Gdynianom zabrakło zimnej krwi

Krzysztof Klinkosz
3 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat)

Koszykarze Startu w meczu ze Stelmetem Zielona Góra pokazali duży hart ducha, ale jednocześnie dało o sobie znać ich niedoświadczeni w grze w najwyższej lidze. Gdynianie zniwelowali stratę z 21 punktów do 6 w połowie czwartej kwarty, ale nie wykorzystali serii nieudanych zagrać rywali. Tym samym beniaminek przegrał we własnej hali 67:76 (13:22, 12:18, 22:19, 20:17)

START Gdynia
Stelmet Zielona Góra

17% 70 typowań START Gdynia
1% 2 typowania REMIS
82% 330 typowań Stelmet Zielona Góra

START: Wojdyła 14, Jankowski 6, Mordzak 5, Malczyk 3, Pełka 2 - Kowalczyk 12, Kucharek 12, Rothbart 10, Mokros 3, Andrzejewski 0.

STELMET: Hosley 17, Hodge 15, Stević 12, Stelmach 7, Chanas 3 - Jones 11, Cesnauskis 7, Sroka 4, Łapeta 0.

Początek meczu w hali GOSiR-u utwierdzał tylko w przekonaniu, że Stelmet ma wyraźny "trójmiejski kompleks". Drużyna z Zielonej Góry, w której pierwsze skrzypce grają Walter HodgeQuinton Hosley, początkowo utrzymywała dystans do gospodarzy tylko dzięki punktom Olivera Stevicia. Gdynianie prowadzili 3:0 i 8:4 w 5 minucie.

Po tym czasie jednak goście zaczęli rozpędzać się szybko złapali rytm gry i drugie 5 minut pierwszej kwarty wygrali aż 18:5. Po 10 minutach było więc 22:13 dla Stelmetu, który całkowicie zdominował gospodarzy. Start grał niepewnie na tablicach i zbyt niedokładnie aby przeciwstawić się rywalom.

W drugiej kwarcie goście dołożyli jeszcze 6 punktów do swojej przewagi i do szatni schodzili przy prowadzeniu 40:25. Co ciekawe najskuteczniejsi wcale nie byli ani Hodge, ani Hosley a tylko Rob Jones i Stević, którzy solidarnie zgromadzili po 8 punktów.

Na początku trzeciej kwarty po trafieniu Hosleya było 48:27 dla Stelmetu, to było najwyższe prowadzenie gości w tym meczu. Jednak do końca rywalizacji było jeszcze daleko o czym postanowili przypomnieć koszykarze Startu.

Gdynianie postawili wszystko na jedną kartę, znacznie przyspieszyli swoje akcja a Stelmet, który najwyraźniej dopisywał już sobie 2 punkty w tabeli, zaczął się gubić. Pogoń gospodarzy była długa ale niemal nie zakończyła się pełnym sukcesem.

Szkoda, tym bardziej, że zielonogórzanie, którym zaczęły drżeć ręce popełniali podstawowe błędy. W 34 minucie po "trójce" Sebastiana Kowalczyka było już tylko 62:56 dla Stelmetu. W kolejnej akcji zgubił piłkę w ataku Hodge (błąd podwójnego kozłowania), niestety kontra nie dała gdynianom punktów. Za chwilę zza łuku nie trafił Cesnauskis ale Jarosław Mokros za szybko zdecydował się na dalekie podanie i Robert Rothbart nie doszedł do piłki. Wreszcie gdyński center najpierw popełnił faul w ataku a później nie trafił w idealnej, zdawałoby się, sytuacji.

To dało gościom czas na uporządkowanie szyków. Trójka Mantasa Cesnauskisa i za chwilę Hosleya dał gościom prowadzenie (76:59), które "przypilnowali" do końca.

- To było ważne dla nas zwycięstwo, które rodziło się w bólach i dużym stresie niczym w szpitalu na sali porodowej. Na naszej ekipie wywierana jest bardzo duża presja wyniku, mówi się o nas jak o kandydacie do mistrzostwa, to nie pomaga, a prawda jest taka, że my dopiero budujemy nową drużynę. Mówi się o nas, że jeśli wygrywamy to tylko dlatego, że przeciwnik był słaby, jak przegrywamy wszyscy pytają co się z nami dzieje - powiedział po meczu trener Stelmetu Mihailo Uvalin.

- Stelmet był dziś lepszy i trzeba im pogratulować zwycięstwa. Cóż można powiedzieć o meczu popełniliśmy 29 strat, pozwoliliśmy rywalom na zebranie 15 piłek na naszej tablicy. Przeciwnik zdobył z tego ponad 40 punktów przy całkowitym swoim dorobku 76 punktów, to starczy za cały komentarz - powiedział po meczu trener Startu David Dedek.

Wyniki 6 kolejki

• START Gdynia - Stelmet Zielona Góra 67:76 (13:22, 12:18, 22:19, 20:17)
  • TREFL Sopot - PGE Turów Zgorzelec 80:76 (25:19, 19:24, 19:18, 17:15)
  • ASSECO PROKOM Gdynia - Rosa Radom 72:67 (17:10, 14:19, 17:13, 24:25)
  • Polpharma Starogard Gdański - Anwil Włocławek 75:85 (16:33, 21:24, 17:13, 21:15)
  • AZS Koszalin - Kotwica Kołobrzeg 72:61 (14:15, 20:14, 24:15, 14:17)
  • Jezioro Tarnobrzeg - Energa Czarni Słupsk 73:85 (18:17, 9:29, 22:14, 24:25)

Opinie (9)

• Właśnie wróciliśmy

Dziękujemy naszego zespołowi za emocje, zasłuzyliście na brawa! Podobnie jak Ci, co Was dopingują:) Niestety, Zielona Góra była jednak lepsza (pressing - zwłaszcza w I i II kwarcie, rozegranie - Hodge!), zwiedli mnie jedynie występujący tam Polacy. W Starcie brakuje dobrego rozgrywającego (choć Kowalczyk dzisiaj naprawdę sporo dobrego zrobił) no i skrzydłowego, bo - moim zdaniem - ekstraklasa to za wsyokie progi dla Mokrosa. No i kurcze ćwiczyć te rzuty wolne! Zbyt wiele punktów dzisiaj przez to uciekło...

• 12 0

• było bardzo blisko...pierwszy raz byłem dziś na Starcie i jestem pod wrażeniem gry tych młodych zawodników.emocji sporo zwłaszcza w IVQ.brawo!!!

• 9 1

• Też byłem pierwszy raz na Starcie - emocje były , ale wojownicze nastroje gdynian uspokoili szybko Ho-Ho.Gratulacje za walkę,ambicję ,aleStart nie ma czym straszyć .O ile pod koszem Rothbart i Wojdyła wyglądają (i grają nieźle), to na obwodzie brakuje groźnuch strzelców.Masa strat ,szczególnie w 1 polowie ( czy Mordzak ma siły tylko na 20 minut?), ustawiła mecz.Pamiętajmy jednak ,że ZG to jeden z mocniejszych przeciwników.Życzę Startowi wielu zwycięstw- nie raz pewnie pójdziemy im kibicować :)