Mordzak punktową maszynką

11 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Grzegorz Mordzak znów w formie. Kapitan gdyńskiego Startu w drugiej połowie sobotniego meczu zdobył 16 punktów, z czego 10 w ciągu zaledwie dwóch minut. Grzegorz Mordzak znów w formie. Kapitan gdyńskiego Startu w drugiej połowie sobotniego meczu zdobył 16 punktów, z czego 10 w ciągu zaledwie dwóch minut.

Czwarte ligowe zwycięstwo z rzędu odnieśli w sobotę koszykarze Startu. Zespół Pawła Turkiewicza pokonał w wyjazdowym spotkaniu swoich imienników z Lublina. 72:63 (18:16, 11:16, 23:19, 20:12). Gdynianie utrzymał pozycję lidera rozgrywek I ligi.

START LUBLIN: Myśliwiec 12, Szymański 11, Kowalski 10, Michalski 6, Łuszczewski 5 - Król 12, Aleksandrowicz 7, Sikora 0

START GDYNIA: Mordzak 18, Kostrzewski 16, Wojdyła 15, Śmigielski 9, Lisewski 1 - Andrzejewski 6, Malczyk 6, Szpyrka 1, Bach 0.

Spotkanie z dwunastym zespołem ligi gdynianie rozpoczęli bez wyraźnej przewagi. Już w pierwszych trzech minutach aż 6 punktów zapisał na swoim koncie Adam Myśliwiec, dzięki czemu gospodarze prowadzili 9:5. Goście odbili straty 5 minut później po rzutach wolnych w wykonaniu Tomasza AndrzejewskiegoMateusza Kostrzewskiego. Obaj zawodnicy rzucili w premierowej kwarcie po 7 punktów, a gdyński zespół zakończył ją przy stanie 18:16.

Drugie 10 minut to wyraźna dominacja lublinian, którzy wygrali tę część spotkania 16:11. Wynik mógł być wyższy, ale nieźle spisywała się defensywa gdynian. Na trzecią kwartę koszykarze lidera I ligi wyszli tracąc do rywali 3 punkty (29:32), a po chwili strata jeszcze urosła (35:41). Ostro do pracy zabrał się jednak Grzegorz Mordzak, który w zaledwie dwie minuty zdobył 10 punktów wyprowadzając swój Start na prowadzenie 50:48.

Ostatnią kwartę gdynianie rozpoczynali prowadząc 52:51, ale po dalszym ciągu koncertowej gry swojego kapitana powiększyli je o kolejne 5 punktów. Gospodarze natomiast przez niemal 5 minut nie potrafili oddać celnego rzutu, czego efektem był wynik 64:51 dla drużyny z Gdyni. W końcówce spotkania lublinianie mogli już tylko pomarzyć o odrobieniu strat i ostatecznie przegrali 63:72.

Oprócz Mordzaka, który w drugiej połowie spotkania był niczym maszynka do robienia punktów, dobre zawody zanotowali szczególnie Kostrzewski i Tomasz Wojdyła, którzy zakończyli je z dwucyfrowym dorobkiem. Kluczem do sukcesu w sobotnim meczu była jednak defensywa, bo jeśli chodzi o rzutową celność, gdynianie nie osiągnęli nawet 50-procentowej skuteczności. Jeszcze gorzej w tym elemencie prezentowali się rywale, którzy trafili zaledwie 21 na 59 rzutów.

Gdyński Start utrzymał w ligowej tabeli przewagę nad Sokołem Łańcut, którego na początku marca pokonał w bezpośrednim pojedynku we własnej hali (przeczytaj relację). Z bilansem osiemnastu zwycięstw i sześciu porażek podopieczni trenera Turkiewicza mają tyle samo punktów co wicelider, ale jedno rozegrane spotkanie mniej.

W następnej kolejce do Gdyni zawita piąty w tabeli MKS Dąbrowa Górnicza. Mecz w hali GOSiR odbędzie się w sobotę, 17 marca o godzinie 14.00.

pozostałe wyniki 26. kolejki: MKS Budimpex Polonia Przemyśl - Rosa Radom 87:88 (25:23, 18:19, 18:19, 26:27), AZS WSGK POLFARMEX Kutno - Focus Mall Sudety Jelenia Góra 66:54 (16:13, 19:18, 18:16, 13:7), AZS Radex Szczecin - Siedlecki Klub Koszykówki Siedlce (15:13, 32:24, 10:15, 21:24), MKS Dąbrowa Górnicza - NETO PTG Sokół Łańcut 92:75 (27:21, 21:16, 19:17, 25:21), Polski Cukier SIDEn Toruń - POLOmarket Sportino Inowrocław 83:74 (26:25, 18:22, 15:14, 24:13), MKS Znicz Basket Pruszków - KS Spójnia Stargard Szczeciński 73:54 (17:9, 15:13, 21:17, 20:15).
Tabela 1.Ligi
(kolejno: mecze, zwycięstwa porażki, bilans, punkty)

• Kiedy wróci Olek?

Bez niego w play-offach może być ciężko. Radom nastawia się na awans - pan prezydent obiecał nową halę na 4-5 tys. widzów.

• 5 2

• Awans zwiększy siłę trójmiasta wśród elity.

• 9 6

• do tego wyzej

nie zwiekszy bo Start bedzie gral zamiast Asseco

• 10 4

• no w końcu grzesiu aka 'wrocławski czarodziej)