Śląsk Wrocław - Trefl Sopot 77:67. Koszykarze zawalili ostatnią kwartę

30 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Trefl Gdańsk przegrał trzeci mecz ligowy z rzędu. Na zdjęciu Yannick Franke i trener Marcin Stefański. Trefl Gdańsk przegrał trzeci mecz ligowy z rzędu. Na zdjęciu Yannick Franke i trener Marcin Stefański.

Trefl Sopot przegrał na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław 67:77 (20:14, 18:19, 21:26, 8:18) w meczu 9. kolejki Energa Basket Ligi. Choć żółto-czarni prowadzili nawet różnicą 15 pkt, kompletnie położyli ostatnią kwartę, w której dali sobie rzucić 12 pkt z rzędu. To trzecia kolejna ligowa porażka podopiecznych Marcina Stefańskiego.

HydroTruck Radom - Asseco Arka Gdynia 85:91. Relacja, możliwość wystawienia ocen koszykarzom i trenerowi

Śląsk: Langevine 12 pkt (12 zb.), Ł.Kolenda 10 (2x3), Karolak 7 (2x3), Ramljak 0, Gabiński 0 oraz Trice 15 (2x3, 8 as.), Kanter 14 (2x3), Dziewa 10 (2x3), Justice 9 (3x3)

TREFL: Franke 12 (1x3), M.Kolenda 8 (2x3), Sharma 8 (9 zb., 6 bl.), Moten 6, Szlachetka 3 oraz Young 11 (1x3, 7 as.), Lindbom 7 (1x3), Leończyk 6 (8 zb.), Gruszecki 6 (2x3), Łałak 0, Ziółkowski 0

Do meczu we Wrocławiu Trefl przystąpił z dwiema kolejnymi porażkami w Energa Basket Lidze. Żółto-czarni od pierwszych minut starcia w hali "Orbita" nie imponowali skutecznością rzutową, ale gospodarze wcale nie byli lepsi.

Trefl wreszcie przycisnął - po 5 pkt z rzędu Michała Kolendy i trójce Karola Gruszeckiego sopocianie prowadzili 13:6. Dwa wejścia pod kosz Pawła Leończyka i na niespełna 2 minuty przed końcem pierwszej kwarty podopieczni Marcina Stefańskiego prowadzili 17:8.

Gospodarze ocknęli się dzięki akcji 2 plus 1 Kerema Kantera, ale chwilę później Turek stracił piłkę, a kolejną trójkę rzucił Gruszecki. Mimo dwóch celnych rzutów zza łuku gospodarzy na początku drugiej partii, Trefl zdołał nawet powiększyć przewagę do 14 pkt po serii 10 pkt z rzędu i rzucie Yannicka Franke.

Na 3 minuty przed przerwą Mateusz Szlachetka trafił na 37:22, ale od tej pory Śląsk zaliczył serię 11:1 z trójką Jakuba Karolaka i trzema celnymi wolnymi Travisa Trice'a. Wrocławianie wygrali kwartę, ale goście zeszli do szatni z zaliczką 5 pkt.

Szybko ją powiększyli, po rzutach Dariousa MorenaJosha Sharmy, który kiepską skuteczność rzutową nadrabiał zbiórkami i blokami. Kolejne 2 plus 1 zanotował Kanter, ale Trefl wychodził jeszcze na 9 a nawet 11 pkt przewagi.

Śląsk Wrocław - Trefl Sopot. Łukasz i Michał Kolenda w braterskim pojedynku

Gdy Śląsk prowadzony przez Kantera i Trice'a zaliczył serię 8:0 i zbliżył się na 50:54, trener Stefański zareagował biorąc czas. W kolejnej akcji trójkę rzucił Michał Kolenda, ale w krótkim czasie to samo dla wrocławian dwukrotnie zrobił jego brat Łukasz Kolenda, który przed sezonem opuścił Sopot. Zza łuku spudłował Brandon Young, a 3 punkty dla gospodarzy zdobył jeszcze Trice i tuż przed ostatnią kwartą doprowadził do remisu 59:59.

Young trafił na otwarcie ostatniej partii, ale konkretne "liście" pod postacią dwóch trójek w 30 sekund wypłacił Treflowi Kodi Justice. O czas po raz kolejny poprosił trener Stefański, ale jego zespół zablokował się na dobre. Po trójce Kantera i rzucie Cyrila Langevine'a, w kwarcie było już 12:2, a w meczu 71:61 dla Śląska.

Trener Stefański poprosił o kolejną przerwę na 3 minuty i 15 sekund przed końcem spotkania. 12-punktową serię wrocławian przerwał Sharma, który zabrał piłkę po niecelnym rzucie Younga. Wsadem odpowiedział Langevine, a 92 sekundy przed końcem gry na 75:63 trafił jeszcze Trice i w zasadzie było po przysłowiowych frytkach.

Co ciekawe, Trefl przegrał mecz pomimo nieznacznie wyższej skuteczności rzutowej i większej liczby zbiórek. Kluczowe okazały się rzuty za 3 pkt. Śląsk trafił 13 z 33 prób, a sopocianie zaledwie 7 na 25.

16 Asseco Arka Gdynia 8 2 6 563:662 10
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2021-11-01

Wyniki 9 kolejki

• Śląsk Wrocław - TREFL SOPOT 77:67 (14:20, 19:18, 26:21, 18:8)
  • HydroTruck Radom - ASSECO ARKA GDYNIA 85:91 (18:18, 26:26, 25:23, 24:16)
  • Enea Zastal BC Zielona Góra - GTK Gliwice 102:82 (31:23, 29:19, 19:26, 23:14)
  • Polski Cukier Pszczółka Start Lublin - PGE Spójnia Stargard 82:97 (17:18, 17:21, 26:25, 22:33)
  • Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - Legia Warszawa 76:83 (14:23, 16:16, 27:20, 19:24)
  • Twarde Pierniki Toruń - Arged BM Stal Ostrów Wlkp. 105:98 (21:23, 28:25, 29:26, 27:24)
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - King Szczecin 77:92 (16:26, 22:27, 24:15, 15:24)
  • Anwil Włocławek - MKS Dąbrowa Górnicza 90:86 (15:2, 20:24, 28:19, 27:19)