Koszykarze Startu zakończyli sezon

21 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 11 lat)
Michał Jankowski i jego koledzy ze Startu Gdynia ligowy sezon zakończyli zwycięstwem. Michał Jankowski i jego koledzy ze Startu Gdynia ligowy sezon zakończyli zwycięstwem.

Koszykarze Startu Gdynia wygrali na wyjeździe z Polpharmą Starogard Gdański 74:71 (13:20, 19:15, 14:14 28:22). Gdynianie odnieśli swoje drugie w tym sezonie wyjazdowe zwycięstwo w Tauron Basket Lidze i uniknęli zakończenia sezonu na ostatnim miejscu w lidze.

POLPHARMA: Majewski 16 (4x3), Mirković 12 (1x3, 11 zb.), Nowakowski 12 (2x3), McCauley 10 (1x3, 10 zb.), Hicks 7 (1x3) - Sarzało 6 (2x3), Andriuškevičius 6, Radwański 2, Neumann 0.

START: Jankowski 20 (4x3), Mordzak 13 (1x3), Rothbart 12 (5 zb.), Malczyk 8 (2x3), Pełka 0 - Wojdyła 13 (1x3, 5 zb.), Kowalczyk 4 (6 zb.), Andrzejewski 4,

21 kwietnia 2013, godz. 15:00
Polpharma Starogard Gdański
START Gdynia

94% 428 typowań Polpharma Starogard Gdański
6% 26 typowań START Gdynia

Beniaminek z Gdyni, któremu po porażce w Kołobrzegu w oczy zajrzało widmo ukończenia rozgrywek na ostatniej pozycji, w Starogardzie Gdańskim grał o pełną pulę, by nie czekać na wieści z Tarnobrzegu, gdzie Kotwica walczyła z Jeziorem. Po niespełna czterech minutach gry podopieczni Davida Dedeka przegrywali 4:10, ale celne rzuty Michała JankowskiegoRoberta Rothbarta pozwoliły zmniejszyć dystans do dwóch punktów.

Dobrze dysponowany zza łuku Jankowski (4/7 celnych "trójek" w całym meczu) na chwilę wyprowadził gdynian nawet na prowadzenie 13:12, ale gospodarze pierwszą kwartę zakończyli serią 8:0. W drugiej partii na pierwsze punkty przyszło czekać ponad dwie minuty, gdy serię niecelnych rzutów przerwał kapitan Startu Grzegorz Mordzak. Polpharma utrzymywała jednak przewagę około 10 punktów, ale w ostatnich 60 sekundach przed przerwą start zaliczył serię 7:0 zakończoną trzypunktowym rzutem Marcina Malczyka.

W kolejnych 10 minutach Start nie zdołał zbliżyć się do rywali na dystans mniejszy niż trzy "oczka" prowadząc jednak wyrównany pojedynek. Gdynianie, którzy skuteczność rzutów gry w całym spotkaniu mieli lepszą o blisko 10 procent, już w pierwszych sekundach ostatniej kwarty doprowadzili jednak do remisu. Zza łuku trafił Malczyk, ale jego drużynę rywale pokarali bardzo szybko - dwiema "trójkami" w ciągu zaledwie 20 sekund odpowiedzieli Bartosz SzarzałoŁukasz Majewski (55:49).

O czas poprosił trener Dedek, ale gospodarze odskoczyli po nim na osiem punktów. Właśnie taką serię odpowiedzieli jednak gdynianie, którzy po trafieniu zza łuku Jankowskiego doprowadzili do remisu 59:59. Chwilę później identycznym rzutem obrońca Startu wyprowadził swój zespół na upragnione prowadzenie 62:61. "Trójką" poprawił Mordzak i choć w ten sam sposób a 35 sekund do końca meczu do remisu 71:71 doprowadził Ben McCauley, Start nie wypuścił ciężko wywalczonego prowadzenia z rąk.

Na cztery sekundy do końca spotkania z faulem trafił Mordzak, który wykorzystał także rzut wolny. Gospodarze poprosili po przerwę, ale oddany po niej rzut z dystansu w wykonaniu McCauleya nie trafił do kosza, a gdynianie zebrali piłkę nie pozwalając na kolejną próbę. Start zakończył tym samym sezon dopiero drugim wyjazdowym zwycięstwem (w listopadzie udało im się sensacyjnie wygrać z Czarnymi w Słupsku), które pozwoliło zakończyć sezon na przedostatniej lokacie.

• O miejsca 1-6:
  • ASSECO PROKOM Gdynia – Anwil Włocławek 90:85 (26:24, 19:23, 22:24, 23:14)
  • Energa Czarni Słupsk – TREFL Sopot 79:85 ( 20:14, 18:18, 18:20, 18:22, d. 5:11)
  • Stelmet Zielona Góra – PGE Turów Zgorzelec 73:102 (18:28, 21:34, 16:18, 18:22)