Litewska lekcja basketu

Marta
1 września 2011 (artykuł sprzed 12 lat)
Tym razem najlepiej z trójmiejskich graczy zaprezentował się Adam Łapeta Tym razem najlepiej z trójmiejskich graczy zaprezentował się Adam Łapeta

Srodze zawiedli się ci fani basketu, którzy liczyli, że po niezłym występie z Hiszpanią, Polacy postarają się o dobry wynik w konfrontacji z Litwą. Gospodarze Eurobasketu obnażyli jednak wiele braków polskiej drużyny, wygrali 97:77 (25:20, 28:18, 23:14, 21:25). Biało-czerwoni nie mogli przebić się przez silną obronę Litwinów, byli nieskuteczni. Z szóstki reprezentantów z Trójmiasta najlepiej zagrał Adam Łapeta.

Polska - Litwa 77:97 (20:25, 18:28, 14:23, 25:21).
POLSKA:
Kelati 16, Berisha 10, Szewczyk 10, Łapeta 8, Pamuła 6, Wiśniewski 6, Koszarek 6, Hrycaniuk 5, Skibniewski 4, Leończyk 4, Szczotka 2, Waczyński 0.

LITWA: Kalnietis 19, Songaila 14, Kaukenas 11, Pacius 10, Jasikevicius 8, Jasaitis 8, Delininkaitis 7, Valanciunas 7, Jankunas 6, Ławrynowicz 6, Javtokas 1.

Trener Ales Pipan postawił na tych samych zawodników w wyjściowym składzie, którzy rozpoczęli środowy mecz z Hiszpanią. Na parkiet hali w Poniewieżu wybiegli więc: Dardan Berisha, Łukasz Koszarek, Thomas Kelati, Szymon Szewczyk i Adam Hrycaniuk.

Spotkanie ropoczęło się niezwykle obiecująco dla Polaków, pierwsze punkty zdobył Kelati, Litwini szybko odpowiedzieli, jednak Polacy nie załamali się tym i przez chwilę grali z o wiele bardziej utytułowanym rywalem jak równy z równym. W 4 minucie było 8:4 dla biało-czerwonych. Dwie minuty później po "trójce" Berishy 16:13.

Polacy mieli w tym czasie sporo szans na powiększenie przewagi, jednak nie trafiali w prostych sytuacjach. Niestety marzenia o tym, by podobnie jak dwa lata temu pokonać Litwinów na Eurobaskecie, zostały rozwiane bardzo szybko.

W obydwu ekipach zaszły jednak, w porównaniu do meczu sprzed dwóch lat spore zmiany. Litwini grają w swojej ojczyźnie w o wiele mocniejszym składzie, Polacy w o wiele słabszym. Doświadczenie i ogranie Litwinów wzięło górę już w drugiej części pierwszej kwarty. Gospodarze turnieju zaczęli częściej trafiać i postawili niezwykle twarde warunki w obronie. Po 10 minutach prowadzili 25:20.

Drugie 10 minut przyniosło dalszą ofensywę gospodarzy turnieju. W 14 minucie gry było 33:22 dla Litwy, w 17 już 45:30. Litwini zdominowali grę na tablicach, zbierając niemal dwa razy więcej piłek, do przerwy też mieli o wiele lepszą skuteczność, na każdy celny rzut Polaków z półdystansu odpowiadali swoimi dwoma. Po 20 minutach gry było 53:38 dla Litwinów.

W meczu z Hiszpanią Polacy przebudzili się w trzeciej kwarcie, w rywalizacji z Litwą nic takiego nie nastąpiło, przeciwnie, Litwini z każdą akcją powiększali przewagę, która sięgała już niemal 30 punktów. W ostatniej odsłonie gospodarze turnieju nieco odpuścili, nie bronili już tak szczelnie i mogli sobie pozwolić na pewną nonszalancję w ataku, nie zmieniło to jednak faktu, że udzielili Polakom srogiej lekcji.

W piątek Polska zagra z Portugalią, z tym przeciwnikiem podopieczni Alesa Pipana wygrać już muszą aby wracać z twarzą z turnieju na Litwie.

Pozostałe wyniki:
Grupa A

Portugalia - Hiszpania 73:87 (16:26, 20:27, 16:24, 21:10)
Wielka Brytania - Turcja 61:90 (10:22, 16:22, 17:20, 18:26)

Grupa B
Łotwa - Serbia 77:92 (7:23, 26:15, 25:32, 19:22)
Izrael - Francja 68:85 (14:24, 21:18, 13:22, 20:21)
Włochy - Niemcy 62:76 (18:16, 12:20, 15:10, 17:30)

Grupa C
Bośnia i Hercegowina - Czarnogóra 94:86 (25:19, 23:22, 19:27, 27:18)
Finlandia - Grecja 61:81 (14:20, 18:21, 12:16, 17:24)
Macedonia - Chorwacja 78:76 (21:18, 16:23, 23:21, 18:14)

Grupa D
Bułgaria - Belgia 68:65 (14:13, 18:20, 24:19, 12:13)
Gruzja - Rosja 58:65 (16:20, 11:20, 18:12, 13:13)
Ukraina - Słowenia 64:68 (12:18, 8:23, 18:16, 26:11)
Marta

Opinie (13)

• (1)

Czyli w sumie na dłuższą metę, okazuje się że jednak kasa gra. Po meczu z Portugalią już wszystko będzie jasne.Ciekawe kogo byście tam wstawili na piątkę za Hrycana i Łapetę. Po Gortacie 2 km są oni a następni po dalszych 8-iu:)

• 5 0

• Oczywiście, że nie ma graczy pod koszowych w Polsce, ale to nie znaczy, że jeżeli już jacyś jadą na ME, to nie wolno ich ganić za złą grę

• 0 0

• Nie było dziś najmniejszej szansy na nawiązanie walki (2)

Litwa miała ponad 70 % z gry po 3 kwartach. Potem im spadło, bo zaczęli grać jak idioci w końcówce. Co do trójmiejskich asów, to dziś żaden nic nie pokazał. A Łapeta z Hrycanem zagrali wybitnie słabo.

• 7 0

• Hrycaniuk to jakies nieporozumienie.. Leończyk sprawowałby się lepiej (1)