowski. Ostrowianie, którzy do tego meczu przystępowali dokładnie z odwrotny bilansem niż sopocianie, czyli mając 4 zwycięstwa i 2 porażki, od początku gry znaleźli się w opałach.

Wynik meczu otworzył Zyskowski, a Mikołaj Witliński poprawił na 4:0. Gospodarze na prowadzenie wyszli dopiero na 16:15 po rzutach wolnych Davida Brembly, ale tylko na chwilę. Wynik w 7. minucie odbił Andy Van Vliet, następnie dwiema trójkami popisał się Auston Barnes, a rezultat pierwszej kwarty na 25:19 ustalił Szymon Tomczak.

Drugą odsłonę trójką otworzył Aleksander Załucki, ale pięć ostatnich minut przed przerwą ponownie należało do Trefla, który po 20 minutach gry prowadził 43:34. Na uwagę zwracała skuteczność w rzutach za dwa sopocian, która momentami zbliżała się do 70 procent! Ponadto przyjezdni dominowali na tablicach.

Ten ostatni element był śrubowany również w trzeciej kwarcie, po której przewaga w zbiórkach Trefla wynosiła już 36:22. W miejscowej ekipie najmocniej starał się gonić wynik Damian Kulig. Natomiast w ekipie gości punktujących na dobry poziomie od początku: Zyskowskiego i Barnsa wsparł Van Vliet, który nie oszczędzał się pod tablicami i zbliżał się do double-double, ale ostatecznie zabrakło mu dwóch zbiórek.

To po jego akcji 2+1 sopocianie prowadzili w ostatniej minucie trzeciej kwarty 60:49. Natomiast rekordową przewagę - jak się później okazało - osiągnęli w 23. minucie, gdy po trójce Aarona Besta było 50:34.

Jednak w czwartej kwarcie były nerwy, gdyż rzut "nie siedział" żółto-czarnym taka jak przed przerwą. Ponadto już w 32. minucie boisko opuścił Best, gdyż piąty faul popełnił w ataku. Na niespełna 4 minuty przed końcem gry Arged zbliżył się na 3 punkty (62:65). Tref odpowiedział wolnym Zyskowskiego oraz udaną akcją Scruggsa.

Niestety Benedek Varadi sfaulował przy rzucie za trzy Kuliga i było tyle rzutów wolnych dla ostrowianina. Gdy po chwili wsparł go Nemanja Durisić, doszło do remisu 68:68. Do końca zostało 29 sekund i trener Tabak wziął czas.

Ustawiona została akcja, którą skutecznie wykończył Zyskowski. Wówczas grę przerwał miejscowy szkoleniowiec - Andrzej Urban. On najwyraźniej wytypował do rzutu Kuliga i był to dobry wybór. Znów był remis, tym razem 70:70. Warto również podkreślić wkład w doprowadzeniu do nerwowej końcówki Aigarsa Skele, który w miejscowych szeregach rozdał aż 13 asyst i dorzucił 10 punktów.

Ale ostateczny bohater był inny. Na 2 sekundy przed końcem Varadi został sfaulowany przez Rodney'a Chatmana. Z dwóch rzutów wolnych reprezentant Węgier wykorzystał tylko jeden, ale to wystarczyło do zwycięstwa. Durisić, który zebrał piłkę, nie trafił za trzy punkty.

16 Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia 6 1 5 479:536 7

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.
Tabela wprowadzona: 2023-11-05

Wyniki 7 kolejki

• Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - TREFL SOPOT 70:71 (19:25, 13:18, 19:17, 19:11)
  • Anwil Włocławek - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA (przełożony na 20.12)
  • King Szczecin - Polski Cukier Start Lublin 81:85 (23:25, 17:15, 22:27, 19:18)
  • Dziki Warszawa - Tauron GTK Gliwice 87:88 (15:25, 24:19, 22:14, 18:21)
  • Legia Warszawa - Arriva Twarde Pierniki Toruń 91:84 (27:13, 16:18, 16:30, 15:13, d:17:10)
  • Domelo Sokół Łańcut - PGE Spójnia Stargard 73:86 (12:25, 16:18, 27:21, 18:22)
  • Śląsk Wrocław - Enea Stelmet Zastal Zielona Góra 77:66 (18:13, 20:13, 16:21, 23:19)
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - MKS Dąbrowa Górnicza (przełożony na 5.12)

Opinie (9)

• heheh

dobra fota, adekwatna do meczu przebiegu i sytuacji trenera w klubie :)

• 9 0

• Ufff, szczęśliwe ale jednak zwycięstwo na wyjeździe.

Można było ten mecz zamknąć bez nerwówki ale zawodnicy podejmowali delikatnie mówiąc nienajlepsze decyzje. Varadi rzutowo dziś nie do poznania ale każdemu może się zdarzyć słaby mecz, dobrze że chociaż na piłce i w obronie grał na sowim poziomie. ZNowu zaskoczył Barnes, szkoda że tak rzadko. Sruggs nie dojechał na mecz, grał jak nieprzytomny zwłaszcza w końcówce. Witliński - głowa, głowa i jeszcze raz głowa, umiejetności ma jakie ma ale najwiecej szkód robi jego głowa. MIkołaj, przy takim wjeździe to skaczącego Sulimę trzeba powiesić a nie pchać sie pod jego blok z rozpędu - ile jeszcze lat bedziesz nabierał doświadczenia? Tomczak wypada lepiej przy WItlińskim mimo mniejszych minut po kontuzji. Ogólnie to zbyt łatwo oddajemy niepotrzebne faule (gdzieś pod koszem przeciwnika przy wznawianiu gry lub blisko połowy boiska gdzie nie ma zagrożenia) Bryluje w tym Witliński ale i Best, z którego w dalszym ciągu nie ma dużego pożytku za to jest dużo problemów z faulami. Owszem, miewa przebłyski ale jak na zapowiadaną gwiazdę to trochę mało pokazał w tych 7 meczach. Van Vliet poprawnie ale mógłby dać więcej. Zyzio dobrze zaczął ale trochę pochopnych rzutów w końcówce, na szczęście trafił ważny wjazd w ostatniej minucie. No i na pochwałę zasługuje człowiek od czarnej roboty czyli Musiał. Niestety po raz kolejny koszykówka pokazuje jak ważny jest wzrost i siła gdyż Kuba na parkiecie to niemalże pewne wykorzystywanie przewag pod koszem przez drużynę przeciwną ale z tym nic nie zrobimy. Pytanie czemu w tej sytuacji Błażej nie dostał minut?
    Poza tym to brawo za zbiórkę pod obiema tablicami i małą liczbę strat. Do poprawy na pewno rzuty wolne. No i dalej trzeba pamietać że gramy przez 40 minut i nawet trzy dobre kwarty mogą nie wystarczyć
    Na szczęście Stal w tym sezonie ma syndrom spasionych kotów, praktycznie niezmieniony skład ale mniejsza żywotnośc i ochota do gry.

• 17 1

• Dobrze, że zwycięstwo

Wygrana w Ostrowie nie może nie cieszyć, ale gra zespołu wciąż wygląda fatalnie. Od czasu objęcia zespołu przez trenera Tabaka gra Trefla opiera się na współpracy kilku dobrych zagranicznych grajków. Taka strategia od dawna już na PLK nie wystarcza. Trefl gra przede wszystkim niesystematycznie i bez pomysłu. Jak zablokują się Varadi i Van Vliet to zespół leży w ofensywie. Dziś nie mogli odjechać na więcej niż 2pkt przez 4-5 posiadań... Jeżeli mamy w Sopocie aspiracje na poważną koszykówkę to porą podziękować Tabakowi i "liderom" zagraniczym typu Best i zacząć budować zespół na lata. Po jaką cholerę inwestować w rozwijających się młodych zawodników (PLUTA czy Urbaniak), jeżeli po roku są oni wymieniani za zagranicznych najemników??

• 11 3

• Zdrowia dla Kuby Musiała ! (2)

Zderzenie z Mikalauskasem wyglądalo bardzo groźnie. Akurat w tej sytuacji nie był to zamiar Mikalauskasa, natomiast generalnie Litwin gra bardzo niebezpiecznie i czas, żeby sędziowie nauczyli się to zauważać. Pojawia się tendencja obawy sędziów w gwizdaniu fauli niesportowych i technicznych w halach w Ostrowie i włocławku. Publiczność w tych halach jest bardzo podobna, atmosfera zbliżona do tej jaka panuje na meczach piłki nożnej i pewnie po meczu sędziowie wcale nie czują się bezpiecznie. Zawodnicy Stalówki zachowywali się bardzo agresywnie w stosunku do sędziów i gdyby dotyczyło to graczy Trefla na pewno poleciałyby dachy. Niestety władczy beton ligi reaguje bardzo ospale o ile wcale. Transmisja tv kolejny raz pozostawia wiele do życzenia, kłopoty z fonią , obrazem, ilość kamer i Jankowskim , którego percepcja nie pozwala na komentarz live. Jak to wyraził się ostatnio Romański w stosunku do graczy (dość złośliwie) - Don Kichot i Sancho Pansa , a mnie skojarzyło się to od razu z tymi dwoma zadowolonymi "komentującymi" panami.

• 7 0

• problem w tym że nie gwizdnęli kilka metrów wcześniej faulu Brambley'a (1)

na skutek którego Musiał stracił nieco panowanie nad piłką i ją gonił zderzajac się później z Litwinem.
      Niby lekkie potrącenie ale kilka takich albo lżejszych w trakcie meczu sędziowie odgwizdywali bez wahania. To prawda też, ze kilka pyskówek ze strony zawodników Stali zostało puszczonych przez sędziów mimo uszu.
      Wracamy do starego porblemu tzw linii orzeczniczej, jedna sprawa jaką linie wyznaczą sobie sędziowe w danym meczu a druga to na ile się jej konsekwentnie trzymają przez 40 minut

• 4 0

• Merytoryczne uzupełnienie i cenne uwagi. Właśnie utrzymanie linii, wydaje mi się nie wytrzymuje, ze względu na presję publiki. Z kolei dzika publika zachęca zawodników gospodarzy do agresji.

• 1 0

• Vidin wolny ... (1)

a w lepszych pieniądzach nie powinno być trudno podpisać better Besta lub rzucające combo.

• 2 3

• Vidin niech jedzie gdzie indziej szukać pracy. U nas miał za dobrze , w Zastalu praca bez presji, w Śląsku też jakoś obok meczów przechodził, tłusty, rozleniwiony kot ...