Trefl Sopot - King Szczecin 73:82. Nieudany start finału, szalona pogoń na nic

Mikołaj Pachniewski
31 maja 2024, godz. 22:05
Opinie (47)

Trefl Sopot przegrał pierwszy mecz finału z Kingiem Szczecin 73:82. 17 "oczek" dla sopocian zrobył Geoffrey Groselle. Trefl Sopot przegrał pierwszy mecz finału z Kingiem Szczecin 73:82. 17 "oczek" dla sopocian zrobył Geoffrey Groselle.

Trefl Sopot przegrał z Kingiem Szczecin 73:82 (14:16, 15:22, 23:24, 21:20) w pierwszym meczu finałowym Orlen Basket Ligi. Po dobrym początku, inicjatywę przejęli goście, którzy prowadzili już różnicą 17 punktów. Sopocianie straty odrobili w czwartej kwarcie, ale nie udało im się odwrócić losów spotkania. Widowisko w Ergo Arenie śledziło ponad 5 tys. kibiców. Drugie spotkanie, także w Sopocie, odbędzie się w niedzielę, 2 czerwca o godz. 20:50.

Best 17 pkt (3x3) Groselle 17 (7 zb.), , Varadi 11 (3x3), Van Vliet 6 (7 zb.), Scruggs 4 oraz Schenk 16 (2x3), Witliński 2, Zyskowski 0, Barnes 0, Musiał 0
Miejsce: Ergo Arena
Sędziowie: Proc, Zapolski, Kucharski
Widzów: 5048
Woodson 21 (5x3), Mazurczak 19 (2x3, 7 as.) Cuthbertson 8 (6 zb.), Udeze 6, Borowski oraz Kyser 15, Meier11 (2x3), Żmudzki 2, Mobley 0, Nowakowski 0, Żołnierewicz 0

Trefl może dzisiaj rozpocząć marsz po mistrzostwo Orlen Basket Ligi, co może mieć swój wpływ na rangę europejskich pucharów, a także wysokość budżetu w następnych rozgrywkach.

Kazimierz Wierzbicki: Walczymy o wyższe budżety. Przeczytaj wywiad z właścicielem firmy Trefl SA

Po raz ostatni oba zespoły mierzyły się na koniec kwietnia, w ostatniej kolejce rundy zasadniczej. Wtedy w Sopocie lepsi okazali się mistrzowie Polski, wygrywając 98:92.

Przeczytaj relację z poprzedniego meczu obu ekip

Trefl w poniedziałek zakończył serię półfinałową, wygrywając ze Śląskiem Wrocław 81:77, a całą rywalizację 3:1.

Śląsk Wrocław - Trefl Sopot 77:81. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu, wystaw oceny

Dla Trefla to pierwszy finał od 2012 roku. Wtedy to przegrał 3:4 z Asseco Arką Gdynia.

Przypomnij sobie decydujący mecz o złotych medalach z 2012 roku

Z kolei King w półfinale rozprawił się z lokalnym rywalem PGE Spójnią Stargard, wygrywając 3:0.
Sopocianie zdają sobie sprawę, że kluczowy dla losów całej serii może być dzisiejszy, pierwszy mecz.

Przeczytaj, co przed startem rywalizacji w finale mówił Jakub Schenk

Przypomnijmy, że w w odróżnieniu od półfinałów i ćwierćfinałów, w finale gramy do czterech wygranych meczów.
Pierwsza "5" Trefla: Scruggs (TREFL Sopot), Best (TREFL Sopot), Grosselle (TREFL Sopot), Varadi (TREFL Sopot), Van Vliet.

Jedna zmiana w porównaniu z poprzednim meczem ze Śląskiem. Grosselle (TREFL Sopot) zastąpił Witlińskiego (TREFL Sopot).
Wyjściowa "5" Kinga: Woodson (King Szczecin), Mazurczak (King Szczecin), Borowski (King Szczecin), Udeze (King Szczecin), Cuthbertson.
Mecz poprzedziło odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego".
Na trybunach Ergo Areny dziś ok. 4,5 widzów. W tym także sporo fanów zespołu ze Szczecina. Oficjalną frekwencję przedstawimy, gdy tylko otrzymamy ją od organizatorów.
Na meczu obecny jest były koszykarz Trefla, Adam Waczyński. Popularny "Waca" wytypował wygraną sopocian w całej rywalizacji.
1'
POCZĄTEK MECZU.
za 2 punkty
1'
[2:0] 2 punkty spod kosza zdobywa Van Vliet (TREFL Sopot).
za 2 punkty
1'
[2:2] 2 punkty zdobywa Cuthbertson (King Szczecin). Amerykanin zebrał piłkię po niecelnym rzucie z dystansu Udeze.
za 2 punkty
2'
[4:2] 2 punkty po rzucie o tablicę zdobywa Scruggs (TREFL Sopot).
2'
Druga zbiórka w ataku Kinga. Piłka przetrzymana i posiadanie dla gości.
za 2 punkty
2'
[4:4] 2 punkty zdobywa Mazurczak (King Szczecin).
za 2 punkty
2'
[6:4] 2 punkty po rzucie hakiem zdobywa Groselle (TREFL Sopot).
3'
Faulowany Mazurczak (King Szczecin). Będą rzuty wolne.
wolne (tylko 1 trafiony)
3'
[6:5] Tylko jeden rzut wolny trafia Mazurczak (King Szczecin).
za 2 punkty
3'
[8:5] 2 punkty zdobywa Groselle (TREFL Sopot) po świetnym dograniu Van Vlieta.
4'
Seria niecelnych rzutów zarówno ze strony Trefla, jak i Kinga.
4'
Przewrócił się Borowski (King Szczecin), ale to jemu odgwizdano przewinienie na Van Vliecie.
4'
Teraz w ofensywie przewinił Van Vliet.
za 2 punkty
5'
[10:5] 2 punkty zdobywa Van Vliet (TREFL Sopot), dobijając rzut Besta.
5'
Best (TREFL Sopot) faulowany przy rzucie przez Cuthbertsona.
wolne (trafione oba)
5'
[12:5] Best (TREFL Sopot) wykorzystuje oba rzuty wolne.
6'
Kolejne dobre zbiórki w obronie Trefla po nieskutecznych akcjach Kinga.
6'
Próbował za "trzy" Scruggs (TREFL Sopot), ale piłka wykręciła się z obręczy.
6'
Sporo zmian po obu stronach.
7'
Nie może złapać rytmu King. Tym razem strata Kysera (King Szczecin).
za 3 punkty
7'
[12:8] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Meier (King Szczecin).
za 2 punkty
8'
[12:10] 2 punkty z "pomalowanego" zdobywa Meier (King Szczecin).
8'
Sędziowie analizują na wideo starcie z udziałem Witlińskiego (TREFL Sopot) z Kyserem (King Szczecin). Jest decyzja, że to faul niesportowy.
8'
[12:11] Tylko jeden rzut wolny trafia Kyser (King Szczecin).
za 2 punkty
8'
[12:13] 2 punkty zdobywa Kyser (King Szczecin) i jeszcze faul Witlińskiego.
8'
Dodatkowy rzut wolny nieskuteczny.
za 3 punkty
9'
[12:16] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Meier (King Szczecin).
9'
Trzy straty Trefla w krótkim odstępie czasu.
za 2 punkty
10'
[14:16] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Best (TREFL Sopot).
10'
KONIEC PIERWSZEJ KWARTY. TREFL - KING 14:16
10'
Po dobrym początku Trefla, gra sopocian nieco "stanęła". Goście zanotowali serię 11:0 i wrócili do gry, a nawet wyszli na prowadzenie. Pomimo lepszej skuteczności 50 - 33 proc., Trefl zanotował aż 7 strat i 7 fauli, co przekłada się na minimalne prowadzenie gości.
11'
POCZĄTEK DRUGIEJ KWARTY
za 2 punkty
11'
[16:16] 2 punkty po rzucie przez ręce Woodsona zdobywa Schenk (TREFL Sopot).
11'
[16:17] Tylko jeden rzut wolny trafia Meier (King Szczecin).
11'
Nieskutecznie z rogu Musiał (TREFL Sopot).
12'
Analiza wideo faulu Van Vlieta.
12'
Sędziowie orzekli faul niesportowy. Zaczynają się problemy Trefla z faulami graczy wysokich, bo wszyscy mają po dwa, a Witliński (TREFL Sopot) nawet trzy.
12'
[16:19] Kyser (King Szczecin) wykorzystuje oba rzuty wolne.
12'
Przechwyt Musiała (TREFL Sopot) i faul Woodsona (King Szczecin).
12'
Po raz pierwszy na parkiecie Zyskowski (TREFL Sopot).
13'
Dwie nieskuteczne akcje Trefla i jedna Kinga.
13'
Kolejna strata Trefla. Tym razem Schenk (TREFL Sopot).
13'
Już czwarty faul sopocian w tej kwarcie, a dopiero minęły niespełna 3 minuty...
za 3 punkty
13'
[16:22] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Woodson (King Szczecin).
za 2 punkty
14'
[16:24] 2 punkty zdobywa Udeze (King Szczecin). Wsad po samotnej kontrze.
czas
14'
Przerwa na żądanie (TREFL Sopot). Szybka reakcja trenera Tabaka na serię 8:0 Kinga.
14'
Trzecie przewinienie gości.
14'
Świetny blok Barnesa (TREFL Sopot) na Cuthbertsonie.
za 2 punkty
15'
[16:26] 2 punkty po dobitce zdobywa Cuthbertson (King Szczecin).
za 2 punkty
15'
[18:26] 2 punkty zdobywa Groselle (TREFL Sopot).
za 2 punkty
16'
[18:28] 2 punkty zdobywa Udeze (King Szczecin), ogrywając Grosselle'a.
16'
Niesportowy faul Udeze (King Szczecin), który kolanem uderzył Scruggsa (TREFL Sopot).
16'
Niecelne oba rzuty wolne Scruggsa (TREFL Sopot), ale Trefl jeszcze z posiadaniem.
16'
Kolejna, już 11. strata Trefla. Tym razem Zyskowski (TREFL Sopot) z błędem kroków.
za 2 punkty
17'
[18:30] Udeze po świetnym piwocie ograł Grosselle'a.
czas
17'
Kolejna przerwa na żądanie dla gospodarzy (TREFL Sopot).
za 2 punkty
17'
[20:30] 2 punkty zdobywa Groselle (TREFL Sopot).
za 3 punkty
17'
za 2 punkty
17'
[22:33] 2 punkty zdobywa Groselle (TREFL Sopot) i jeszcze przewinienie Udeze.
za 1 punkt
17'
[23:33] Grossele wykorzystał dodatkowy rzut osobisty.
18'
Nieco chaosu na parkiecie. Wyszedł z kontrą Trefl, ale Best (TREFL Sopot) zablokowany przez Meiera (King Szczecin).
za 3 punkty
18'
za 3 punkty
19'
[26:36] Odpowiada za 3 punkty Varadi
20'
[27:36] Tylko jeden rzut wolny trafia Groselle (TREFL Sopot).
20'
Faul techniczny Cuthbertsona, ale nie wykorzystał rzutu osobistego Best (TREFL Sopot).
czas
20'
Przerwa na żądanie (King Szczecin).
za 2 punkty
20'
[27:38] 2 punkty "z góry" zdobywa Kyser (King Szczecin).
za 2 punkty
20'
[29:38] Odpowiada Scruggs.
czas
20'
Jeszcze jedna przerwa na żądanie dla gości (King Szczecin). 11 sekund do końca połowy.
20'
Woodson (King Szczecin) nie trafił równo ze syreną. KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. TREFL - KING 29:38.
20'
Drugą kwartę 22:15 wygrali goście. Trefl grał dobrze w obronie, ale był zbyt mało skuteczny w ofensywie, zwłaszcza na początku tej odsłony. Nie pomagają też straty, bo gospodarze mają ich już 12, a goście tylko 3.

Najwięcej punktów na koncie ma Grosselle (TREFL Sopot) (12), który jako jedyny ma już na koncie dwucyfrówkę. Po cztery "oczka" mają Van Vliet, Scruggs (TREFL Sopot) i Best (TREFL Sopot). Z kolei po stronie Kinga po 9 rzucili Woodson (King Szczecin) i Meier (King Szczecin).
20'
Trefl bardzo słabo rzuca za trzy punkty w dzisiejszym spotkaniu (1/12, 8%). King trochę lepiej (5/14, 35%). Z kolei w zbiórkach 22:13 prowadzą gospodarze.
Oficjalna frekwencja: 5048 widzów.
21'
POCZĄTEK TRZECIEJ KWARTY
za 3 punkty
21'
za 3 punkty
21'
[32:41] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Varadi (TREFL Sopot).
za 3 punkty
22'
22'
Niecelnnie zza łuku Best (TREFL Sopot).
za 2 punkty
22'
[32:46] 2 punkty zdobywa Woodson (King Szczecin). Punkty zaliczone, bo zbijał piłkę z obręczy Grosselle.
za 3 punkty
23'
[35:46] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Best (TREFL Sopot).
23'
Kyser (King Szczecin) zabkokował Van Vlieta.
za 2 punkty
24'
[35:48] Kyser z półdystansu
za 2 punkty
24'
[37:48] Kolejna zbiórka w ataku Trefla i trafia Van Vliet
25'
Trzeci faul popełnia Grosselle (TREFL Sopot).
25'
[37:50] Kyser (King Szczecin) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
25'
[37:52] 2 punkty po dobitce zdobywa Cuthbertson (King Szczecin).
czas
25'
Przerwa na żądanie (TREFL Sopot).
25'
Kolejne zbiórki w ataku Trefla, ale nie ma z tego punktów.
za 2 punkty
26'
[39:52] Best przerwał niemoc Trefla
za 2 punkty
26'
[39:54] 2 punkty zdobywa Żmudzki (King Szczecin).
za 2 punkty
27'
[39:56] Przechwyt Kinga i po kontrze trafia Cuthbertson.
27'
[41:56] Varadi (TREFL Sopot) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
27'
[43:56] Trafił hakiem Witliński
za 2 punkty
28'
[43:58] Zbiórka i dobitka Mazurczaka
za 3 punkty
28'
[46:58] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Best (TREFL Sopot).
28'
Schenk (TREFL Sopot) wymusił ofensywny faul Meiera (King Szczecin).
za 2 punkty
29'
[48:58] Efektowny wsad Besta!
czas
29'
Szybko reaguje trener Miłoszewski i bierze czas (King Szczecin).
29'
Faulował Meier (King Szczecin) Schenka (TREFL Sopot)
29'
[49:58] Tylko jeden rzut wolny trafia Schenk (TREFL Sopot).
za 2 punkty
30'
[49:60] 2 punkty zdobywa Mazurczak (King Szczecin).
30'
Głośny doping kibiców Kinga. Gospodarze nieco wyciszeni.
za 2 punkty
30'
[49:62] Z półdystansu trafia Kyser
30'
Rzucał równo ze syreną Schenk (TREFL Sopot). Nie trafił, ale był faulowany i będą 3 rzuty wolne.
wolne (trafione 3 razy)
30'
[52:62] Schenk (TREFL Sopot) wykorzystuje wszystkie trzy rzuty wolne.
30'
KONIEC TRZECIEJ KWARTY. TREFL - KING 52:62
30'
Trzecia kwarta była najbardziej ofensywa ze wszystkich dotychczasowych. Minimalnie wygrali ją goście, ale Trefl zdołał utrzymać dystans na tyle, że będzie w grze w ostatnich 10 minutach. Sopocian przy życiu utrzymują zbiórki, także te ofensywne.
31'
POCZĄTEK CZWARTEJ KWARTY
za 2 punkty
31'
[54:62] 2 punkty zdobywa Groselle (TREFL Sopot) i jeszcze dodatkowy rzut osobisty.
za 1 punkt
31'
[55:62] Rzut wolny trafia Groselle (TREFL Sopot).
31'
Ożywiły się trybuny. Głośne "Trefl Sopot"
32'
Trzy zbiórki ofensywne Trefla...ale punktów nie ma
32'
Rzuty wolne dla Mazurczaka (King Szczecin) po faulu Besta
32'
[55:64] Mazurczak (King Szczecin) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 3 punkty
32'
[58:64] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Best (TREFL Sopot).
za 2 punkty
33'
[60:64] Schenk przechwycił piłkę i sam wykończył kontrę. Trefl wraca do gry!
za 2 punkty
33'
[60:66] 2 punkty zdobywa Mazurczak (King Szczecin).
za 3 punkty
33'
[63:66] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Schenk (TREFL Sopot).
34'
Niecodzienna sytuacja. Meier (King Szczecin) "przebiegł" po leżącym Beście. Trwa narada sędziów.
34'
Obustronny faul niesportowy - taka jest decyzja arbitrów.
34'
Świetna obrona Trefla i błąd 24 sek. gości
za 2 punkty
35'
[63:68] 2 punkty zdobywa Woodson (King Szczecin).
35'
Schenk (TREFL Sopot) wymusił faul Udese (King Szczecin) i stanie na linii rzutów wolnych.
35'
[65:68] Schenk (TREFL Sopot) wykorzystuje oba rzuty wolne.
36'
Kyser (King Szczecin) faulował Groselle'a (TREFL Sopot).
36'
[67:68] Groselle (TREFL Sopot) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
36'
[67:70] Świetna akcja Woodsona i trafił o tablicę
37'
Błąd kroków Mazurczaka (King Szczecin) i piłka dla Trefla
37'
Wrócił na boisko Varadi (TREFL Sopot) za Schenka (TREFL Sopot)
za 3 punkty
37'
[67:73] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Mazurczak (King Szczecin).
za 3 punkty
38'
[70:73] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Varadi (TREFL Sopot).
za 2 punkty
38'
[70:75] Meier trafił z faulem
38'
Nieporozumienie Barnesa (TREFL Sopot) i Scruggsa (TREFL Sopot) i piłka dla Kinga
39'
Nie trafił za 3 pkt Meier (King Szczecin). Zbiera Trefl i 1:40 min do końca.
39'
Witliński (TREFL Sopot) spudłował spod kosza...
za 3 punkty
39'
czas
39'
Przerwa na żądanie dla trenera Tabaka (TREFL Sopot).
39'
61 sekund do końca i Trefl ma 8 punktów mniej.
40'
Świetna obrona Cuthbertsona i błąd 24 sekund Trefla.
40'
Nie trafił Kyser (King Szczecin).
za 3 punkty
40'
[73:78] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Schenk (TREFL Sopot). 16 sekund do końca!
40'
Niesportowy faul Schenka (TREFL Sopot).
40'
[73:80] Mazurczak (King Szczecin) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
40'
[73:82] Kyser równo ze syreną z półdystansu
40'
KONIEC MECZU. TREFL SOPOT - KING SZCZECIN 73:82
W czwartej kwarcie Trefl rzucił się do ataku i zdołał dojść nawet na odległość tylko jednego "oczka", ale prowadzenia odbić się nie udało. W końcówce znów sopocianie popełnili za dużo błędów, z czego skorzystali mistrzowie Polski, obejmując prowadzenie w finałowej serii.