Doświadczenie Vardy zaprocentowało w końcowce

Krzysztof Klinkosz
24 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Koszykarze Asseco Prokomu dopiero w szóstym meczu bieżącej edycji Euroligi wygrali po raz pierwszy. Po zaciętym spotkaniu na własnym parkiecie mistrzowie Polski pokonali BK Chimki Moskiewski Region 71:67 (12:12, 20:24, 16:12, 23:19). Jednym z głównych autorów zwycięstwa był Ratko Varda, który w ostatniej kwarcie zdobywał kluczowe punkty. Niestety, w ostatniej akcji gdynianie nie upilnowali Siergieja Monii, który rzutem za trzy sprawił, że to rywale mają lepszy bilans dwumeczu.

ASSECO PROKOM: Varda 14, Brown 8, Eldridge 7, Giddens 5, Burrell 2 - Ewing 13, Widenow 12, Jagla 6, Łapeta 2, Hrycaniuk 2, Szczotka 0.

Chimki: Langford 17, Monia 14, Eze 7, Lopez 7, Panin 0 - Loncar 8, Fridzon 6, Sawrasienko 6, Kelati 2, Planinić 0.

W składzie zespołu z Rosji pojawił się jednak Thomas Kelati kontuzjowany ostatnio reprezentant Polski, który rozpatrywany był także jako gracz Asseco Prokomu.

Z kolei trener Tomas Pacesas po raz kolejny zaskoczył zestawieniem wyjściowej piątki. Nie znalazł się w niej nikt z krajowego składu Asseco Prokomu, za to na parkiecie pojawił się Courtney Eldridge.

Wynik otworzył rzutem spod kosza po własnej zbiórce Ronald Burrell jednak błyskawicznie w odpowiedzi za trzy punkty trafił Raul Lopez. Obydwie ekipy miały na początku meczu kłopoty ze skutecznościaą. W 4 minucie było 4:3 dla gospodarzy.

Bobby Brown, który w pierwszym meczu tych drużyn bardzo szybko "spadł" z boiska, chciał najwyraźniej się zrehabilitować. Po jego wolnych w 5 minucie było 6:5 dla Asseco Prokomu. 4 punkty z tego dorobku należało właśnie do Amerykanina.

Rosjanie próbowali zdobywać punkty rzutami za 3 punkty, gdynianie, tak jak zapowiadał ich trener, grali szybkie akcje, jednak zarówno jedna jak i druga drużyna zapomniała o tym co w sporcie najważniejsze - zdobywaniu punktów.

W 7 minucie było tylko 6:6. Po kolejnych akcjach na nieznaczne prowadzenie wyszli goście, zdobywali oni punkty jedynie z wolnych i w 9 minucie było 10:6 dla ekipy z Rosji.

W ostatniej minucie gdynianie wreszcie przyspieszyli i zaczęli zdobywać punkty. Blokiem na Zoranie Planiniciu popisał się Jan Hendrik Jagla a później Niemiec pobiegł pod kosz rywali i trafił na 10:12, wreszcie tuż przed syreną kończącą pierwszą część meczu trafił Ewing i było 12:12.

Gdyński rozgrywający trafił także tuż po wznowieniu gry i mistrzowie Polski wyszli na prowadzenie 14:12. "Przy okazji" był też faulowany, wykorzystał wolnego i było 15:12.

W 13 minucie dwa razy z rzędu "trójki" trafili gospodarze, najpierw uczynił to Filip Widenow a później Jagla i było już 22:16 dla gospodarzy.

Trener Chimek wziął czas i powstrzymał ofensywę gdynian. Po punktach m.in. Kelatiego było już tylko 22:21 dla Asseco Prokomu. Po chwilowej niemocy rzutowej mistrzów Polski J.R. Giddens trafił zza łuku i było 25:21 dla gospodarzy.

Chimki ponownie zniwelowały stratę (27:27) ale wówczas swoje pierwsze punkty w Eurolidze zdobył doświadczony Eldridge. Były gracz Kagera Gdynia zdecydował się na dynamiczne wejście pod kosz z lewej strony, był jednak faulowany ale bez trudu wykorzystał dwa wolne (29:27).

Ten sam zawodnik za chwilę dostał piłkę po zbiórce Adama Hrycaniuka i trafił za 3 punkty (32:30), niestety kolejnych dwóch szans na punkty - po rzutach osobistych - już nie wykorzystał.

W końcówce drugiej kwarty to goście zagrali skuteczniej. Po "trójce" Siergieja Monii było już 36:32 dla Rosjan. Takim też wynikiem zakończyła się pierwsza połowa.

W dwóch pierwszych kwartach Ewing zdobył 7 a Jagla 6 punktów dla mistrzów Polski zaś dla Chimek 11 "oczek" zdobył Monia.

W drugiej połowie pierwsze punkty dla gdynian zdobył Eldridge (34:36). Do remisu w 23 minucie doprowadził Giddens po indywidualnej akcji (36:36). Niestety w kolejnych akcjach goście wręcz wzorcowo wymanewrowali gdyńską obronę i zdobywali punkty z łatwych pozycji. W 26 minucie było 43:38 dla Chimek.

W 28 minucie z parkietu musiał zejść Planinić, który pod gdyńskim koszem upadł i najprwadopodobniej doznał kontuzji nadgarstka. Po wolnym Lopeza było 46:42 dla Chimek.

Za moment Widenow zniwelował straty na 44:46 a Hrycaniuk doprowadził do kolejnego w meczu remisu (46:46). Po kolejnych punktach Bułgara mistrzowie Polski objęli prowadzenie 48:46 ale niemal natychmiast Sergio Scariolo wziął czas. Po 30 minutach meczu był remis 48:48.

Na początku ostatniej odsłony punkty dla zespołu z Gdyni zdobywał tylko Varda. Eks-koszykarz Chimek po 4 celnych wolnych doprowadził do stanu 52:50. Po pierwszych w meczu punktach Vardy z gry było 56:50 a w 34 minucie gospodarze objęli najwyższe w meczu prowadzenie (58:50) po tym jak Brown efektownym, dynamicznym wsadem zdobył punkty.

Niestety kolejne akcje gości gdynianie kończyli faulami a gracze z Rosji nie mylili się na linii rzutów wolnych. W 35 minucie było 58:56.

W ważnym momencie, na nieco ponad 3 minuty przed końcem meczu za 3 punkty trafił Widenow (63:58). Kolejna "trójka" tym razem Vardy dała gdynianom prowadzenie 66:60.

Gdyński środkowy rozgrywał świetną końcówkę meczu, po jego punktach na 52 sek. przed końcem było 69:64 dla mistrzów Polski. Gdynianie utrzymali już do końca wygraną ale w ostatniej sekundzie Monia trafił za 3 punkty i gdynianie nie odrobili strat z pierwszego meczu, przegranego 76:82.

Pozostałe wyniki
Partizan Belgrad - Żalgiris Kowno 68:62 (23:14, 21:15, 10:14, 14:19), Maccabi Electra Tel-Awiw - Caja Laboral 81:70 (21:15, 17:17, 17:19, 26:19).

• 2 5

• niestety dla aseco zamojski nie sędziuje (4)

• 18 29

• (2)

Przecież Zamojski meczu derbowego nie wypaczył ! W sytuacji gdzie odgwizdał dwa faule Hrycaniuk przy drugiej próbie żadnej nie wykorzystał... więc o co chodzi ?!

• 10 5

• Adam zachował się fair na linii osobistych!

To on faulował Gustasa, ale kalosze gwizdnęli 4. faul Litwinowi, a chwilę później 5. pomimo tego, że CZYŚCIUTKO wybił piłkę wyprowadzającem aseco. Mam dalej wymieniać "drukowanie"?

• 8 9

• chodzi o to, że zapisali Gustasowi 4 faul, a po rzutach Hrycaniuka piłka była znowu po stronie Asseco. Odgwizdywanie dwóch fauli równocześnie to bardzo rzadki widok, a w mojej opini faul Gustasa (choć ewentualny, bo Hrycaniuk też się z nim przepychał) był raczej przed faulem na Giddensie. Nie ma co wracac do tematu, bylo, minęło...

• 3 0

• smutny człowieku

widać, że masz zaleganie za porażkę z niedzieli i syndrom psa ogrodnika zarazem

• 9 1

• Drużyna przegrywa i kibice sukcesu zostali w domach,haha. (3)

• 13 30

• Bo taki honor i tradycja!

• 6 14

• A czego się spodziewałeś? :d Taki target, dzieci znalazły w końcu w Gdyni klub dla siebie, gdzie można się PoLaNSowaĆ

• 4 12

• ja mam pytanie:

w rumii w magdonaldzie okolo 21:30 zajechal autokar z chlopami w dresach na blachach ZS, i coś tam z napisaem 'polpharma'. co to za druzyna była i gdzie grała, że sie tam znalezli?

• 0 0

• 6-12

Dobry wynik!!

• 7 9

• 25-23

Wyszedłem tylko na fajkę, a tu coś takiego!
    Grać Chimki!!!

• 8 21

• Arce Prokom Słońce Bałtyku

• 7 19

• 32-36 po drugiej kwarcie

• 2 18

• jest ok dalej Chimiki tak trzymac a frekwencja hoho (5)

• 4 24

• nie byłeś, nie widziałeś, nie opowiadaj głupot

• 8 3

• nie ma to jak frekwencja w sopdańsku (3)

dopiero jak przyjechała Gdynia to się arena zapełniła

• 9 5

• Hmmm... (2)

Faktycznie przyjechała gdynia... chyba cała, skoro taka frekwencja była :D
        A swoją drogą to wystarczyło by wyrobić najwyższą średnią w lidze na cały sezon !
        gdynia stolicą koszykówki.... chyba stolicą złodziei !!!
        Nie potraficie sami wypracować sukcesów sportowych, to kradniecie (Trefl Sopot, Spójnia Gdańsk) albo kupujecie (vide Arka). Barwy was zobowiązują...

• 2 4

• Hmmm...

a czy hala tzw na granicy Gdańsk/Sopot nie jest przypadkiem pod administracją Gdańska ?:) co technicznie oznaczałoby że Trefl Sopot gra tylko i wyłącznie w Gdańsku - chyba sprzedali się hehehehe

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 30 5 25 2413:2653 35

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.

Wyniki 30 kolejki

• TREFL SOPOT - King Szczecin 92:98 (13:27, 30:17, 27:30, 22:24)
  • Icon Sea Czarni Słupsk - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA 93:82 (27:29, 21:20, 23:17, 22:16)
  • Dziki Warszawa - PGE Spójnia Stargard 70:67 (13:21, 22:15, 17:18, 18:13)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Enea Stelmet Zastal Zielona Góra 126:60 (33:16, 40:15, 28:15, 25:14)
  • Polski Cukier Start Lublin - Legia Warszawa 92:112 (25:27, 22:26, 27:21, 18:38)
  • Anwil Włocławek - Arriva Polski Cukier Toruń 91:70 (20:19, 25:20, 18:13, 28:18)
  • Śląsk Wrocław - Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 98:79 (28:19, 28:20, 20:22, 22:18)
  • Tauron GTK Gliwice - MKS Dąbrowa Górnicza 73:110 (11:33, 19:27, 26:24, 17:26)