Sunreef Yachts Politechnika Gdańska pewna 10. miejsca w EBLK. Wygrana nad Ostrovią

Politechnika Gdańska

Rafał Knap i jego koszykarki mogą już teraz cieszyć się z 10. miejsce w tabeli.
Rafał Knap i jego koszykarki mogą już teraz cieszyć się z 10. miejsce w tabeli. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Koszykarki Sunreef Yachts Politechniki Gdańskiej skończą sezon 2018/2019 na 10. miejscu w Energa Basket Lidze Kobiet. Przyklepały je wyjazdowym zwycięstwem nad Ostrovią 67:63 (20:19, 11:12, 21:11, 15:21). Do tego sprawiły, że środowy rywal nie wydostanie się już z ostatniej pozycji. Na zakończenie Politechnika zagra w sobotę, o godz. 19:10, u siebie z InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski. Wstęp na mecz będzie bezpłatny.

Koszykarki Arki rozbiły Pszczółkę. Przeczytaj relację z meczu, oceń zawodniczki i trenera

Ostrovia: Wajler 17 (3x3), Bilotserkivska 16 (4x3, 6 zb., 7 as.), Ossowska 10 (5 st.), Podkańska 9 (1x3), Jackowska 0 oraz Jaworska 11 (8 zb.), Nowicka 0

SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA: Conwright 23 (3x3), Clarke 23 (13 zb.), Bujniak 13 (3x3, 5 as.), Szymańska 2 (7 zb.), Pyka 0 oraz Koc 4 (6 zb.), Haryńska 2, Naczk 0, Śmietańska 0, Ostrowska 0

Po zapewnieniu sobie utrzymania w Energa Basket Lidze Kobiet na sezon 2019/2020 koszykarkom Sunreef Yachts Politechniki Gdańskiej pozostała gra o 10. miejsce. Mogły sobie zapewnić je już w środę. Wystarczyło pokonać ostatnią w tabeli Ostrovię. Rywal był jednak mocno zmotywowany, ponieważ miał jeszcze szansę opuścić tę pozycje na rzecz Enea AZS Poznań.

Już w trakcie meczu z Politechniką drużyna z Ostrowa Wielkopolskiego wiedziała, że dalej pozostaje w grze, ponieważ zespół ze stolicy Wielkopolski został rozbity w Gorzowie Wielkopolskim - przy równej licznie punktów w tabeli Ostrovia wyprzedziłaby zespół z Poznania ponieważ o jeden punkt jest lepsza w dwumeczu.

Dla drużyny prowadzonej przez Mirosława Trześniewskiego było to także ostatnie starcie w sezonie, ponieważ w 26. kolejce pauzuje. Dlatego musiano postawić tam wszystko na jedną kartę. Politechnika nie zamierzała jednak odpuszczać. A to przyniosło wyrównane starcie.

Już w pierwszej kwarcie mieliśmy pięć zmian prowadzenia. Przedostatnią minutę dwoma celnymi rzutami wolnymi zakończyła Jowita Ossowska, a gospodynie prowadziły 19:18. Jeszcze przed syreną kończącą tę część gry udało się odpowiedzieć Sylwii Bujniak, dlatego to Politechnika prowadziła po 10 minutach gry 20:19.

Na początku drugiej kwarty wydawało się, że gdańszczanki zbudują bezpieczną przewagę i zaczną kontrolować przebieg gry. Trafienia Tiffany Clarke przedzielone celnym rzutem Agnieszki Haryńskiej i w 15. min. przyjezdne prowadziły już 29:19. Ostrovia pierwsze punkty w kwarcie zdobyła pod koniec 16. min, ale jak się później okazało, dzięki temu role się odwróciły. Politechnika przed przerwą dołożyła tylko 2 pkt, oczywiście za sprawą Clarke. A gospodyniom udało się doprowadzić do remisu 31:31.

Trzecia odsłona starcia była najlepsza w wykonaniu drużyny Rafała Knapa. Po wymianie kosz za kosz, w 27. to Ostrovia prowadziła 42:41, ale wówczas gdańszczanki ponownie były w stanie włączyć wyższy bieg. Trójka Maegan Conwright, trzypunktowa akcja Clarke oraz 5 pkt z rzędu Bujniak dały Politechnice prowadzenie 52:42, z którym przyjezdne weszły w czwartą kwartę.

Mało tego, Paulina Szymańska oraz Clarke powiększyły je do 33. min do stanu 57:42. I tym razem wydawało się, że gdańszczanki kontrolują mecz, ale ponownie okazało się to złudne. Po serii trafień PGE MKK, Arina Bilotserkivska doprowadziła na 2 min przed końcem do wyniku 59:60. Prowadzenie na granicy punktu Politechnika trzymała do ostatniej minuty. Wówczas trójkę trafiła Conwright ustalając wynik meczu na 67:63.

Tym samym gdańszczanki sprawiły, że zajmą 10. pozycję na koniec sezonu, a Ostrovia już nie wydostanie się z ostatniego miejsca. Politechnika zakończy sezon domowym spotkaniem z InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski. Odbędzie się ono w sobotę, o godz. 19:10.

Wyniki 25 kolejki:

• ARKA GDYNIA - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 95:61 (24:19, 28:12, 13:22, 30:8)
  • Ostrovia - SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA GDAŃSKA 63:67 (19:20, 12:11, 11:21, 21:15)
  • Ślęza Wrocław - CCC Polkowice 76:81 (11:17, 17:27, 18:16, 30:21)
  • Artego Bydgoszcz - Widzew Łódź 85:75 (22:20, 17:9, 26:29, 20:17)
  • InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski - Enea AZS Poznań 101:69 (22:15, 16:22, 38:18, 25:14)
  • Wisła CanPack Kraków - Energa Toruń 82:68 (22:14, 19:21, 15:18, 26:15)

07.12 (sob) godz.17:00 DGT Politechnika Gdańska typuj Wisła Kraków
20.10 (nd) godz.18:00 PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów 92:57 DGT Politechnika Gdańska
13.10 (nd) godz.18:00 DGT Politechnika Gdańska 83:74 Energa Toruń
09.10 (śr) godz.18:00 Artego Bydgoszcz 92:54 DGT Politechnika Gdańska
06.10 (nd) godz.18:00 DGT Politechnika Gdańska 102:91 po dogrywkach Enea AZS Poznań
30.03 (sob) godz.19:10 SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA Gdańska 51:89 InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski

1 ARKA GDYNIA 4 4 0 324:243 8
2 Artego Bydgoszcz 4 3 1 312:240 7
3 CCC Polkowice 4 3 1 294:251 7
4 PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 4 2 2 360:301 6
5 Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 4 2 2 303:294 6
6 DGT POLITECHNIKA GDAŃSKA 4 2 2 296:349 6
7 Ślęza Wrocław 3 2 1 207:177 5
8 CosinusMED Widzew Łódź 4 1 3 269:291 5