Puchar Polskiego Związku Koszykówki

Marta
10 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat)

Ruszyły rozgrywki o Puchar Polskiego Związku Koszykówki. Na starcie stanęło niemal 60 zespołów. W pierwszej rundzie I-ligowy Start Gdynia pokonał na w Gdańsku II-ligowego Korsarza 82:78 (24:24, 24:14, 15:19, 19:21). Nie powiodło się rezerwom Trefla Sopot, które przegrały na wyjeździe z Basketem Piła 77:86 (17:21, 20:13, 22:24, 18:28)

W rozgrywkach uczestniczą ekipy z pierwszej i drugiej ligi oraz na zasadzie zaproszenia Basket Piła, niestety właśnie z pilanami przegrały rezerwy "żółto-czarnych". Zaplanowano cztery rundy eliminacji w systemie play-off i turniej Final Four w lutym przyszłego roku. Zwycięzca Pucharu Polskiego Związku Koszykówki oprócz trofeum zgarnie 20 tysięcy złotych nagrody.

Losowanie par i gospodarzy spotkań drugiej rundy zaplanowano na 14 listopada, mecze rozgrywane będą 30 listopada. Losowanie par trzeciej rundy eliminacji przeprowadzone zostanie 5 grudnia, zaś mecze zaplanowano na 11 stycznia przyszłego roku. Losowanie IV rundy odbędzie się 16 stycznia, zaś mecze decydujące o awansie do Final Four rozegrane zostaną 25 stycznia.

Korsarz Gdańsk - Start Gdynia 78:82 (24:24, 14:24, 19:15, 21:19)
KORSARZ:
Załucki 26, Renkiel 19, Sarzało 15, Sadowski 11, Iwicki 0 - Gołębiewski 4, Szycik 2, Babiński 1, Leśniak 0, Szymański 0, Rduch 0.

START: Szpyrka 20, Młynarski 20, Malczyk 13, Bach 6, Nowakowski 2 - Konsek 9, Lisewski 6, Kostrzewski 4, Krauze 2, Andrzejewski 0.

Przed meczem za faworyta uchodzili gdynianie, których celem w tym roku jest walka o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Zgodnie z oczekiwaniami ekipa Startu znalazła się w drugiej rundzie rozgrywek ale ekipa Korsarza wysoko zawiesiła gdynianom poprzeczkę.

Trzeba jednak przyznać, że podopieczni Pawła Turkiewicza wyszli na parkiet w Gdańsku w dość niecodziennym zestawieniu. Szkoleniowiec Startu zapewne mając na uwadze sobotni mecz na szczycie pierwszej ligi ze Spójnią Stargard Szczeciński oszczędzał graczy, którzy w lidze grają najwięcej.

W pierwszej kwarcie długo utrzymywało się prowadzenie 3, 4 punktowe gospodarzy, wśród których prym wiedli były gracz Polpharmy Starogard Gdański i reprezentacji Polski, Bartosz Sarzało i Trefla Sopot Jakub Załucki. W 8 minucie gry po trafieniu Załuckiego było 22:19 dla gdańszczan za chwilę Marcin Malczyk odpowiedział "trójką" a Piotr Konsek "poprawił" z półdystansu i gdynianie wyszli na pierwsze w meczu prowadzenie.

W drugiej kwarcie o wiele lepiej zaprezentowali się gdynianie, wygrali tą część gry 24:14 i po pierwszej połowie było 48:38 dla Startu. Goście kontrolowali przebieg meczu do 35 minuty, wówczas gospodarzom udała się ambitna pogoń i wyszli na prowadzenie 69:68. Na 73 sekundy przed końcem meczu było jeszcze 78:77 dla Korsarza w końcówce jednak rzuty Marcina Malczyka i Karola Szpyrki dały zwycięstwo gościom.

Basket Piła - Trefl II Sopot 86:77 (21:17, 13:20, 24:22, 28:18)
BASKET
: Chelis 39, Krzemiński 17, Przewoźniak 16, Rudnik 7, Pochylski 2 - Urbaś 3, Kajuth 2, Zając 0, Tutlewski 0, Ludynia 0.

TREFL II: Małgorzaciak 8, Brembly 8, Piechaczek 7, Put 7, Schenk 0 - Jaśkiewicz 13, Patoka 12, Kujon 11, Stalicki 7, Lebiedziński 3, Dzierżak 1, Bauza 0.

Sopocianie rozczarowali w Pile zwłaszcza, że długo utrzymywało się ich prowadzenie w 5 minucie było 14:12 dla Trefla, później na chwilę inicjatywę przejęli gospodarze i po 10 minutach było 21:17 dla Basketu ale w drugiej kwarcie to sopocianie byli zespołem lepszym.

W 22 minucie goście wyszli na prowadzenie 43:34, 2 minuty później było 49:38 jednak zamiast budowania przewagi sopocianie zaczęli ją tracić. Wprawdzie jeszcze przed 4 kwartą prowadzili 59:58, w 34 minucie był remis 64:64, wówczas jednak Łukasz Krzemiński trafił zza linii 6,75 pilanie wyszli na prowadzenie, którego nie oddali już do końca meczu.

Wyniki pozostałych spotkań pierwszej rundy PPZKosz.:
HK Bank Spółdzielczy Żory - MKS Dąbrowa Górnicza 59:84 (19:17, 15:18, 13:22, 12:27)
WKS Śląsk Wrocław - MCKiS Jaworzno 86:41 21:10, 22:6, 20:14, 23:11)
Astoria Bydgoszcz - PC SIDEn Toruń 75:79 (21:22, 22:18, 15:22, 17:17)
KS AZS AWF Katowice - OPEN Florentyna Pleszew 61:65 (17:16, 13:20, 13:18, 18:11)
GKK Gorzów Wlkp. - AZS Szczecin 85:94 (26:21, 24:23, 14:24, 21:26)
Doral Zetkama Nysa Kłodzko - Focus Mall Sudety Jelenia Góra 79:73 (24:16, 17:18, 22:12, 16:27)
PWiK Piaseczno - Znicz Basket Pruszków 101:93 (23:32, 20:19, 17:18, 30:21, d. 11:3)
BM Węgiel Stal Ostrów Wielkopolski - Sportino Inowrocław 74:65 (17:13, 23:14, 25:10, 9:28)
Pogoń Prudnik - Mickiewicz-Romus Katowice 76:62 21:20, 13:16, 17:17, 25:9)
KK Świecie - Spójnia Stargard Szczeciński 75:71 (24:25, 10:15, 16:13, 25:18)
MKS Limblach Limanowa - DC PBS Bank MOSiR Krosno 71:101 (15:29, 18:32, 25:19, 13:21)
Staco MNLK Niepołomice - Unia Tarnów 106:67 (27:15, 24:23, 25:15, 30:14)
UMKS Piotrcovia Piotrków Tryb. - Rosa Radom 49:89 (13:19, 14:18, 10:20, 12:32)
UKS Siemaszka - UMKS Kielce 76:74 (21:11, 9:28, 17:20, 29:15)
Novum Lublin - PTG Sokół Łańcut 78:64 (20:26, 22:11, 19:11, 17:16)
Handlopex AZS Politechnika Rzeszowska - MKS Budimpex Polonia Przemyśl 63:72 (22:26, 14:16, 13:17, 14:13)
Księżak Łowicz - SKK Siedlce 84:90 (15:19, 18:16, 18:22, 24:18, d. 9:15)
MKS Skierniewice - Start Lublin 86:77 (16:19, 17:25, 30:16, 23:17)
AZS AGH Alstom Kraków - Wisła AWF Kraków 71:54 (18:13, 13:15, 21:18, 19:8)
GTK Fluor Britam Gliwice - AZS WSGK Polfarmex Kutno 62:68 (19:20, 20:13, 16:19, 7:16)
KS Pułaski Warka - BKS Tur Bielsk Podlaski 80:69 (20:15, 25:12, 14:26, 21:16)
Mecz SMS PZKosz Władysławowo - AZS UWM Olsztyn zostanie rozegrany w czwartek 10 listopada
W pierwszej rundzie wolny los przypadł drużynom: TS Żuraw Gniewino, AZS II Politechnika Warszawska, Rosa II Radom, AZS Politechnika Poznań, UKS Alba Chorzów, King Wilki Morskie Szczecin, , KS Żyrardowianka Żyrardów, WKK Wrocław.

W środę nie próżnowano także na parkietach TBL, na których rozegrano 10 kolejkę spotkań. Trefl Sopot miał w planach wyjazd do Zielonej Góry, jednak spotkanie to przełożono na 30 listopada.

Wyniki pozostałych meczów:
PBG Basket Poznań - Polpharma Starogard Gdański 64:82 (22:20, 14:20, 14:17, 14:25), Śląsk Wrocław - Energa Czarni Słupsk 83:68 (17:17, 26:15, 16:16, 24:20), PGE Turów Zgorzelec - Anwil Włocławek 87:60 (22:12, 29:13, 16:14, 20:21), mecze AZS Koszalin z ŁKS Łódź oraz Siarki Jezioro Tarnobrzeg z AZS Politechniką Warszawa zostaną rozegrane dzisiaj.
Marta

• Braki kadrowe...

Korsarz potrzebuje jesze dwóch zawodnków regularnie punktujących /8-10pkt na mecz/, najlepiej na pozycji 4-5.