Blamaż koszykarzy na mistrzostwach Europy

5 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat)

Adam Waczyński w dwóch meczach mistrzostw Europy z Gruzją i Czechami zdobył w sumie 12 pkt. Podczas pierwszej rundy Polacy zmierzą się jeszcze z Chorwacją, Hiszpanią i Słowenią. Adam Waczyński w dwóch meczach mistrzostw Europy z Gruzją i Czechami zdobył w sumie 12 pkt. Podczas pierwszej rundy Polacy zmierzą się jeszcze z Chorwacją, Hiszpanią i Słowenią.

Reprezentacja Polski, z Adamem Waczyńskim fatalnie rozpoczęła start w finałach mistrzostw Europy. Biało-czerwoni, którzy po cichu mówili nawet o walce o medale, przegrali z najsłabszymi rywalami w grupie: Gruzją 67:84 i Czechami 68:69. Koszykarz Trefla Sopot w obu spotkania spędzał na parkiecie po 22 minuty.

Czy Polska ma jeszcze szanse na awans do kolejnej rundy ME?

Reprezentacja Polski koszykarzy jechała na turniej do Słowenii z nadziejami na sprawienie niespodzianki i walkę nie tylko o wyjście z grupy, ale i w drugiej fazie rozgrywek. Aby to osiągnąć niezbędnym wydawało się pokonanie dwóch teoretycznie najsłabszych przeciwników, z którymi spotkali się w pierwszych meczach.

Na inaugurację turnieju biało-czerwoni zmierzyli się z Gruzją. Poza pierwszymi minutami, starcie nie układało się po myśli Polaków. Adam Waczyński dostał od trenera Dirka Bauermanna szansę gry w wyjściowym składzie. Niestety, w pierwszych pięciu minutach spudłował rzut za trzy punkty, popełnił stratę i został zmieniony przez byłego gracza Asseco Gdynia Mateusza Ponitkę.

Już po pierwszej kwarcie Gruzini prowadzili 20:14. Kiedy na zakończenie połowy było 39:22 dla rywali wiadomym stało się, że o zwycięstwo nie będzie łatwo. W trzeciej kwarcie Gruzini powiększyli swoją przewagę do 18 pkt przewagi, a 30 pkt zdobytych przez Polaków w ostatniej kwarcie sprawiło jedynie, że przegrali oni 67:84. Waczyński spędził na boisku łącznie 18 min. Trafił rzut za dwa, wolnego, miał dwie zbiórki, dwie asysty i stratę.

Starcie z Czechami skrzydłowy Trefla rozpoczął na ławce rezerwowych, ale kiedy pojawiał się na boisku, wnosił nową jakość do gry. W pierwszej połowie biało-czerwoni prowadzili nawet 29:15, ale im bliżej końca spotkania, tym rywale grali lepiej. W 34. min. Czesi wygrywali 58:53. Wtedy nasi reprezentanci wyprowadzili serię 13:0, głównie dzięki Michałowi IgnerskiemuMaciejowi Lampe. Waczyński miał w tym momencie na koncie 9 pkt.

Czesi zdołali jednak doprowadzić do dramatycznej końcówki, trafiając m.in. po raz pierwszy w meczu za trzy punkty. Na 8 sek przed końcem, po celnym wolnym Lampe, prowadziliśmy 68:66. Trener Czechów wziął czas, rywale zaczynali z połowy Polaków, Thomas Kelati nie zrozumiał się z Waczyńskimi, w rogu boiska znalazł się Lubos Barton i trafił swoją drugą trójkę (68:69). Skrzydłowy Trefla wyprowadził jeszcze atak Polski, podał do Lampe, ale ten z trudnej pozycji nie był w stanie trafić do kosza.

GTK Gdynia w drodze na mistrzostwa Europy. GTK Gdynia w drodze na mistrzostwa Europy.
Przed Waczyńskim i reprezentacją Polski dzień przerwy. W sobotę nasza kadra zmierzy się z Chorwacją (godz. 17:45), w niedzielę z Hiszpanią (godz. 14:30), a w poniedziałek ze Słowenią (godz. 21). Aby zachować marzenia na awans jest im potrzebny komplet zwycięstw. Do kolejnej rundy wejdą trzy najlepsze zespoły z grupy.

Naszą kadrę wspiera podczas mistrzostw Europy m.in. Gdyńskie Towarzystwo Koszykówki. Grupa zawodników i trenerów klubu wyruszyła na Eurobasket w środę. Młodzi koszykarze obejrzą trzy spotkania reprezentacji Polski. Poprzez wyjazd, prezes Bogusław Witkowski chce nagrodzić złotych medalistów mistrzostw Polski juniorów oraz młodszych koszykarzy. Dzięki specjalnie przygotowanej fladze przedstawiciele GTK byli widoczni na trybunach podczas starcia z Czechami.