Koszykarze Trefla wygrali z Polpharmą. Sześć dwucyfrówek

W meczu z Polpharmą Sasa Zagorac popisał się 42% skutecznością w rzutach za trzy punkty. Maciej Czarniak/ trojmiasto.pl

Koszykarze Trefla Sopot pokonali na własnym parkiecie Polpharmę Starogard Gdański 82:71 (23:19, 17:23, 22:16, 20:13). W drużynie Marcina Stefańskiego aż sześciu zawodników zapisało na swoim koncie dwucyfrową zdobycz, co było kluczem do triumfu z wyżej notowanym rywalem.

TREFL: Varanauskas 14 (3x3), Leończyk 14, Greene 10 (2x3), Milovanović 10 (15 zb.), Śmigelski 0 oraz Kolenda 10 (2x3), Baker 10 (2x3), Zagorac 9 (3x3), Flowers 3 (1x3), Kulka 0, Rompa 0, Pułkotycki 0

Polpharma: Kemp 17 (10 zb.), Bussey 15 (3x3), Gołębiowski 13 (1x3), Młynarski 7, Dzierżak 5 oraz Struski 6, Hicks 2, Prahl 0, Davis 0, Brenk 0

Na mecz z Polpharmą do kadry Trefla po przerwie spowodowanej urazami powrócili Sasa Zagorac oraz Ian Baker, jednak trener Marcin Stefański postanowił, że obaj rozpoczną rywalizację na ławce rezerwowych.

Przeczytaj co przed meczem z Polpharmą powiedział trener Trefla Sopot, Marcin Stefański

Sobotnie zmagania rozpoczęły się od trójki w wykonaniu litewskiego koszykarza Trefla, Ovidijusa Varanauskasa. Polpharma szybko odpowiedziała dzięki trafieniu Daniela Gołębiewskiego, a jeden celny rzut wolny oraz dwójka Adama Kempa dało pierwsze prowadzenie gościom. Następne dwie minuty należały do Pawła Leończyka, którego sześć oczek najpierw doprowadziło do remisu, a potem pozwoliło odzyskać inicjatywę punktową (11:9). Po chwili celny rzut zza linii 6.75 m. Phila Greene dał pięciopunktowy komfort prowadzenia sopocianom. Trefl miał okazję rozpędzić się i zbudować jeszcze większą przewagę, jednak rywale pozostawali czujni i nie dopuścili do odskoczenia gospodarzom na więcej niż sześć punktów. Na niespełna trzy minuty przed końcem inauguracyjnej części meczu na parkiecie pojawili się Zagorac i Baker. Ostatecznie pierwsza kwarta zakończyła się rezultatem 23:19 na korzyść Trefla.

Fatalna czwarta kwarta przesądziła o porażce Trefla w ostatnim meczu z GTK Gliwice

Nieco ponad minutę od startu drugiej kwarty zajęło Polpharmie odrobienie czterech punktów straty. Przy wyniku 23:23 za trzy trafił Baker, ale zawodnicy ze Starogardu Gdańskiego ponownie odrobili różnicę, a udane akcje Kempa i Filipa Struskiego pozwoliły Polpharmie zbudować aż pięć oczek przewagi (31:36). Grę Trefla próbował poderwać duet Greene i Varanauskas, ale ich trafienia pozwoliły jedynie zmniejszyć stratę. To wciąż Polpharma miała na swoim koncie więcej punktów. Na przerwę drużyna Artura Gronka schodziła przy prowadzeniu 42:40.

Już pierwsza punktowa akcja Trefa w trzeciej kwarcie pozwoliła w całości odrobić straty, a nawet uzyskać jeden punkt przewagi, dzięki trójce dobrze dysponowanego Greena. Kolejne minuty gry przyniosły bardzo zacięta rywalizację, podczas której oba zespoły naprzemiennie zyskiwały minimalną inicjatywę punktową. Kibiców zgromadzonych w Ergo Arenie mógł cieszyć fakt, że w barwach Trefla oprócz wspomnianych Greena i Varanauskasa wyróżniali się również Leończyk oraz Milan Milovanović. Cała czwórka w trakcie trwania trzeciej kwarty miała już na swoim koncie dwucyfrową zdobycz. Polpharma opierała swoją grę głównie na akcjach Kempa oraz Tre Bussey`a, a to zemściło się pod koniec kwarty, gdy wspomniani zawodnicy ze Starogardu byli już bardzo zmęczeni. Koszykarze Trefla wyczuli wtedy swoją szansę i zbudowali czteropunktową przewagę. Na dziesięć minut przed końcem meczu sopocianie prowadzili 62:58.

Ostatnia część meczu rozpoczęła się od trójki Bakera. Siedem punktów różnicy na korzyść Trefla było wynikiem komfortowym, jednak jeszcze nie w pełni bezpiecznym. Kolejne akcje wskazywały jednak, że prowadzenie gospodarzy jest wynikiem zasłużonym. Kolejny celny rzut za trzy, tym razem Zagoraca oraz dwie udane akcje Leończyka dały pierwszy raz w spotkaniu aż dwucyfrową przewagę punktową (72:62). Miejscowi koszykarze wyglądali coraz lepiej, a wręcz przeciwnie było w przypadku zawodników Polpharmy, którzy nie potrafili znaleźć skutecznej metody na zróżnicowaną grę sopocian. Ostatecznie Trefl wygrał 82:71, a do wcześniej wymienionej czwórki mającej na swoim koncie dwucyfrową zdobycz dołączyli jeszcze Łukasz Kolenda i Baker.

Wyniki 25 kolejki:

• TREFL SOPOT - Polpharma Starogard Gdański 82:71 (23:19, 17:23, 22:16, 20:13)
  • Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski - ARKA GDYNIA 65:75 (14:23, 15:22, 16:18, 20:12)
  • King Szczecin - TBV Start Lublin 72:75 (11:17, 23:19, 22:20, 16:19)
  • Anwil Włocławek - MKS Dąbrowa Górnicza 77:79 (25:20, 11:20, 15:15, 26:24)
  • Legia Warszawa - AZS Koszalin 79:69 (18:15, 24:16, 19:24, 18:14)
  • Miasto Szkła Krosno - HydroTruck Radom 76:92 (16:29,28:16,11:28,21:19)
  • GTK Gliwice - Polski Cukier Toruń 70:94 (17:27, 22:19, 10:25, 21:23)
  • Stelmet Enea BC Zielona Góra - Spójnia Stargard 104:87 (25:16, 29:30, 24:18, 26:23)

Opinie (18) 3 zablokowane

18.10 (pt) godz.19:00 TREFL Sopot typuj PGE Spójnia Stargard
26.10 (sob) Anwil Włocałwek TREFL Sopot
02.11 (sob) TREFL Sopot GTK Gliwice
07.11 (czw) Śląsk Wrocław TREFL Sopot
16.11 (sob) TREFL Sopot Start Lublin
12.10 (sob) godz.17:00 TREFL Sopot 81:81 95:91 po dogrywce Polpharma Starogard Gdański
04.10 (pt) godz.17:30 ASSECO ARKA Gdynia 87:66 TREFL Sopot LIVE!
28.09 (sob) godz.18:00 TREFL Sopot 90:77 King Szczecin
28.04 (nd) godz.17:45 AZS Koszalin 67:102 TREFL Sopot
20.04 (sob) godz.17:00 TREFL Sopot 82:88 King Szczecin

1 Start Lublin 4 3 1 333:315 7
2 King Szczecin 4 3 1 331:323 7
3 Anwil Włocławek 3 3 0 299:241 6
4 Polski Cukier Toruń 3 3 0 268:232 6