Astoria Bydgoszcz - Trefl Sopot 77:82. Udana pogoń koszykarzy w drugiej połowie

Michał Kolenda po raz pierwszy w tym sezonie był najlepszym strzelcem Trefla Sopot. Zdobył 19 punktów, a przy trafionych czterech "trójkach" zachował 100-proc. skuteczność. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Trefl Sopot wygrał na wyjeździe z Eneą Astoria Bydgoszcz 82:77 (11:18, 15:28, 30:12, 26:19) w rozegranym awansem meczu 15. kolejki. Żółto-czarni przegrywali różnicą 20 punktów po pierwszej połowie, ale po przerwie odrobili straty i zaliczyli szóste zwycięstwo w tym sezonie EBL. Jednym z ojców sukcesu był Michał Kolenda, który miał 100-proc. skuteczność przy czterech rzutach z dystansu.

ASTORIA: Chyliński 17 (2x3), Sanders 13 (9 as., 6 zb.), Loncar 11 (10 zb.), Gabrić 10 (2x3), Krasuski 0 oraz Dambrauskas 14 (1x3), Frąckiewicz 6 (10 zb.), Nizioł 4 (7 zb.), Nowakowski 2

TREFL: M. Kolenda 19 punktów (4x3), Olejniczak 16, Ł. Kolenda 11 (1x3), Gruszecki 8 (2x3), Leończyk 8 (10 zb.) oraz Paliukenas 9 (1x3), Moten 9 (1x3, 6 zb.), Haws 2

Pierwotnie tego dnia miało dojść do spotkania Trefla Sopot ze Śląskiem Wrocław, jednak rywale trafili na kwarantannę. Dlatego zdecydowano o rozegraniu meczu awansem z 15. kolejki z Eneą Astoria Bydgoszcz. Trener Marcin Stefański nie dokonywał zmian i postawił na tę samą "5", co w poprzednim starciu z HydroTruck Radom.

Żółto-czarni mają najefektywniejszą "5" w EBL

Spotkanie zaczęło się od celnego rzutu Dominika Olejniczaka, ale po chwili to gospodarze wyszli na prowadzenie po akcjach Michała Chylińskiego. Przyjezdni doprowadzili do remisu 7:7 w 5. minucie, ale później ciężko było im "wstrzelić" się do kosza i przyglądali się jak rywale odskakują.

Nieskuteczność żółto-czarnych raziła także w drugiej kwarcie. W całej pierwszej połowie nie trafili ani jednej "trójki", mimo 9 prób. Ich celność z gry wyniosła zaledwie 29 proc. przy 37 rzutach po 20 minutach. Problemu z punktowaniem nie mieli za to koszykarze z Bydgoszczy, którzy w 13. minucie prowadzili różnicą już 15 "oczek". Jeszcze przed zejściem do szatni przewaga wzrosła do 20 punktów, gdy rzuty wolne wykorzystał Marcin Nowakowski.

Żółto-czarni zabrali się do odrabiania strat po przerwie. Zaliczając kilkupunktowe serie zbliżali się do remisu z każdą minutą. W końcu z dystansu trafili: Karol GruszeckiDarious Moten. Gdy po niespełna ośmiu minutach drugiej połowy celny rzut zaliczył też Martynas Paliukenas, przewaga stopniała do 11 punktów. Goście szli za ciosem i ostatecznie udało się dogonić rywali. Rzuty wolne wykorzystał Łukasz Kolenda, a wynik 58:56 zwiastował wiele emocji w ostatniej partii.

Wystarczyła chwila, byśmy mieli remis 58:58. Goście objęli prowadzenie po trafieniu Łukasza Kolendy i przez 6 kolejnych minutach oglądaliśmy wyrównaną walkę. 180 sekund przed końcem przyjezdni doszli do pierwszej znaczącej przewagi (74:68). Niedługo potem goście doprowadzili do wyrównania, ale wtedy z dystansu trafił młodszy z braci Kolendów. "Kropkę nad i" postawił TJ Haws, ustanawiając wynik spotkania 82:77.

Trefl Sopot - wyniki w sezonie 2020/21

Końcowa skuteczność z gry Trefla zatrzymała się na 38 proc. (29 z 75 rzutów). W drugiej połowie wzrosła jednak celność zza linii 6,75 m, bo goście trafili 9 "trójek". Wyrównana walka była pod koszem, gdzie koszykarze Astorii zebrali o 2 piłki więcej (49 do 47).

Wyniki 9 kolejki:

• GTK Gliwice - Pszczółka Start Lublin 85:80 (22:18, 27:17, 20:21, 16:24)
  • Polpharma Starogard Gd. - Legia Warszawa 90:97 (10:25, 24:14, 23:27, 33:31)
  • Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek 94:85 (21:29, 27:19, 26:17, 20:20)
  • Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. - King Szczecin 91:59 (21:12, 22:18, 21:11, 27:18)
  • PGE Spójnia Stargard - Enea Astoria Bydgoszcz, przełożony na 25.10
  • Mecze odwołane z powodu zagrożenia epidemicznego
  • HydroTruck Radom - Zastal Enea BC Zielona Góra
  • ASSECO ARKA GDYNIA - MKS Dąbrowa Górnicza
  • TREFL SOPOT - Śląsk Wrocław
  • Mecz awansem z 15. kolejki
  • Astoria Bydgoszcz - TREFL SOPOT 77:82 (18:11, 28:15, 12:30, 19:26)
  • Mecz zaległy z 8. kolejki
  • Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. - GTK Gliwice 83:61 (18:15, 22:13, 24:18, 19:15)
  • Mecz awansem z 10. kolejki
  • Pszczółka Start Lublin - King Szczecin 85:75 (17:24, 28:18, 16:14, 24:19)

Opinie (30)

• Dramat (3)

Atak i obrona dramatyczna, pierwsza polowa w ataku ZERO pomysłu na grę a obrona totalnie nie istniała. Druga polowa, trochę niecelnych rzutów z bydgoszczy i nerwówka przeniosła się na nasza korzyść. Potrzebujemy trenera z głową i doświadczeniem, poniewaz chcac grac w play off to z taka gra lepiej się tam nie pchać. Kolenda Ł jak zwykle swoje i swoje piękne błędy, żenada.

• 8 29

• Malkontent (2)

No tak ma Pan racje trener zły , kolendziaki tez!!! Jak to mówią , świnie kwiczą karawana jedzie dalej bilans 6-3 przy budżecie na około 10-11 miejsce. Ale masz racje !!! Takich Ludzi jak ty , którzy nie maja
      pojęcia jest dużo. Zdrowia życzę przede wszystkim umysłowego , nie masz pojęcia :)

• 12 1

• Haha

No tak masz racje, nie mam pojęcia. To pokaz gdzie tu są pomysły na grę i kiedy nie było błędów kolendy w ostatnich minutach i nie tylko którzy dawali wynik na -. A po drugie porozmawiamy za pare meczy :) obrońco wielki

• 1 12

• Szkoda energii

Nie karm trolla. To jakiś frustrat.

• 4 2

• LG

Ł.Kolenda nadaje się do pchania karuzeli.