Trefl Sopot - Asseco Arka Gdynia Gdynia 58:72. Przesądziła ostatnia kwarta

Damian Konwent
11 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Zobacz radość koszykarzy Asseco Arki Gdynia po zwycięskich derbach.

Asseco Arka Gdynia pokonała Trefl Sopot 72:58 (20:20, 14:18, 17:12, 21:8) w 38. koszykarskich derbach Trójmiasta. O zwycięstwie zadecydowała ostatnia kwarta. Jeszcze przed przed jej początkiem różnica wynosiła 1 punkt, ale żółto-niebiescy zdołali odskoczyć rywalom. Fenomenalne zawody rozegrał Jacobi Boykins, zdobywca double-double z 29 punktami. Żółto-czarni w całym meczu oddali aż 32 rzuty za "3", ale tylko 8 było celnych. Na trybunach Ergo Areny zasiadło 2487 kibiców. Tym samym po 14. kolejce Energa Basket Ligi oba trójmiejskie zespoły zrównały się bilansem i mają po 6 wygranych i 8 porażek.

Kolenda 9 (2x3), Gruszecki 9 (2x3, 7 zb.), Leończyk 9 (7 zb.), Davis 7 (1x3), Dorsey 2 (6 as.) oraz Franke 8 (1x3), Moten 8 (2x3), Sharma 6, Łałak 0, Klawa 0, Jaszczerski 0
Miejsce: Ergo Arena
Sędziowie: Liszka, Jankowski, Dębowski
Widzów: 2487
Boykins 29 (3x3, 10 zb.), Wołoszyn 10 (2x3), Musić 10, Hrycaniuk 4, Wilczek 4 oraz Dylewicz 7 (1x3), Bogucki 4, Perzanowski 2, Durham 2, Walkowiak 0

Jacobi Boykins rzucił 29 punktów dla Asseco Arki Gdynia. Jacobi Boykins rzucił 29 punktów dla Asseco Arki Gdynia.

Asseco Arka Gdynia mogła liczyć na doping swoich kibiców.

Novak Musić trafił z połowy, ale...

Od 2009 roku koszykarze Trefla Sopot i Asseco Arki Gdynia mierzyli się 37 razy. 23 mecze były rozstrzygane były na korzyść żółto-niebieskich.
A jak będzie dziś? Porównaliśmy siły obu zespołów, ale trudno wyłonić jednoznacznego faworyta, a to zwiastuje jeszcze większe emocje.

Trefl Sopot - Asseco Arka Gdynia. Wszystko, co musisz wiedzieć przed derbami. Przeczytaj zapowiedź

Oba zespoły rozegrały po 13 meczów w tym sezonie Energa Basket Ligi. Co ciekawe, dzieli je tylko 1 punkt. Trefl Sopot ma 6, a Asseco Arka - 5 zwycięstw.
Więcej czasu do przygotowania się do tego meczu mieli koszykarze Asseco Arki, którzy ostatni pojedynek rozegrali 2 grudnia.

Asseco Arka Gdynia - Zastal Zielona Góra 73:83. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu

Natomiast Trefl Sopot w środę, 8 grudnia rywalizował w FIBA Europe Cup.

Trefl Sopot - Sporting Lizbona 72:83. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

W Ergo Arenie na kibiców czekają dziś nie tylko koszykarskie emocje, ale także inne atrakcje, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Trybuny się zapełniają. O oficjalnej frekwencji poinformujemy w trakcie meczu.

Pierwsza "5" Trefla: 1 Dorsey (TREFL Sopot), 23 Kolenda (TREFL Sopot), 33 Gruszecki (TREFL Sopot), 7 Davis (TREFL Sopot), 29 Leończyk
Pierwsza "5" Asseco Arki: 10 Musić (ASSECO ARKA Gdynia), 89 Boykins (ASSECO ARKA Gdynia), 9 Wilczek (ASSECO ARKA Gdynia), 11 Wołoszyn (ASSECO ARKA Gdynia), 34 Hrycaniuk
1'
Zaczyna Trefl
za 3 punkty
1'
[3:0] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Kolenda (TREFL Sopot).
za 2 punkty
1'
[3:2] Odpowiada Boykins
za 2 punkty
1'
[5:2] Leończyk dobija rzut kolegi
za 2 punkty
2'
[5:4] Boykins z narożnika
2'
Kolenda (TREFL Sopot) i Davis (TREFL Sopot) nie trafiają z dystansu
3'
Głośny doping kibiców Trefla Sopot i Asseco Arki Gdynia od początku meczu
za 2 punkty
3'
[5:6] Boykins z półdystansu
za 3 punkty
3'
[8:6] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Kolenda (TREFL Sopot).
za 3 punkty
4'
[8:9] Boykins z dystansu
za 3 punkty
4'
[11:9] Szybka odpowiedź Gruszeckiego
za 2 punkty
4'
[11:11] Musić (ASSECO ARKA Gdynia) faulowany, ale tarfia
za 1 punkt
4'
[11:12] Rzut wolny trafia Musić (ASSECO ARKA Gdynia).
za 2 punkty
5'
[11:14] 2 punkty zdobywa Musić (ASSECO ARKA Gdynia).
5'
Wołoszyn (ASSECO ARKA Gdynia) fauluje Davisa (TREFL Sopot)
wolne (trafione oba)
5'
[13:14] Davis (TREFL Sopot) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
6'
[13:16] Kolejne punkty Boykinsa
za 2 punkty
6'
[15:16] Kolenda z faulem. Wcześniej przechwyt zaliczył Leończyk
6'
Kolenda (TREFL Sopot) nie trafia rzutu wolnego
7'
Niecelne rzutu z obu stron
za 2 punkty
8'
[15:18] Bogucki po zbiórce
za 2 punkty
9'
[17:18] Sharma z faulem. Szybka akcja w kontrze
za 1 punkt
9'
[18:18] Rzut wolny trafia Sharma (TREFL Sopot).
10'
Sharma (TREFL Sopot) faulowany. Asseco ma 5 przewinień w tej kwarcie
wolne (tylko 1 trafiony)
10'
[19:18] Tylko jeden rzut wolny trafia Sharma (TREFL Sopot).
za 2 punkty
10'
[19:20] Bogucki spod kosza
10'
[20:20] Tylko jeden rzut wolny trafia Kolenda (TREFL Sopot).
10'
KONIEC PIERWSZEJ KWARTY. TREFL SOPOT - ASSECO ARKA GDYNIA 20:20.
10'
Sektor kibiców Asseco Arki Gdynia dopinguje żółto-niebieskich od początku meczu.
11'
POCZĄTEK DRUGIEJ KWARTY.
wolne (trafione 3 razy)
11'
[20:23] Boykins (ASSECO ARKA Gdynia) wykorzystuje wszystkie trzy rzuty wolne.
za 2 punkty
11'
[22:22] Moten po zwodzie na Dylewiczu
za 2 punkty
11'
[24:23] 2 punkty zdobywa Gruszecki (TREFL Sopot).
czas
12'
Przerwa na żądanie (ASSECO ARKA Gdynia).
za 3 punkty
12'
[27:23] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Moten (TREFL Sopot).
12'
Na nasz raport Trojmiasto.pl spływają także filmy z trybun
za 3 punkty
13'
[30:23] Moten ponownie z dystansu
za 2 punkty
13'
[30:25] Hrycaniuk spod kosza
za 2 punkty
13'
[30:27] Musić pomniejsza stratę
za 2 punkty
13'
[32:27] Sharma efektownie z góry!
14'
Boykins (ASSECO ARKA Gdynia) faulowany przy próbie rzutu za 3
14'
[32:30] Boykins (ASSECO ARKA Gdynia) wykorzystuje wszystkie trzy rzuty wolne.
14'
18-letni Łałak (TREFL Sopot) na boisku. Kibice witają wychowanka brawami
15'
Nie trafia Moten (TREFL Sopot), pudłuje też Durham (ASSECO ARKA Gdynia)
16'
Niesportowe przewinienie Hrycaniuka
16'
[34:30] Franke (TREFL Sopot) wykorzystuje oba rzuty wolne.
16'
Piłkę traci Łałak (TREFL Sopot), ale w kolejnej akcji nie trafia Durham (ASSECO ARKA Gdynia)
czas
16'
Przerwa na żądanie (TREFL Sopot).
za 2 punkty
17'
[34:32] Boykins wsadem kończy akcję
18'
Nie trafiają: Leończyk i Wilczek (ASSECO ARKA Gdynia)
18'
Wołoszyn (ASSECO ARKA Gdynia) fauluje Kolendę (TREFL Sopot). Koszykarz Trefla niefortunnie uderzony w twarz przy próbie przechwytu
18'
Kolenda (TREFL Sopot) nie trafia żadnego rzutu wolnego
19'
Bogucki (ASSECO ARKA Gdynia) opuszcza boisko z urazem stawu skokowego
19'
[36:32] Davis (TREFL Sopot) wykorzystuje oba rzuty wolne.
czas
19'
19'
Znamy oficjalną frekwencję. Na trybunach jest dziś 2487 kibiców.
20'
Nie trafia Dylewicz (ASSECO ARKA Gdynia). Walkowiak (ASSECO ARKA Gdynia) fauluje Leończyka
20'
[37:32] Tylko jeden rzut wolny trafia Leończyk (TREFL Sopot).
za 2 punkty
20'
[37:34] Hrycaniuk z półdystansu
20'
Franke (TREFL Sopot) faulowany przy próbie rzutu za 3
20'
[38:34] Tylko jeden rzut wolny trafia Farnke (TREFL Sopot).
20'
Musić (ASSECO ARKA Gdynia) trafił niemal z połowy, ale było już po syrenie
20'
Sędziowie jeszcze oglądają analizę wideo, czy aby na pewno było po syrenie
20'
Decyzja sędziów: punkty nieuznane
20'
KONIEC DRUGIEJ KWARTY. TREFL SOPOT - ASSECO ARKA GDYNIA 38:34.
Nie możemy narzekać na brak emocji w 38. koszykarskich derbach Trójmiasta. Od samego początku mecz był wyrównany, prowadzenie się zmieniało. W drugiej kwarcie inicjatywa została przejęta przez Trefl Sopot, ale po przerwie jeszcze wszystko może się zmienić. Jacobi Boykins (ASSECO ARKA Gdynia) zdobył już 19 punktów dla Asseco Arki.
Statystyki po I połowie:
rzuty z gry: Trefl 11/29 (37 proc.) - Asseco 13/25 (52 proc.)
rzuty za 3: 5/14 (35 proc.) - 1/2 (50 proc.)
zbiórki: 16 - 18
przechwyty: 7 - 2
straty: 4 - 9
W przerwie meczu najlepiej bawią się... dzieci.
21'
ZACZYNAMY TRZECIĄ KWARTĘ.
21'
Obie drużyny zaczynają od niecelnych rzutów
za 2 punkty
21'
[38:36] 2 punkty zdobywa Music (ASSECO ARKA Gdynia).
22'
Wilczek (ASSECO ARKA Gdynia) faulowany przy próbie rzutu
22'
[38:38] Wilczek (ASSECO ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 3 punkty
23'
[41:38] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Davis (TREFL Sopot).
za 2 punkty
23'
[41:40] Wilczek w odpowiedzi
za 3 punkty
23'
[44:40] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Gruszecki (TREFL Sopot).
za 3 punkty
23'
[44:43] Z dystansu trafia także Boykins
24'
Głośny doping dla koszykarzy obu drużyn
24'
Boykins (ASSECO ARKA Gdynia) faulowany przy próbie rzutu
24'
Boykins (ASSECO ARKA Gdynia) nie wykorzystuje rzutów wolnych
za 2 punkty
25'
[44:45] Boykins w kontrze
25'
Seria niecelnych rzutów
28'
Od ponad 3 minut żaden z koszykarzy nie potrafi oddać celnego rzutu
czas
28'
za 2 punkty
28'
[44:47] Durham przerywa niemoc
za 3 punkty
28'
[47:47] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Franke (TREFL Sopot).
za 2 punkty
29'
[47:49] Perzanowski zdobywa pierwsze punkty
za 1 punkt
29'
[48:49] Rzut wolny trafia Gruszecki (TREFL Sopot).
30'
[48:51] Dylewicz (ASSECO ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
30'
[50:51] Celnie Franke
30'
KONIEC TRZECIEJ KWARTY. TREFL SOPOT - ASSECO ARKA GDYNIA 50:51.
31'
ZACZYNAMY CZWARTĄ KWARTĘ
32'
Obraz gry niewiele się zmienił. Minęły prawie 2 minuty, a nadal bez celnych rzutów
33'
[50:52] Tylko jeden rzut wolny trafia Musić (ASSECO ARKA Gdynia).
33'
Wołoszyn (ASSECO ARKA Gdynia) faulowany przy próbie rzutu. Wcześniej spudłował Gruszecki (TREFL Sopot)
33'
[50:54] Wołoszyn (ASSECO ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 3 punkty
34'
[50:57] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Dylewicz (ASSECO ARKA Gdynia).
czas
34'
34'
Wzmaga się doping kibiców Asseco Arki
34'
Dorsey (TREFL Sopot) nie trafia z dystansu
za 2 punkty
35'
[50:59] Dylewicz z odchylenia
35'
Farnke pudłuje zza łuku
36'
Dorsey (TREFL Sopot) również się myli. Trefl za wszelką cenę chce przełamać się rzutem z dystansu
36'
Myli sie Durham (ASSECO ARKA Gdynia)
36'
Nie trafia Kolenda (TREFL Sopot)
za 3 punkty
36'
[50:62] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Boykins (ASSECO ARKA Gdynia).
czas
36'
36'
11:0 dla Asseco w czwartej kwarcie
37'
Trefl traci piłkę
37'
Dylewicz (ASSECO ARKA Gdynia) rzuca, ale piłka nie odbiła się nawet od obręczy
za 2 punkty
37'
[52:62] Leończyk dobija rzut Sharmy
38'
Franke (TREFL Sopot) nie trafia z dystansu. 0/9 za "3" Trefla w czwartej kwarcie
za 2 punkty
38'
[54:62] Drosey wjazdem pod kosz
38'
[54:64] Wołoszyn (ASSECO ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
39'
[56:64] Leończyk w odpowiedzi
za 3 punkty
39'
[56:67] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Wołoszyn (ASSECO ARKA Gdynia).
40'
Ostatnia minuta meczu
za 2 punkty
40'
[58:67] Leończyk spod kosza
40'
16 sekund do końca. Kibice opuszczają trybuny
za 3 punkty
40'
40'
KONEIC MECZU. TREFL SOPOT - ASSECO ARKA GDYNIA 58:72.
Obie drużyny grały wyrównanie do przerwy, dzięki czemu kibice nie mogli narzekać na emocje. Natomiast obraz gry zmienił się po zmianie stron. Trzecia kwarta stała pod znakiem nieskuteczności. W czwartej poradziła sobie z nią Asseco Arka Gdynia. Koszykarze odskoczyli gospodarzom i nie dali sobie wyrwać zwycięstwa.
Statystyki:
rzuty z gry: Trefl 19/61 (31 proc.) - Asseco Arka 24/51 (47 proc.)
rzuty za 3: 8/32 (25 proc.) - 6/16 (37 proc.)

16 GTK Gliwice 14 3 11 1089:1264 17
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2021-12-16

Wyniki 14 kolejki

• TREFL SOPOT - ASSECO ARKA GDYNIA 58:72 (20:20, 18:14, 12:17, 8:21)
  • Arged BM Stal Ostrów Wlkp. - Enea Zastal BC Zielona Góra 105:98 (34:23, 22:30, 29:18, 20:27)
  • Twarde Pierniki Toruń - King Szczecin 76:69 (20:14, 18:15, 16:22, 22:18)
  • Polski Cukier Pszczółka Start Lublin - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 73:80 (15:24, 20:23, 15:12, 23:21)
  • PGE Spójnia Stargard - Anwil Włocławek 95:87 (23:24, 16:19, 23:20, 33:24)
  • Legia Warszawa - MKS Dąbrowa Górnicza 81:78 (22:22, 29:16, 16:26, 14:14)
  • HydroTruck Radom - Śląsk Wrocław 64:67 (12:15, 23:21, 13:12, 16:19)
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - GTK Gliwice 84:74 (24:13, 15:21, 26:22, 19:18)