Trefl Sopot o pozostanie w finale. Zabranie tytułu Kingowi Szczecin niemożliwe?

Kacper Czuba
9 czerwca 2024, godz. 14:00
Opinie (16)

Trefl Sopot jest w bardzo trudnej sytuacji w finale Orlen Basket Ligi. Żadnej z dwunastu drużyn przegrywających w serii o złoty medal 1:3 w XXI wieku nie udało się później wygrać trzech spotkań z rzędu i wywalczyć mistrzostwa Polski. Trefl Sopot jest w bardzo trudnej sytuacji w finale Orlen Basket Ligi. Żadnej z dwunastu drużyn przegrywających w serii o złoty medal 1:3 w XXI wieku nie udało się później wygrać trzech spotkań z rzędu i wywalczyć mistrzostwa Polski.

Trefl Sopot w poniedziałek, 10 czerwca, o godz. 20 musi wygrać w Ergo Arenie z Kingiem Szczecin, aby pozostać w finale play-off. Bilety w cenie od 39 złotych można nabywać internetowo, a także w kasie obiektu w dniu meczu. Żółto-czarni w rywalizacji do czterech zwycięstw przegrywają już 1-3. W XXI wieku żadnej drużynie koszykarzy nie udało się wyjść z tego wyniku i sięgnąć po tytuł. Czy podopiecznym Żana Tabaka uda się misja z tych niemożliwych? Pamiętajmy, że gdyby doprowadzili do siódmego spotkania, to byliby jego gospodarzem.

Gdańsk Sopot, pl. Dwóch Miast 1
King Szczecin

69% 162 typowania TREFL Sopot
31% 72 typowania King Szczecin

Bilety od 39 złotych. Pomóż Treflowi Sopot zostać w finale play-off

Seria finałowa koszykarskiej Orlen Basket Ligi powraca do Ergo Areny. Trefl Sopot w piątym meczu walki o złoty medal zmierzy się z Kingiem Szczecin. Początek tego spotkania w poniedziałek, 10 czerwca o godz. 20. Bilety są do nabycia w cenie od 39 złotych poprzez stronę internetową sercesopotu.pl.

W dniu meczu prowadzona będzie również sprzedaż stacjonarna biletów na poniedziałkowe starcie - kasa w Ergo Arenie przy wejściu A1 zostanie otwarta na dwie godziny przed rozpoczęciem spotkania.

Ceny biletów na mecze koszykarzy Trefla Sopot w sezonie 2023/24:

bilet Trefl Sopot

Zakup biletów wyłącznie przez internet na stronie sercesopotu.pl

Kontakt
Wszelkich informacji dotyczących sprzedaży biletów można zasięgnąć dzwoniąc pod numer 509925105 od poniedziałku do piątku w godz. 10-17. W godzinach otwarcia kas w Ergo Arenie zachęcamy do korzystania z numeru: +48 606 672 482.

Szczegółowe informacje na oficjalnej stronie klubu

King Szczecin o zwycięstwo od obrony tytułu

Sopocianie po dwóch porażkach w serii finałowej w Szczecinie przegrywają już 1:3, przez co King jest o krok od obrony wywalczonego w zeszłym sezonie tytułu mistrzowskiego. Żółto-czarni nie mieli zbyt wiele do powiedzenia w meczu numer trzy, w którym rzucili jedynie 22 punkty w pierwszej połowie i zagrali znacznie poniżej swoich możliwości. W drugiej koszykarze Trefla pokazywali tylko krótkie momenty swojej dobrej gry, co ostatecznie poskutkowało szesnastopunktową porażką (59:75).

King Szczecin - Trefl Sopot 75:59. Najgorszy atak koszykarzy w tym sezonie. Przeczytaj relację i oceń koszykarzy oraz trenera King Szczecin - Trefl Sopot 75:59. Najgorszy atak koszykarzy w tym sezonie. Przeczytaj relację i oceń koszykarzy oraz trenera

Poprawa w grze była widoczna w piątkowym meczu, ale Treflowi zabrakło trzeciej skutecznej opcji w ataku do aktywnego i walecznego Jakuba Schenka (23 pkt. i 6 ast.) oraz Geoffreya Groselle'a (14 pkt. i 6 zb.). Ponadto sopocianie zanotowali złe wejście w drugą połowę, którą rozpoczęli od stanu 0:8, a całą trzecią kwartę przegrali 15:26. Łącznie w całym meczu podopieczni Żana Tabaka spudłowali także 11 rzutów wolnych i przegrali rywalizację na zbiórce (35:31). Finalnie mistrzowie Polski zwyciężyli 81:76, co sprawia, że przed przeniesieniem serii do Ergo Areny są w bardzo komfortowej sytuacji.

Problemy ważnych koszykarzy Trefla Sopot w serii finałowej

W grze żółto-czarnych w serii finałowej (zwłaszcza w Szczecinie) widać wiele problemów. Jednym z nich jest dyspozycja czołowych strzelców drużyny w tym sezonie - Aarona BestaAndy'ego van Vlieta. Kanadyjczyk i Belg przede wszystkim w meczach nr 3 i 4 w Szczecinie zaprezentowali się poniżej oczekiwań.

W tych spotkaniach zabrakło większego wsparcia w ataku ze strony Besta i Van Vlieta, gdzie obaj punktowali poniżej swojej średniej z całego sezonu. Best w dwóch meczach w Szczecinie zdobył łącznie dziewięć punktów, podczas gdy w sezonie notuje ich średnio nieco ponad dwanaście na mecz (12,4). W tym elemencie jest najlepszym graczem Trefla w obecnych rozgrywkach. Dodatkowo przez 54 minuty spędzone na parkiecie w tych meczach oddał jedynie dziewięć rzutów, trafiając tylko dwa z nich.

King Szczecin - Trefl Sopot 81:76. Zła trzecia kwarta i kolejna porażka w finale. Przeczytaj relację i oceń koszykarzy oraz trenera King Szczecin - Trefl Sopot 81:76. Zła trzecia kwarta i kolejna porażka w finale. Przeczytaj relację i oceń koszykarzy oraz trenera

Natomiast Van Vliet zdobył niewiele więcej punktów (13), ale to i tak jest wynik znacznie poniżej średniej notowanej przez Belga w sezonie (11,4 pkt/mecz). Podkoszowy żółto-czarnych miał też problemy ze skutecznością z rzutów z gry (4/11), a wiele do życzenia może pozostawiać jego dyspozycja na linii rzutów wolnych (4/10 w drugim, 1/4 w czwartym meczu). To wpłynęło m.in. na mniejszą liczbę minut 28-latka w ostatnich meczach, który w żadnym z czterech spotkań finałowych nie rzucił więcej niż 8 punktów (odpowiednio 6, 8, 7 i 6).

Wydaje się, że jeśli Trefl chce jeszcze powalczyć o zwycięstwo w serii finałowej, to ważne jest większe wsparcie punktowe w ataku i branie gry na siebie ze strony wspomnianej wyżej dwójki. W meczach w Szczecinie ważnymi graczami sopocian w ofensywie byli Schenk (łącznie 33 pkt. i 9 ast.) czy Groselle (łącznie 22 pkt. i 9 zb.). Jednak to było za mało, aby na Pomorzu Zachodnim wywalczyć przynajmniej jedną wygraną i odzyskać przewagę parkietu w rywalizacji z Kingiem przed piątym spotkaniem w Ergo Arenie.

Aaron Best i Andy Van Vliet w meczach nr 3 i 4 serii finałowej w Szczecinie:

Aaron Best:
Mecz nr 3 (75:59): 33:24 minut, 4 punkty, 0/3 z gry, 4/5 z linii rzutów wolnych, 3 zbiórki, 3 asysty, 3 straty, blok
Mecz nr 4 (81:76): 20:39 minut, 5 punktów, 2/6 z gry, 2 asysty, 2 straty, 5 fauli

Andy Van Vliet:
Mecz nr 3 (75:59): 12:15 minut, 7 punktów, 2/6 z gry, 3 zbiórki, asysta, 4 faule, 2 straty
Mecz nr 4 (81:76): 13:07 minut, 6 punktów, 2/5 z gry, 1/4 z linii rzutów wolnych, 3 zbiórki, strata, przechwyt, blok

Trefl Sopot w misji niemożliwej do wykonania w XXI wieku w finale

Za żółto-czarnymi nie przemawia również historia finałów Polskiej Ligi Koszykówki (PLK) w XXI wieku. Dotychczas w rywalizacji o złoty medal od 2001 roku mieliśmy dwanaście sytuacji, w których jedna z drużyn w serii finałowej do czterech zwycięstw prowadziła 3:1 w serii. W żadnym z nich zespół przegrywający nie zdołał wywalczyć mistrzostwa Polski. Z kolei tylko w jednym z nich doszło do siódmego spotkania w całej serii.

Było to w sezonie 2011/2012, kiedy w serii finałowej występowali... koszykarze Trefla Sopot. Wówczas drużyna prowadzona przez Karlisa Muiznieksa po czterech meczach w walce o złoty medal przegrywała 1:3 z w derbowej rywalizacji z Asseco Prokomem Gdynia. Jednak dzięki m.in. świetnej postawie w spotkaniach numer 5 i 6 Łukasza Koszarka sopocianie doprowadzili do wyrównania stanu serii na 3:3. Ostatecznie mistrzostwa Polski nie udało się wywalczyć, gdyż decydujące starcie w Gdynia Arenie gospodarze wygrali 76:68 i wywalczyli swój dziewiąty złoty medal w historii klubu.

Finały Polskiej Ligi Koszykówki w XXI wieku, kiedy jedna z drużyn w serii do czterech wygranych prowadziła 3:1:

2016/2017: Zastal Zielona Góra - Polski Cukier Toruń, 4:1
2020/2021: Arged BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Enea Zastal BC Zielona Góra, 4:2
2021/2022: Śląsk Wrocław - Legia Warszawa, 4:1
2022/2023: King Szczecin - Śląsk Wrocław, 4:2
2023/2024: King Szczecin - Trefl Sopot

BILANS: 12 przypadków (bez obecnego sezonu), osiem razy seria kończyła się wynikiem 4:1, trzy razy 4:2, a raz 4:3.

W pozostałych jedenastu przypadkach seria finałowa po stanie rywalizacji 3:1 kończyła się w pięciu (osiem przypadków) bądź sześciu spotkaniach (trzy przypadki). Tak było w poprzednim sezonie, kiedy obecny rywal sopocian - King, prowadził w rywalizacji ze Śląskiem Wrocław już nawet 3:0, także zaczynając serię od dwóch wyjazdowych meczów.

Później jednak wrocławianie triumfowali w dwóch kolejnych spotkaniach z rzędu i doprowadzili do szóstego meczu w Szczecinie. W nim ostatecznie szczecinianie pewnie triumfowali 92:72 i sięgnęli po historyczne mistrzostwo Polski, które mają szansę obronić już w poniedziałkowy wieczór.