Koszykarki zdominowały młodzieżowe rozgrywki. Medale w mistrzostwach Polski

dak.
30 maja 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
Zespół Fred Politechnika Gdańska (u góry) zdobył brąz mistrzostw Polski koszykarek do lat 15. Z kolei GTK Gdynia (na dole) zdobyło medal tego samego koloru w kategorii do lat 13. Zespół Fred Politechnika Gdańska (u góry) zdobył brąz mistrzostw Polski koszykarek do lat 15. Z kolei GTK Gdynia (na dole) zdobyło medal tego samego koloru w kategorii do lat 13.

Trójmiejskie koszykarki zdominowały młodzieżowe rozgrywki, zdobywając medale we wszystkich kategoriach. Finałowe turnieje o mistrzostwo Polski do lat 13. i 15. zostały zwieńczone brązem odpowiednio GTK Gdynia i Politechniki Gdańskiej. Tym samym dołączyły do starszych koleżanek ze Szkoły Gortata PG, które już wcześniej zdobyły srebro i złoto w rozgrywkach do lat 19. i 17.

Medale młodych koszykarek z Trójmiasta w sezonie 2021/22:

• U-19: Szkoła Gortata Politechnika Gdańsk - srebro
  • U-17: Szkoła Gortata Politechnika Gdańsk - złoto
  • U-15: Fred Politechnika Gdańsk - brąz
  • U-13: GTK Gdynia - brąz

Zakończył się cykl finałowych turniejów o mistrzostwo Polski koszykarek w młodzieżowych rozgrywkach. GTK Gdynia zdobyło właśnie brąz w kategorii U-13. Z kolei Fred Politechnika Gdańsk zajęło trzecie miejsce w kategorii U-15. Tym samym dołączyły do starszych koleżanek ze Szkoły Gortata PG, które wcześniej zdobyły złoto i srebro odpowiednio w kategoriach U-17 i U-19.

Przeczytaj wcześniejsze relacje z mistrzostw Polski:

Mistrzostwa Polski koszykarek do lat 19. Srebro Szkoły Gortata PG

Mistrzostwa Polski koszykarek do lat 17. Złoto Szkoły Gortata PG

U-13: GTK Gdynia z brązowym medalem

GTK GDYNIA U-13: Antonina Żembrowska, Weronika Ptach, Natalia Białek, Iizabela Hamadyk, Emilia Hoppe, Natalia Ossowska, Marianna Wtulich, Nicola Brzeska, Antonina Młodzianowska, Martyna Wasilewska, Zofia Białobrzewska, Nikola Gallas. Trener: Arkadiusz Korek, asystent: Bartosz Zarembski, Tomasz Cielebąk

Finałowy turniej o mistrzostwo Polski koszykarek do lat 13 rozgrywany był w Ostrowi Mazowieckiej. Rywalizacja zaczęła się od fazy grupowej, w której osiem zespołów walczyło w dwóch grupach. Po dwa najlepsze awansowały do półfinałów. O awansach decydowały wyniki pojedynczych spotkań, grano bez rewanżów. Natomiast pozostałe grały odpowiednio o miejsca 5-8.

GTK Gdynia zaczęło zmagania od porażki z MUKS Poznań 49:64. Jednak młode koszykarki podniosły się i w kolejnych spotkaniach pokonały Unia Basket Ostrołęka 60:53 oraz Kusy Szczecin 54:25. To pozwoliło im awansować do półfinału, ale w nim minimalnie przegrały ze Ślęzą BFD Wrocław 48:49.

W pojedynku o trzecie miejsce podopiecznym Arkadiusza Korka przyszło się mierzyć z MUKS Poznań, z którym przegrały na otwarcie turnieju. Tym razem się zrewanżowały i ostatecznie zakończyły zmagania na ostatnim miejscu podium. Natomiast mistrzem została Ślęza, która w finale pokonała Moskawę Środa Wielkopolska 65:45.

Mistrzostwa Polski koszykarek U-13. Wyniki GTK Gdynia:

faza grupowa
GTK Gdynia - MUKS Poznań 49:64 (9:8, 16:22, 14:24, 10:10)
GTK Gdynia - Unia Basket Ostrołęka 60:53 (12:10, 10:18, 13:18, 25:7)
Kusy Szczecin - GTK Gdynia 25:54 (5:9, 6:22, 8:10, 6:13)

półfinał
GTK Gdynia - Ślęza BFD Wrocław 48:49 (11:14, 8:10, 21:10, 8:15)

o 3. miejsce
GTK Gdynia - MUKS Poznań 48:43 (14:17, 9:6, 17:11, 8:9)

Pierwsza piątka turnieju:
Julia Kochajkiewicz (1KS Ślęza BFD Wrocław)
Gabriela Stefanowicz (UKS Moskawa Środa Wielkopolska)
Paulina Kępińska (UKS Moskawa Środa Wielkopolska)
Martyna Wasilewska (GTK Gdynia)
Joanna Bąk (MUKS Poznań)

FRED POLITECHNIKA GDAŃSKA U-15: Magdalena Kloska, Helena Danielewicz, Julia Zielińska, Alicja Ustaszewska, Sonia Giza, Nikola Matlakowska, Kinga Miksza, Agata Właz, Maria Gackowska, Emilia Ostrowska. Trener: Michał Kowalski, asystent: Lubow Szwecowa-Knap

U-15: Fred Politechnika Gdańsk na trzecim miejscu

Z kolei turniej o mistrzostwo Polski koszykarek do lat 15 był rozgrywany w Szkole Podstawowej 6 w Gdańsku. Przebiegł według takich samych zasad, jak w rozgrywkach U-13.

Fred Politechnika Gdańsk doskonale rozpoczęło zmagania, bo wygrał z Truso Elbląg 56:52 oraz z MUKS Poznań aż 77:33. Jednak w ostatnim meczu grupowym podopieczne Michała Kowalskiego przegrały z Enea AZS Poznań 52:60, dlatego też w półfinale przyszło im mierzyć się z MKS Polkowice.

Niestety i ta potyczka nie zakończyła się szczęśliwie, bo porażką 53:77. Jednak w decydującym meczu o brąz młode koszykarki z Gdańska pokonały Zagłębie Sosnowiec 69:54 i to one ostatecznie zdobyły medal.

Mistrzostwa Polski koszykarek U-15. Wyniki PG:

Truso Elbląg - Fred Politechnika Gdańsk 52:56 (13:9, 11:20, 10:12, 18:15)
Fred Politechnika Gdańsk - MUKS Poznań 77:33 (25:12, 15:9, 25:7, 12:5)
Fred Politechnika Gdańsk - Enea AZS Poznań 52:60 (11:21, 12:17, 16:7, 13:15)

półfinał
Fred Politechnika Gdańsk - MKS Polkowice 53:77 (16:20, 4:21, 9:15, 24:21)

Zagłębie Sosnowiec - Fred Politechnika Gdańsk 54:69 (15:21, 17:18, 13:10, 9:20)

Julia Koryzna (MKS Polkowice)
Helena Danielewicz (UKS Fred Politechnika Gdańsk)
Nina Micek (Zagłębie Sosnowiec)
dak.

Opinie (6)

• Symboliczne zestawienie dwóch drużyn: GTK Gdynia zawsze z rodzicami i to jest gwarancja długoletnich sukcesów (1)

• 4 2

• Gra GTK w ekstraklasie pozwoliła na wypromowanie m. in. takich zawodniczek jak Niemojewska, Rudzka,Bazan czy Wińkowska

Wszystkie nie zmieszczą się w VBW Arka Gdynia i dlatego część z nich zasili inne kluby. Najbardziej na tym długofalowo skorzysta kadra Polski.

• 1 1

• Tylko szkoda, że gtk się rozchodzi powoli. Np. Wińkowska do Lublina, Bazan Gorzów

• 1 1

• Zanosi się chyba na to, że kolejna Polka może wylądować we włoskiej Serie A1. W tamtejszych mediach znalazła się informacja, że 10 zespół włoskiej ekstraklasy z ubiegłego sezonu - Dinamo Sassari - jest zainteresowany zakontraktowaniem Anny Makurat. Jest to tylko jedno pytanie - czy ten klub wystąpi w EuroCup, tak jak to miało miejsce ostatnio w sezonie 2021/2022.

• 4 0

• (1)

Prezes zespołu z Lublina stwierdził w dzisiejszej wypowiedzi dla jednej z lubelskich gazet, że zamierzają zgłosić drużynę do eliminacji w Eurolidze. Skład będzie ogłaszany sukcesywnie od lipca - prezes zdradził jedynie, że zostaje pięć zawodniczek ze starego składu (2 z pierwszej piątki). Siedem będzie nowych, przy czym 2-3 to będzie młodzież. Jeśli chodzi o zawodniczki zagraniczne jedna z nich, Amerykanka, występuje obecnie w WNBA. Dodatkowo dołączą 2 Europejki. Co do zawodniczek z Polski - w przypadku pierwszej będzie to powrót do polskiej ligi, a druga w minionym sezonie występowała na parkietach EBLK.