Zdemolowana obrona Startu

Marta
15 lutego 2013 (artykuł sprzed 11 lat)
Michał Jankowski (z piłką) zdobył 11 punktów dla Startu w derbach Pomorza. Michał Jankowski (z piłką) zdobył 11 punktów dla Startu w derbach Pomorza.

W W listopadzie koszykarze Startu sprawili olbrzymią niespodziankę, wygrywając w Słupsku. Niestety, przy ul. Olimpijskiej zespół Energi Czarnych wziął srogi rewanż za tamto niepowodzenie. Pod wodzą Andreja Urlep odniosła w Trójmieście drugi okazały sukces. Gdynianie na własnym parkiecie nie mieli nic do powiedzenia, przegrywając wysoko 64:97 (14:32, 24:24, 9:18, 17:23).

START: Wojdyła 12, Jankowski 11, Mokros 11 (7 zb.), Mordzak 8, Malczyk 0 - Rothbart 10, Kowalczyk 6, Andrzejewski 4, Kucharek 2, Pełka 0

CZARNI: Brandwein 23 (5x3, 7 as.), Gadri-Nichlson 14, Knutson 11, Dabkus 11 (12 zb.), Kostrzewski 10 - Nowakowski 12, Trice 11, Dutkiewicz 4, Tomaszek 1, Osiński 0.

Gdyńscy kibice liczyli zapewne na to, że "efekt nowej miotły" z jakim często ma się do czynienia w sporcie po zmianie trenera trwał, w przypadku druzyny Czarnych, jedynie w Sopocie. Być może i tak było, ale nie oznacza to wcale, że słupszczanie rozegrali w piątkowy wieczór gorsze zawody.

Od pierwszej akcji uwidoczniła się ich przewaga. Zarówno jeśli chodzi o tempo i dokładność gry jak i  skuteczność rzutową. Gdynianie już po 5 minutach przegrywali 5:15 i z każdą akcją przewaga gości powiększała się. W 9 minucie było już 28:10 dla Energi Czarnych.

Podopieczni Andreja Urlepa bezbłędnie rozgryźli sposób gry w defensywie zespołu gdyńskiego, nie pozwolili gospodarzom na szybką, zespołową grę i całkowicie kontrolowali przebieg zawodów. Po 10 minutach gry było już 32:14 dla Czarnych.

Przez pierwsze minuty drugiej kwarty obydwa zespoły zdobyły w sumie zaledwie 6 punktów (17:35 w 14 minucie) jednak później nie miały już kłopotów ze zdobywaniem punktów. Ta część gry była też najlepsza w wykonaniu gdynian, którzy wykorzystując pewne rozluźnienie w szeregach gości zaczęli chwilami dochodzić do głosu. W drugiej kwarcie padł remis 24:24 ale i tak na przerwę drużyny schodziły przy znacznej przewadze zespołu przyjezdnego.

W trzeciej kwarcie Czarni znów zaczęli powiększać swoją przewagę w 23 minucie było już 63:43 dla gości a dwie minuty później 66:45. W przeciwieństwie do drugiej kwarty teraz gdynianie nie mogli znaleźć drogi do kosza gości. W 28 minucie było już 70:47 dla Czarnych i nie zwolnili oni tempa swojej gry nawet wówczas gdy w 29 minucie za pięć fauli "spadł" Robert Tomaszek.

W ostatniej kwarcie pewni swego goście dawali niekiedy popisy efektownych zagrań, zresztą dopingowani byli przez o wiele głośniejszą - niż fani gospodarzy - grupę kibiców. Czarni za wszelką cenę chcieli osiągnąć barierę 100 punktów. Na niespełna półtora minuty przed końcem meczu prowadzili już 95:58 ale gdynianom udało się ostatecznie powstrzymać napór gości, a na otarcie łez, równo z końcową syrena zza łuku trafił Grzegorz Mordzak.

- Wypełniliśmy nasze założenia taktyczne, jestem bardzo zadowolony z drużyny, która zagrała bardzo dobrze. Rozpracowaliśmy Start, przede wszystkim ich sposób gry w obronie. Stosują wysoką obronę i często zmieniają strefę na każdy swego. Nam udało się ich powstrzymać w tym elemencie i to był klucz do naszego dzisiejszego zwycięstwa. Owszem pracowałem z trenerem Startu razem wiele lat, ale nie uważam, że dawało mi to dzisiaj jakąś przewagę - powiedział po meczu trener Czarnych Andrej Urlep.

- Przede wszystkim muszę pogratulować przeciwnikom świetnego spotkania. Od samego początku zagrali bardzo dobrze, zagrali na świetnej skuteczności, zwłaszcza na dystansie. To zmusiło nas do rozciągnięcia obrony i wówczas nie byliśmy już tak skuteczni w defensywie, przegraliśmy też walkę na tablicach. Nie pokazaliśmy dziś nic z tego co potrafimy i to były przyczyny naszej porażki - powiedział po meczu trener Startu David Dedek.

Wyniki 20 kolejki

• START GDYNIA - Energa Czarni Słupsk 64:97 (14:32, 24:24, 9:18, 17:23)
  • TREFL SOPOT - Anwil Włocławek (91:74 (19:21, 20:19, 28:20, 24:14)
  • ASSECO PROKOM GDYNIA - Jezioro Tarnobrzeg 89:54 (25:18, 19:9, 25:9, 20:16)
  • Kotwica Kołobrzeg - PGE Turów Zgorzelec 75:73 (21:14, 18:24, 19:21, 17:14)
  • Polpharma Starogard Gdański - Stelmet Zielona Góra 102:88 (16:28, 28:14, 29:24, 29:22)
  • AZS Koszalin - Rosa Radom 87:82 po dwóch dogr. (9:21, 17:14, 16:21, 17:3, d1. 9:9, d2. 19:14)
  • PGE Turów Zgorzelec - AZS Koszalin 82:77 (19:18, 17:10, 18:20, 28:29) - zaległy mecz 19.kolejki
Marta

Opinie (9)

• Start spadnie z ligi (1)

Mam wrazenie ,ze Start nie utrzyma sie w lidze Pierwsza runde miał dabra patrzac na skałd ale w rundzie rewanzowej zaliczy 1 no moze dwie wygrane