• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ligowiec Roku 2021. Eksperci oceniają cz. 2. Głosuj do północy 23 stycznia

Eksperci - górny rząd od lewej: Dariusz Gałdyś, Jarosław Hodura, dolny rząd od lewej: Tomasz Bajerski, Krzysztof Ignaczak.
Eksperci - górny rząd od lewej: Dariusz Gałdyś, Jarosław Hodura, dolny rząd od lewej: Tomasz Bajerski, Krzysztof Ignaczak. fot. Trojmiasto.pl/KFP/400mm.pl

To już ostatnie godziny 10. Plebiscytu na Najlepszego Ligowca Roku 2021 w Trójmieście. Głosowanie trwać będzie do północy 23 stycznia. Swoim wybrańcom możecie przydzielić 3, 2 oraz 1 punkt, klikając w poniższy link. Po cyklu wywiadów z nominowanymi, zamieszczamy opinie ekspertów. Ostatnio przedstawiliśmy rekomendacje dla tych, którzy na półmetku plasowali się na miejscach 5-8. Teraz oceny dla czołówki, które wystawili: Tomasz Bajerski, Dariusz Gładyś, Krzysztof Ignaczak i Jarosław Hodura. Ogłoszenie wyników w poniedziałek, 24 stycznia o godzinie 14.GŁOSUJ
Ligowiec Roku 2021


WIKTOR KUŁAKOW, żużlowiec Zdunek Wybrzeże Gdańsk
rekomendacja: TOMASZ BAJERSKI, m.in. były żużlowiec Wybrzeża Gdańsk, obecnie komentator Canal Plus


Tomasz Bajerski
Tomasz Bajerski fot. 400mm.pl
Wiktor Kułakow jest normalnym i ułożonym zawodnikiem. Ciężko trenuje, dużą wagę przykłada do sprzętu, dba o najmniejsze szczegóły, zawsze wszystko ma przygotowane i wymieniane na czas. Nie ma opcji, żeby coś u niego nie funkcjonowało w 100 proc. Dlatego robi wynik. Bardzo dobrze wspominam naszą współpracę.

Atutem Rosjanina są starty. Dobrze wychodzi spod taśmy i pewnie prowadzi motocykl na dystansie.

Jedną ze słabszych stron Wiktora może być jazda na bardzo przyczepnych torach. Ciężko mu na nich idzie, ale pewnie jest to spowodowane tym, że rzadko na takich jeździ i nie może się przełamać. W Toruniu nie zauważyłem u niego problemów z psychiką. Ma świetny team - z dwoma mechanikami w trójkę ładnie współpracują.

Współpraca z Kułakowem jest fajna i przejrzysta. Miał słabsze dni, ale każdemu się to zdarza. Jest jeszcze młody, z roku na rok będzie coraz twardszy, aż w końcu trafi do PGE Ekstraligi na stałe. Tego mu życzę.

10. Plebiscyt Trojmiasto.pl na Najlepszego Ligowca Roku 2021. Sprawdź kolejność na półmetkuZdecydowanie w najwyższej klasie rozgrywkowej może być kimś więcej niż tylko "drugą linią". Od wielu lat sprzęt przygotowuje mu tuner Ryszard Kowalski, ma ten sam skład mechaników, jeździ na równym poziomie. Zawsze należy do grona najskuteczniejszych żużlowców w eWinner 1. Lidze. Myślę, że w 2023 roku ktoś postawi na niego i zobaczymy go w PGE Ekstralidze. Wciąż ma na to czas, niedługo skończy dopiero 27 lat. Jason Doyle trafił tam jeszcze później, a zdążył się zadomowić i zostać mistrzem świata.

DUSAN KUCIAK, piłkarz Lechii Gdańsk
rekomendacja: DARIUSZ GŁADYŚ, były bramkarz i trener bramkarzy m.in. w Lechii Gdańsk


Dariusz Gładyś
Dariusz Gładyś fot. Mateusz Ochocki/KFP
Dusan Kuciak według mojej oceny jest najlepszym bramkarzem w historii Lechii Gdańsk. A na pewno jest najlepszy w czasach, które ja pamiętam, a potem sam grałem i później.

Śmiało też może konkurować o pierwszeństwo na tej pozycji obecnie w ekstraklasie. Tutaj powiedziałby, że jest jednym z najlepszych, gdyż równie wysoko oceniłby: Dante Stipicę, Artura BorucaVladana Kovacevicia.

Jeśli są tacy, którzy pamiętają Dusanowi błędy, to tylko dlatego, że gra on na niewdzięcznej pozycji. Bramkarz jest jak saper. Jak się pomyli, to zazwyczaj nic i nikt już go nie ratuje, pada gol. A potem to mu się wypomina. Przywołuje się to co złe, a o tym co dobre szybko się zapomina. A w przypadku Kuciaka w Lechii tych bardzo dobrych interwencji było zdecydowanie większych niż tych słabszych.

Dusan to przede wszystkim wielkie doświadczenie. Mimo że ma już swoje lata, to wciąż jest ambitny, głodny sukcesów i ciągle pracuje nad tym, aby być jeszcze lepszym bramkarzem. Jego największymi atutami są bardzo dogra gra na linii i refleks.

10. Plebiscyt na Najlepszego Ligowca 2021 Roku w Trójmieście - regulamin, jak głosować?Słabiej gra nogą, ale to efekt czasów, w których kształtował się jako bramkarz. Wówczas piłkarz na tej pozycji powinien potrafić przede wszystkim bronić. Teraz zaczyna się od gry nogami, a dopiero potem patrzy, czy ktoś jeszcze wie, co trzeba robić między słupkami.

Oceniając i chwaląc Dusana, nie można zapominać o jego charyzmie, którą pokazuje tak na boisku jak i poza nim. Każda drużyna potrzebuje 2-3 takich ludzi jak on, którzy potrafią uderzyć pięścią w stół i wyprostować pewne rzeczy i to tak, aby nie opuściły szatni.MARIUSZ WLAZŁY, siatkarz Trefla Gdańsk
rekomendacja: KRZYSZTOF IGNACZAK, były reprezentant Polski w siatkówce, obecnie prezes Asseco Resovii Rzeszów


Krzysztof Ignaczak
Krzysztof Ignaczak fot. Trojmiasto.pl
Mariusz Wlazły to człowiek o dwóch obliczach. Na boisku jest zawsze poważny, skoncentrowany na celu. Natomiast to inna osoba w szatni. Jest dowcipny, otwarty, lubiący pożartować. Lubi włączać się do dyskusji. Może nie jest duszą towarzystwa, ale zawsze bierze czynny udział w różnego rodzaju wydarzeniach. Ma pasje, które lubi realizować. Fotografia jest jedną z tych, w których się odnajduje. Jako typ samotnika potrafi rozgraniczyć pewne sprawy. Nie potrzebował blasku fleszy, ale zawsze miał wielkie serce i pomógł drugiej osobie, gdy była w potrzebie.

Sportowcy sami podejmują decyzję kiedy zejść ze sceny. Niejedni wysyłali go już na emeryturę, ale uważam, że on wciąż jest ewenementem. Szczególnie, że jest atakującym, bo było już kilku zawodników w tym wieku wieku, ale grali na rozegraniu czy jako libero.

Najlepszy Ligowiec Roku 2021 - kandydaci, którzy zdobyli nominację wraz z tytułem Ligowca MiesiącaMimo trudnej pozycji cały czas jest w "gazie" i prezentuje formę. Oczywiście to już nie będzie Mariusz sprzed 10, 15 czy 20 lat. Jednak jego umiejętności i doświadczenie mogą wyjść Treflowi tylko na korzyść. Na pewno służy dobrą radą, wiedzą, umiejętnościami czy doświadczeniem, które zdobywał na wielu parkietach. Zawsze profesjonalny.

Nie dziwię się, że tak utytułowana osoba bierze udział w plebiscytach. Warto głosować na takie "dinozaury" i docenić je za całokształt. Cieszmy się, że takie postacie wciąż mają pasję.

WOJCIECH PIOTROWICZ, rugbista Ogniwa Sopot
rekomendacja: JAROSŁAW HODURA, były łącznik ataku Ogniwa i reprezentacji Polski


Jarosław Hodura
Jarosław Hodura fot. archiwum prywatne
Wojciech Piotrowicz wywalczył miejsce na "10" w Ogniwie Sopot, a następnie w reprezentacji Polski, a zatem to nie pozostawia wątpliwości, kto jest obecnie najlepszym łącznikiem ataku w naszym kraju. Jeszcze wiosną trener Karol Czyż przestawiał Wojtka na "12", by pomieścić w składzie Paula Waltersa, ale potem już nie było wątpliwości. Dlatego Piotrowicz wciąż jest w drużynie mistrzów Polski, a rugbista z RPA musi szukać szczęścia w innym klubie.

Ja pamiętam z Wojtka z jego czasów juniorski. Już wtedy był wybijającą się jednostką. Gdy byłem grającym trenerem klubu z Koszalina, nawet grałem jeszcze przeciwko niemu. Już wtedy wyróżniała go bardzo dobra noga. Przekopnięcie piłki na 60 metrów nie stanowiło dla niego problemu. I już wtedy polecałem go do Ogniwa.

Aby grać na "10" w rugby, trzeba mieć to w sobie, gdyż nie wszystko można wytrenować. Na tej pozycji potrzebna jest intuicja, dobry przegląd pola, gdyż w ułamku sekundy trzeba dostrzec najlepsze rozwiązanie i czy to ręką, czy nogą trzeba to potrafić wykonać. Albo ktoś to czuje, widzi, albo nie. Nie można bowiem na treningach przećwiczyć wszystkich sytuacji, które mogą się zdarzyć na boisku, a tym bardziej przewidzieć w nich zachowanie każdego z zawodników.

Dlatego "10" we wszystkich plebiscytach rugby wygrywają, bo poza tym, że kierują grą ofensywną, to jeszcze przez to, że kopią na słupy, zazwyczaj zdobywają najwięcej punktów. Od ich zachowania, odpowiedzialności, formy w dużej mierze zależy wynik drużyny. Łącznik to taki Robert Lewandowski w piłce nożnej, egzekutor, zawodnik, który robi różnicę.

Najlepszy Ligowiec Roku 2021 - kandydaci, którzy zdobyli nominację jako najlepsi w swoich dyscyplinachPamiętajmy, że Piotrowicz zdobywa wiele ważnych punktów w samych końcówkach meczów. Takie rzeczy może robić tylko bardzo mocny, i to nie tylko pod względem psychicznym zawodnik. Gdy kopie się drop-gola na tytuł mistrza Polski, jak w 2019 roku to zrobił Wojtek, to nie jest przypadek. Taką zagrywkę trzeba ustawić, a wcześniej oczywiście wymaga setki kopów na treningach z różnych pozycji.

Ważne jest również to, aby zawodnik na "10" miał charakter. Szczególnie we współczesnym rugby, które jest znacznie szybsze niż w czasach kiedy ja grałem i łącznik ma też zadania defensywne. Dlatego nie może się cofać, gdyż nieraz jest właśnie taka taktyka rywala: "wystraszmy "10", a przestanie grać". Dlatego jeszcze wzrosła wartość przygotowania fizycznego i dobrze, że Wojtek do widzi i o to dba. Tym bardziej, że wraz z upływem lat spada szybkość.

Nominowani do tytułu Ligowca Roku 2021, górny rząd od lewej: Mariusz Wlazły, Dusan Kuciak, dolny rząd o lewej: Wojciech Piotrowicz, Wiktor Kułakow.
Nominowani do tytułu Ligowca Roku 2021, górny rząd od lewej: Mariusz Wlazły, Dusan Kuciak, dolny rząd o lewej: Wojciech Piotrowicz, Wiktor Kułakow. fot. Trojmiasto.pl


Notowali:

Opinie (2) 2 zablokowane

 • (1)

  Wlazły, który nic nie gra , nominowany.....

  • 7 13

  • widać wypowiada sie ktos kto meczów nie ogląda

   • 11 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Ogniwa

Juvenia Kraków
98% OGNIWO Sopot
0% REMIS
2% Juvenia Kraków

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Ogniwa

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Zdzislaw Werner 15 39 86.7%
2. Krzysztof Walaszek 15 38 86.7%
3. Artur Dargacz 15 38 86.7%
4. Radosław Kalkowski 15 38 86.7%
5. Izabela Dymkowska 15 38 80%

Tabela

Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 OGNIWO SOPOT 15 13 0 2 552:247 65
2 Orkan Sochaczew 15 12 1 2 497:251 59
3 Edach Budowlani Lublin 15 10 0 5 482:327 53
4 LECHIA GDAŃSK 15 9 1 5 415:346 49
5 Master Pharm Łódź 15 9 0 6 329:336 42
6 Up Fitness Skra Warszawa 15 7 2 6 428:298 40
7 ARKA GDYNIA 15 3 2 10 379:486 23
8 Juvenia Kraków 15 4 0 11 241:476 19
9 Posnania Poznań 15 3 0 11 328:599 16
10 Awenta Pogoń Siedlce  15 2 0 13 252:539 14
W sezonie zasadniczym każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny grają następnie o tytuł mistrzowski, a dwie następne o brązowe medale. Mecze odbędą się na boiskach zespołów wyżej klasyfikowanych w tabeli sezonu zasadniczego.
Zespoły z miejsc 5-10 kończą rozgrywki na tych pozycjach, które zajęły w sezonie zasadniczym. Ostatnia drużyna zagra baraż o utrzymanie z mistrzem I ligi. Nikt nie spada bezpośrednio.

Wyniki 15 kolejki

 • Juvenia Kraków - ARKA GDYNIA 52:28 (35:14)
 • LECHIA GDAŃSK - OGNIWO SOPOT 23:38 (9:24)
 • Skra Warszawa - Orkan Sochaczew 12:12 (12:9)
 • Edach Budowlani Lublin - Posnania Poznań 71:14 (38:0)
 • Awenta Pogoń Siedlce - Master Pharm Rugby Łódź 21:23 (9:10)
 • Mecz z 11. kolejki, który się nie odbył
 • Up Fitness Skra - Edach Budowlani 0:25 (zweryfikowano jako walkower)

Ostatnie wyniki Ogniwa

Awenta Pogoń Siedlce
100% OGNIWO Sopot
0% REMIS
0% Awenta Pogoń Siedlce

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. KRZYSZTOF BEKSA 37 69 62.2%
2. Radosław Kalkowski 37 68 64.9%
3. Janusz Ciopcinski 36 68 61.1%
4. Krzysiek Kaciński 37 66 59.5%
5. Jacek Urbanek 37 64 59.5%

Tabela

Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Lech Poznań 34 22 8 4 67:24 74
2 Raków Częstochowa 34 20 9 5 60:30 69
3 Pogoń Szczecin 34 18 11 5 63:31 65
4 LECHIA GDAŃSK 34 16 9 9 52:39 57
5 Piast Gliwice 34 15 9 10 45:37 54
6 Wisła Płock 34 15 3 16 48:51 48
7 Radomiak Radom 34 11 15 8 42:40 48
8 Górnik Zabrze 34 13 8 13 55:55 47
9 Cracovia 34 12 10 12 40:42 46
10 Legia Warszawa 34 13 4 17 46:48 43
11 Warta Poznań 34 11 9 14 35:38 42
12 Jagiellonia Białystok 34 9 13 12 39:50 40
13 Zagłębie Lubin 34 11 5 18 43:59 38
14 Stal Mielec 34 9 10 15 39:52 37
15 Śląsk Wrocław 34 7 14 13 42:52 35
16 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 34 7 11 16 36:56 32
17 Wisła Kraków 34 7 10 17 37:54 31
18 Górnik Łęczna 34 6 10 18 29:60 28
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze zespoły zdobędą prawo gry w europejskich pucharach. Gdy Puchar Polski zdobędzie drużyna z pierwszej "3", to na międzynarodowej arenie zagra także 4. zespół tabeli. Natomiast zdegradowane zostaną trzy najsłabsze drużyny.

Na koniec sezonu przy równej liczbie punktów dwóch lub więcej drużyn decyduje bilans bezpośrednich meczów. W trakcie rozgrywek ten przepis jest uwzględniany, jeśli drużyny rozegrały ze sobą oba spotkania. Jeśli jeszcze nie rozegrały, decyduje bilans bramek z całych rozgrywek.

Wyniki 34 kolejki

 • Raków Częstochowa - LECHIA GDAŃSK 3:0 (2:0)
 • Pogoń Szczecin - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 2:2 (1:0)
 • Lech Poznań - Zagłębie Lubin 2:1 (2:0)
 • Legia Warszawa - Cracovia 3:0 (0:0)
 • Piast Gliwice - Radomiak Radom 1:1 (0:1)
 • Śląsk Wrocław - Górnik Zabrze 3:4 (3:2)
 • Wisła Kraków - Warta Poznań 0:1 (0:1)
 • Wisła Płock - Stal Mielec 3:0 (1:0)
 • Górnik Łęczna - Jagiellonia Białystok 0:1 (0:0)

Ostatnie wyniki Lechii

Raków Częstochowa
64% Raków Częstochowa
21% REMIS
15% LECHIA Gdańsk
Pogoń Szczecin
47% LECHIA Gdańsk
28% REMIS
25% Pogoń Szczecin

Najbliższy mecz Wybrzeża

84% Orzeł Łódź
2% REMIS
14% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Krzysztof Debski 6 21 100%
2. Grzegorz Wrzask 6 18 100%
3. Czesław Belka 6 15 83.3%
4. PIOTR Radelski 6 15 83.3%
5. Lech Zaremba 6 14 83.3%

Tabela

Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Stelmet Falubaz Zielona Góra 6 4 2 0 273:217 10
2 Cellfast Wilki Krosno 6 4 0 2 285:232 8
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 6 3 1 2 278:261 7
4 Landshut Devils 6 3 0 3 261:278 6
5 ROW Rybnik 6 3 0 3 236:214 5
6 Orzeł Łódź 6 2 1 3 250:286 5
7 Aforti Start Gniezno 6 2 1 3 244:295 5
8 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 6 1 0 5 253:286 2
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do II ligi.

Wyniki 6 kolejki

 • ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK - ROW Rybnik 53:37
 • Landshut Devils - Orzeł Łódź 50:39
 • Stelmet Falubaz Zielona Góra - Abramczyk Polonia Bydgoszcz 48:42
 • Aforti Start Gniezno - Cellfast Wilki Krosno 29:61

Ostatnie wyniki Wybrzeża

36% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
3% REMIS
61% ROW Rybnik
63% Landshut Devils
1% REMIS
36% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Trefla

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Kazimierz Wróblewski 34 75 76.5%
2. Kazek O.K. 35 70 71.4%
3. Adam Fornal 32 70 75%
4. Czesław Belka 34 70 70.6%
5. Włodzimierz Kamelski 34 70 70.6%

Tabela końcowa

Końcowa kolejność
1 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
2 Jastrzębski Węgiel
3 Aluron CMC Warta Zawiercie
4 PGE Skra Bełchatów
5 Asseco Resovia Rzeszów
6 Indykpol AZS Olsztyn
7 TREFL GDAŃSK
8 GKS Katowice
9 Projekt Warszawa
10 Cuprum Lubin
11 LUK Lublin
12 Ślepsk Malow Suwałki
13 Cerrad Enea Czarni Radom
14 PG Stal Nysa
 • FINAŁ (do trzech zwycięstw):
 • Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Jastrzębski Węgiel 3:0 (25:21, 27:25, 25:23)
 • Jastrzębski - Grupa Azoty ZAKSA 2:3 (25:20, 16:25, 25:22, 12:25, 16:18)
 • Grupa Azoty ZAKSA - Jastrzębski 1:3 (24:26, 25:20, 23:25, 22:25)
 • Jastrzębski - Grupa Azoty ZAKSA 0:3 (23:25, 17:25, 21:25)
 • Mecze o brązowy medal (do trzech zwycięstw):
 • PGE Skra Bełchatów - Aluron CMC Warta Zawiercie 2:3 (23:25, 25:21, 21:19, 23:25, 15:17)
 • Aluron CMC Warta - PGE Skra 2:3 (22:25, 25:16, 23:25, 27:25, 13:15)
 • PGE Skra - Aluron CMC Warta 0:3 (22:25, 23:25, 21:25)
 • Aluron CMC Warta - PGE Skra 3:2 (25:21, 21:25, 25:16, 20:25, 15:11)
 • Dwumecz o 5. miejsce:
 • Indykpol AZS Olsztyn - Asseco Resovia Rzeszów 1:3 (21:25, 25:20, 16:25, 23:25)
 • Asseco Resovia - Indykpol AZS 1:3 (23:25, 22:25, 25:19, 19:25; złoty set: 15:10)
 • Dwumecz o 7. miejsce:
 • GKS Katowice - TREFL GDAŃSK 2:3 (23:25, 18:25, 25:13, 25:22, 10:15)
 • TREFL - GKS 3:0 (25:18, 25:23, 25:18)
 • Dwumecz o 9. miejsce:
 • Cuprum Lubin - Projekt Warszawa 0:3 (18:25, 21:25, 16:25)
 • Projekt - Cuprum 3:2 (25:21, 22:25, 18:25, 25:15, 16:14)
 • Dwumecz o 11. miejsce:
 • Ślepsk Malow Suwałki - LUK Lublin 2:3 (25:23, 25:18, 18:25, 19:25, 13:15)
 • LUK - Ślepsk Malow 3:2 (25:21, 25:24, 26:28, 15:25, 15:11)
 • Kolejność na miejsca 13-14 ustalona została na podstawie wyników sezonu zasadniczego. Ostatnia drużyna - PGStal Nysa rozegra baraż (do 3 wygranych) z 2. zespołem Tauron 1. Ligi.
 • Awans z Tauron 1. Ligi
 • BBTS Bielsko-Biała

Playoff

Ćwierćfinały

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2
GKS Katowice 0
Jastrzębski Węgiel 2
TREFL GDAŃSK 1
Aluron CMC Warta Zawiercie 2
Asseco Resovia 0
PGE Skra Bełchatów 2
Indykpol AZS Olsztyn 1

Półfinały

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2
Aluron CMC Warta Zawiercie 1
Jastrzębski Węgiel 2
PGE Skra Bełchatów 0

Finał

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3
Jastrzębski Węgiel 1

Ostatnie wyniki Trefla

94% TREFL Gdańsk
6% GKS Katowice
64% GKS Katowice
36% TREFL Gdańsk

Relacje LIVE